Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Yemek Borusu Kanseri , Yemek Borusu Kanserinin Belirtileri , Özellikleri , Tedavisi Nedir Yemek borusu kanseri yöresel beslenme alışkanlıklarına göre coğrafi dağılım farkı en yüksek

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yemek Borusu Kanseri, Yemek Borusu Kanserinin Belirtileri, Özellikleri, Tedavisi Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yemek Borusu Kanseri, Yemek Borusu Kanserinin Belirtileri, Özellikleri, Tedavisi Nedir
  Yemek borusu kanseri yöresel beslenme alışkanlıklarına göre coğrafi dağılım farkı en yüksek olan kanserlerden birisidir. Farklı coğrafyalarda Özofagus (Yemek borusu) kanseri sıklığı 100-200 kat değişim göstermektedir.İçinde ülkemizin(özellikle doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinin) de yer aldığı orta doğuda ve uzak doğuda yüksek sıklıklar bildirilmektedir.

  Uzun süreli alkol ve tütün kullanımı yemek borusunda hem adeno hem yassı epitel hücreleri (epidermoid) kanser sıklığını arttırmaktadır.

  Tanı

  Yutma güçlüğü klinikte ilk oluşan şikayettir. Önce katı gıdalara (ozelbilgiler.com) karşı başlar, ileri dönemlerde sıvı yutması da eklenir. Bilgisayarlı tomografi evreleme için yardımcıdır.

  Evreleme

  Halen hastalığın evrelemesinde TNM (T=tümör N=nodal tutulum M=metastaz) sistemi kullanılmaktadır. Erken evredeki özellikle N0 M0 hastaların sağkalımları daha iyidir. Ancak hastaların büyük kısmı ilk tanıdan itibaren 1 yıl içinde kaybedilmektedir. Tüm tedavi çabalarına rağmen 5 yıl sağkalım ise %5′ten azdır.

  Tedavi

  Özofagus tümörlerinde temel tedavi yöntemi cerrahidir ancak ameliyat mortalitesi nispeten yüksektir ve tümörün çıkarıldığı vakalarda bile lokal ve sistematik nüksler nedeniyle 5 yıl sağkalım %20 dolayındadır. Agresif cerrahinin yararı sadece alt özofagus tümörlerinin tedavisinde gösterilmiştir.

  En korkular komplikasyon uygulama sırasında oluşabilecek perforasyonlardır.Kanama,basınç nekrozu,yabancı cisim reaksiyonu ve tıkayıcı fibrozis bildirilen diğer komplikasyonlardır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Yemek Borusu Ne İşe Yarar
 3. Yemek Borusu Nedir Vikipedi
 4. Yemek Borusu Nedir
 5. Yemek Borusu Nedir Görevleri Nelerdir?
 6. Yemek Borusu Daralması
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri