Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Rektal Kanama Belirtileri ve Tedavisi Rektal Kanamanın Nedenleri Hemoroid: Tuvalet kağıdında , tuvaletin haznesinde veya büyük abdestinizde parlak kırmızı renkli (dışkıyla karışık koyu kırmızı değil)

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Rektal Kanama Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgiler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Rektal Kanama Belirtileri ve Tedavisi


  Rektal Kanamanın Nedenleri
  Hemoroid: Tuvalet kağıdında, tuvaletin haznesinde veya büyük abdestinizde parlak kırmızı renkli (dışkıyla karışık koyu kırmızı değil) kan fark ettiniz, dışarı çıkarken ağrı olabilir. Rektal kanamanın en sık görülen nedeni basur memesi de denen hemoroiddir. Makat ağzındaki (Rektum çıkışında) kan damarları ağının yarılması veya büyümesiyle meydana gelir. Hamilelerde ve büyük abdest yapmakta zorlananlarda sık görülen bir şeydir. Ağrı ve yanma genellikle birkaç gün veya hafta içinde kendiliğinden geçebilir, ama kendi kendine tedavi yöntemleri rahatlama getirir. Ağrı ve/veya kanama şiddetliyse ve kendiliğinden geçmiyorsa, doktora başvurun. Ameliyat da bir seçenektir ama ender olarak gerekebilir.
  Deri çatlaması: Dışkınızda veya tuvalet kağıdında parlak kırmızı renkli kan fark ettiniz, dışarı çıkarken ve çıktıktan hemen sonra ağrıyla birlikte kaşıntı var. Makat çatlakları yaraya benzer ve kabızlık ya da hemoroid gibi nedenlerle rektum ağzında meydana gelir. Çatlaklar genellikle kendi kendine tedavi yöntemiyle iyileşir ama ender olarak ameliyat da gerekebilir.
  Enfeksiyonlu ishal: Aniden ishal oldunuz, mide bulantısı ve kusma, baş ağrısı, karın krampları, düşük ateş var ve yorgunluk hissediyorsunuz. Bu ishale bozuk yiyecekler yol açmış olabilir.
  Kolorektal kanser: Dışkınız koyu siyah, şarap kırmızısı veya pas rengi ya da parlak kırmızı renkte verektal kanamayla birlikte aşağıdaki belirtilerin bir tanesi görülüyor: Büyük abdest alışkanlıklarında değişiklik, ishal, kabızlık, büyük abdest aralarında kanama, ince katı dışkı, karnın alt kısmında ağrı, bağırsak gazı, kramplar, aşırı gaz, kilo ve iştah kaybı ve kronik yorgunluk. Kolorektal kanser ender olarak rektal kanamaya yol açar, ama özellikle 50 yaşın üzerindeyseniz ve/veya ailenizde kolorektal kanser geçirmiş olanlar varsa, bunu da dikkate almak gerekir.
  Rektal Kanamanın Diğer Nedenleri
  Ülseratif kolit, polip, anal siğil, Crohn hastalığı, proktit, divertiküler bozukluk, hemofili.
  Kendiniz Ne Yapabilirsiniz
  Hemoroid söz konusuysa (rektal ağrı/kaşınma bölümüne) bakın.
  Önlem
  Büyük abdest yaparken ıkınmak hem hemoroide hem de çatlaklara yol açar. Bol su içerek (günde 6 – 8 bardak) ve yüksek lifli yiyecekler (meyve, sebze, fasulye ve işlenmemiş buğdaylı tahıllar) kabızlığı önleyin.
  - Düzenli egzersiz yapın.
  Çocuğunuzun Tedavisi
  İştahlı bebek ve çocuklarda hafif rektal kanama ve rahatsızlık sık görülen bir şeydir. Bebeğin normal, çoğunlukla sarı dışkısı makat ağzı ve etrafındaki deriyi tahriş edebilir. Küçük çocuklarda bu, çoğu kez kabızlığın sonucudur. Çok ender olarak kıl kurtları da makatta kaşınma ve biraz rektal kanamaya yol açabilir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Egzama nedir belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi
 3. Beyin Felci Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler
 4. Alerjik Hastalıklar Hakkında -Alerjik Hastalıklar Nelerdir - Alerjik Hastalıkların Tedavis
 5. Makattan Kan gelmesi, Rektal Kanama, kanser belirtisi olabilirmi, rektal kanama nedenleri,
 6. Kaçış sendromu hastalığı hakkında; Nedir? Belirtileri ve tedavisi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri