Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Doğum kontrol haplarının içeriği nedir? Doğum kontrol hapları çeşitleri nelerdir? Doğum kontrol hapları çeşitleri son yıllarda artmasına rağmen başlıca iki tür oral (ağızdan alınan) doğum

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Doğum kontrol haplarının içeriği nedir? Doğum kontrol hapları çeşitleri nelerdir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Doğum kontrol haplarının içeriği nedir? Doğum kontrol hapları çeşitleri nelerdir?

  Doğum kontrol hapları çeşitleri son yıllarda artmasına rağmen başlıca iki tür oral (ağızdan alınan) doğum kontrol hapı vardır. Kombine doğum kontrol hapı iki tür hormon (etinil östradiol ve progesteron) içermekte ve yumurtalıkların her ay yumurta üretme işlevini engellemektedir.”Progestogen-only pill” yani mini hap (mini pill) sadece progesteron hormonu içermekte ve rahim ağzındaki mukozayı değiştirerek etkili olmaktadır. Böylece sperm döl yolundan geçemez ve yumurtayı dölleyemez.”Progestogen-only pill” kombine haplardan daha az etkilidir.Mini hap ülkemizde bulunmamaktadır.

  Etinil östradiol adı verilen kimyasal bileşik günümüzde doğum kontrol haplarında kullanılan ana östrojen hormonudur. Etinil östradiol çok güçlü bir östrojendir.

  Etinil östradiolün etkisi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hatta etki aynı kişide değişik zamanlarda bile farklılık gösterebilmektedir. İşte bu nedenden dolayı aynı doz bir kişide yan etkiler ortaya çıkartabilirken diğerinde hiçbir şey olmayabilir. Doğum kontrol haplarının yan etkileri içerdikleri etinil östradiol miktarına bağlıdır.

  Kelime anlamı olarak gebeliği destekleyici anlamına gelen progesteron yumurtlama sonrası yumurtalıkta kalan ve korpus luteum adı verilen bölümden salgılanan bir hormondur.Progesteron benzeri etki yapan maddeler ise progestin olarak adlandırılırlar. Progesteron vücutta asıl olarak, kolesterolün testosterona ve testosteronun da progesterona dönüşmesi ile üretilir. Testosteronun yapısında bulunan karbon atomlarının değiştirilmesi ile progestinler elde edilir. Doğum kontrol haplarının ilk zamanlarında kullanılan progestinlerin testosteron benzeri etkileri tam olarak ortadan kaldırılamadığı için tüylenme, kilo artışı gibi yan etkiler sıkça görülmekteydi.Yeni kuşak progestinler olarak adlandırılan desogestrel, gestoden ve norgestimat isimli progestinler günümüzde düşük içerikli pek çok doğum kontrol hapının içinde bulunmaktadır ve yan etkileri azdır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Doğum kontrol haplarının türleri nedir? Doğum kontrol hapı çeşitleri nelerdir?
 3. Kombine Doğum Kontrol Hapları etki derecesi nedir? Kombine bir doğum kontrol hapı ne kadar
 4. Doğum kontrol hapları sakıncalı mı, Doğum kontrol haplarının Yan Etkileri Nelerdir
 5. Doğum Kontrol Çubukları Doğum Kontrol Çubuğu Nedir - Doğum Kontrol Yöntemleri - Doğum Kont
 6. doğum kontrol hapı ne kadar kullanılmalı, Doğum Kontrol Hapları, Doğum Kontrol Hapları Hak
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri