Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kanserin Tanımı kanser nedir - kanserin yapısı - kanserin özellikleri Her yıl milyonlarca insanı vaktinden önce öldüren kanser , kalp hastalıklarının ardından 2.büyük hastalıktır. WHO(Dünya
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kanserin Tanımı kanser nedir - kanserin yapısı - kanserin özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kanserin Tanımı

  kanser nedir - kanserin yapısı - kanserin özellikleri
  Her yıl milyonlarca insanı vaktinden önce öldüren kanser, kalp hastalıklarının ardından 2.büyük hastalıktır. WHO(Dünya Sağlık Örgütü) nün verilerine göre insanların dörtte biri, bir gün kansere yakalanıyor. Erkeklerde kanser ölümlerinin başında akciğer kanseri, kadınlarda ise meme kanseri geliyor.


  Kanser İngilizce yengeç anlamına geliyor. Yengeç, düşmanını kıstırdıktan sonra uzun, dişli kollarıyla sıkıca tutuyor ve yavaş yavaş kemirerek yiyor. Hücrelerin ve dokuların, organizma tarafından denetlenemeyerek anormal biçimde çoğalması ve çoğalan öğelerin genellikle bulundukları yerlerden başka yerlere yayılması sonucunda ortaya çıkan tümlezyonlardır.

  Kanser, tek bir hücrenin kontrolsüz büyümesinden meydana geliyor. Bu hücreler normal kontrol mekanizmasını kaybederek sürekli çoğalıyorlar. Çoğalan bu hücreler, kaynaklandıkları organ ya da dokuların kullanabileceği yararlı hücreler değil. Bu hücreler büyüdükçe ,tümör denen, herhangi bir işlevi olmayan hücre kitlesi meydana geliyor.


  Zar bakımından kanserli hücrenin bölünerek çoğalma kapasitesi, sitoplazma zarındaki antijenlerin nicel nitel değişiklikleri ile belirlenir. Böylece kanserli hücrenin çoğalması artık organizma tarafından düzenlenmez.


  Ancak vücutta oluşan her hücre kitlesi kanser değildir. Tedavi edilmediği taktirde, insanı giderek zayıflatıp halsiz düşüren ve sonunda öldüren bu hastalığa bu nedenle kanser adı verildi. A.B.D. de her yıl 1.350.000 insan kansere yakalanıyor. Kanser ölüm oranlarında ırksal farklılıkların rolü var. Kansere bağlı ölüm oranı siyahlarda beyazlara göre daha fazla. Kanser ölüleri erkeklerde daha fazla görülüyor.


  Kanser oluşmasında kendi davet ettiğimiz tehlikeler ön plandadır. Bugün batı ülkelerinde kanserden ölümlerin %65 inde risk faktörleri sigara ve beslenme özellikleridir.

  Kanser yalnızca başlıca ölüm nedenlerinden biri olarak kalmayıp, kişinin hayat kalitesini düşüren, işgücü kaybına uğratan bir hastalık. Bunlara ek olarak, teşhis ve tedavi maliyeti en yüksek olan hastalıklardan. Halen tüm mekanizmaları tam olarak anlaşılmamış olan kanser hastalığının aydınlatılması ve her evrede tedavisinin mümkün hale gelmesi için yoğun çalışmalar yapılıyor.


  Kanser hücrelerinin en önemli özellikleri

  - bölünme disiplinini ve sınırlamasını kaybetmek,

  - başka dokulara özgü alanları işgale çalışmak,

  Bunlar, çok hücreli organizma düzenine başkaldırmış anarşik hücrelerdir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bilgi Kanserin Belirtileri, Kanser Hastalığının Ön Belirtileri Nelerdir
 3. Kanserin Oluşma Nedeni ve Kansere Neden Olan Faktörler Nelerdir
 4. Kanser Nedir, Kanserin Tanımı, Yapısı, Özellikleri Nelerdir
 5. HİV Virüsü, Tanımı, Yapısı, Zararları, Özellikleri, Önlenmesi, Tedbirler
 6. Rahim Ağzı Kanseri Serviks Kanseri Ve Aşısı kolposkopi - rahim ağzı kanserin kimlerde sık
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri