Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Bitkilerin Moleküler Yapısı Bitki Kimyası Bitkilerin Kimyasal Özellikleri Bitkilerde Oksijen Ve Hidrojen Bitkiler için gerekli olan elementler dünyada bol miktarda mevcuttur. Nitekim bitkiler kendilerine gerekli
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bitkilerin Moleküler Yapısı Bitki Kimyası Bitkilerin Kimyasal Özellikleri Bitkilerde Oksijen Ve Hidrojen

  Sponsorlu Bağlantılar
  Bitkilerin Moleküler Yapısı


  Bitki Kimyası Bitkilerin Kimyasal Özellikleri Bitkilerde Oksijen Ve Hidrojen  Bitkiler için gerekli olan elementler dünyada bol miktarda mevcuttur. Nitekim bitkiler kendilerine gerekli olan elementleri dünya kabuğundan, sudan ve atmosferden alırlar.

  Dünya kabuğunda %47 oksijen, %28 silisyum, %8 alüminyum %5 demir, %3,5 kalsiyum, %2,5 sodyum. %2,5 potasyum ve %3,5 diğer elementler; atmosferde takriben %78 azot, %21 oksijen ve az miktarda diğer elementler; suda %86 oksijen, %10,5 hidrojen ve %3,5 diğer elementler mevcuttur.

  Bu rakamlar açıkça göstermektedir ki bitki bünyesinde en çok bulunan oksijen ve hidrojen tabiatta en çok bulunmaktadır.

  Bir örnek olarak mısır bitkisine bakacak olursak, onun ağırlıkça %79,8 oksijen, %10,1 hidrojen, %9 karbon, %1,1 diğer elementlerden ihtiva ettiği görülür.

  Yalnız burada dikkati çeken bir nokta da şudur: Cansız doğada karbon çok az bulunduğu halde canlılardaki miktarı oldukça fazladır.

  Her ne kadar bir bitki dokusunun kimyasal analizi genel olarak takriben 40 elementin varlığını ortaya çıkarırsa da bunlardan sadece 15′inin iletim demetli bitkilerin temel bileşenleri olduğu bugün iyi bilinmektedir.

  Bitki bünyesinde bulunan gerekli elementlerin miktarları. farklı farklıdır. Karbon, oksijen ve hidrojen bitkilerin toplam taze ağırlığının %99′unu teşkil eder. Bunlardan sonra bolluk sırasına göre azot, potasyum, kalsiyum, kükürt, magnezyum ve demir gelir. Daha başka bitki bünyesinde önemli rolleri bulunan, fakat miktarları eser denecek kadar az olan diğer bazı elementlerde şunlardır: Mangan, molibden, bakır, çinko ve bor.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bitkilerin Genel Yapısı
 3. Bitki Nedir – Bitkilerin özellikleri nelerdir
 4. Bitkilerin kimyasal yapısı inorganik bileşikler bitkilerde su bitkilerde tuz
 5. Şifalı Bitkiler ve Yararları, Şifalı Bitki İsimleri, Şifalı Bitkilerin yararları, şifalı b
 6. Bitki Nedir – Bitkilerin Özellikleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri