Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kırklareli Oyun ları , Kırklarelide oynanan oyun lar , kırklareli oyun ları nelerdir , kırklareli oyun larının isim leri , kırklareli yöresi halk oyun ları
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kırklareli Oyunları, Kırklarelide oynanan oyunlar,kırklareli oyunları nelerdir,kırklareli oyunlarının isimleri,kırklareli yöresi halk oyunları,kırklareli halk oyunlarının özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kırklareli Oyunları, Kırklarelide oynanan oyunlar,kırklareli oyunları nelerdir,kırklareli oyunlarının isimleri,kırklareli yöresi halk oyunları,kırklareli halk oyunlarının özellikleri

  KIRKLARELİ OYUNLARI

  Abre Değirmenci(Aman Değirmenci) Karşılama, kadın, çift-toplu, ve türkülü,
  Abre Süleyman Ağa(Mandıra) : Karşılama, kadın erkek karma, çift-toplu, tütkülü
  Ago ( Ago oğlu ) : Horo erkek.
  Ağır Tikveş : Horo erkek.
  Ahmet Bey ( beylerbeyi ) : Horo
  Alay Bey : Horo, erkek, türkülü
  Alaylar,alaylar : Karşılama, Kadın, çift-toplu, türkülü
  Ali Yazıcı :Horo, erkek
  Aşağı Tikveş : Horo erkek
  Arzu ile Kanber : Horo erkek
  At koşturma : Taklitli oyun erkek tek
  Sirto (Şurto ) : Erkek horo
  Beymisa ( Beymiya, Beymisa) : Horo erkek
  Cemala : Dere oyunu da denir, Erkekler oynar.
  Çeto : Erkek,toplu temsili
  Çevik (Kerala) : Erkek tek
  Dalyan mitra : Horo erkek
  Davullar çalar 40 haydut oynar : Horo erkek
  Debreli Hasan : Horo erkek
  Dere boyu düz gider : Kadın,erkek, tek toplu
  Domuzu bataktan çıkarma : Horo erkek
  Drama karşılaması : Erkek çift toplu
  Gegule ( Gergol ağa) : Horo erkek türkülü(Hanım Ayşe, İbrahim hoca, İstanbul kasabı, Karamur karşılaması, Karşılama, Mara Yusuf, Kasap havası, Küçük molla, Mendilli oyun, Pancar havası, Patrona, Pehlivanlık oyunu, Rampi, Rum kızı, selanik, Tapşin havası, Telgrafın telleri, Toska, Üç ayak gibi oyunlar vardır.)

  ZİGOŞ : Zigoş köyünde oynanan hareketli bir oyundur.(Drama ve Kavala arasındaki köylerde) Mendil vardır. Oyun ilk önce adımlar içe basmak suretiyle ağır hareketlerle başlar, diz vurmalarla devam eder. Zurna susar, tüm eller tempolu olarak vurmaya başlar. Davulun vuracağı tokmak sesiyle beraber biter.

  KABADAYI: (Ahmet bey): Oyun ağır başlar, sıra halinde dönme ve çökmeler vardır. Sonunda Ahmet bey oyununa geçiş yapılır ve oyun çok hareketli biter.

  KIRK HAYDUT : Bu oyunda oyuncular küçük parmaklarından tutarlar ve dört ritimle sağa, sola gidiş vardır. Komutlarla sağa giderken figür değişir ve son iki sayıda sol ayak sağ ayağın arkasına getirilerek hey,hey diye bağırılır. Oyun hızlandığında omuzlardan tutulur, sağ ayakla sekme yapılarak hazır olda ayaklar bitişik basılır. Son sayıda sol ayak sağ ayağın önüne çapraz basılarak hareket tamamlanır. Oyun hızlanarak biter.

  İZZET HOCA : Olay Batı Trakya da geçer. İzzet hocanın kızı kına gezesi kırk haydut tarafından kaçırılır ve sırça pınar denen yere getirilir, eğlendikten sonra haydutların en küçüğü tarafından öldürülür. Kıza yazılan türkü şöyledir. ( Kına gecemde çalgılarda dokuz dizi altınımı verdim.) yine kurtulamadım , en aşağı en küçüğü canıma kıydı, haydi dediler sırça pınara anacığım, götürdüler beni dönmez yollara, bana sordular anacığım, sen kimin kızısın, bende dedim ki İzzet hocanın kızıyım,
  Oyuncular kol kola tutuşmak suretiyle ileriye doğru atılan adımlarla oyuna başlar. Bu ilk kısımdır, kırk haydut geldiğinde hepsi yere çökerler. Haydutlar gidince ( eyvah kızımı kaçırdılar )diye el çırpmaya başlarlar. Bu ikinci kısımdır. Oyunda oyuncular omuz başlarından tutarlar ve ritmik hareketlerle sağa ve sola giderler, komutla oyuncular sıçrayarak ve el çırparak 4 öne 4 geriye olmak üzere çökerler. Oyun hızlanır ve hazır olda ayaklar bitişik basılır. İki sağa iki sola sekerek devam eder. Çöküşlerle oyun sonuçlanır.

  SÜLÜMAN AĞA : Alpullu , büyük mandıra, Sinanlı-Katranca, Pehlivan köy, yörelerinde oynanan bir oyundur. Sözleri :abro Süleman ağa , tut çakal beygiri, vuralım yuları, alalım gelini, Sülüman ağanın karısı, pencereden bakar (iki kere söylenir) . Sülüman ağanın karısı, çok canlar yakar.
  Kız ve erkeklerle oynanan bu oyun oldukça hareketlidir. Sağa ve sola gidişlerle mendil sallanır. Kızlarla erkeklerin gidip gelme ve yer değiştirmesi ile devam eder.

  ESKİ KASAP : Kırklareli yöresinin en çok sevilen ve en hareketli oyunlarından bir tanesidir. Melodisinin kendine has bir özelliği vardır. Erkekler tarafından oynanan bu oyun ağır olarak başlar, ekip başının işaretiyle oyuncular birlik ve beraberlik içinde çift makam yaparlar. Oyun yine başlangıçta olduğu gibi devam eder. İkinci defa çift makam yapıldıktan sonra oyun hareketlenir. Başta bulunan oyuncu başı bırakarak seri bir şekilde etrafında döner ve oyunun sonuna geçer. Artık oyun çok hareketlenmiştir. Verilen bir işaretle muntazam sıra halinde sona erer.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kırklareli neleri ile ünlü, kırklareli nesi meşhur,kırklareli neyi meşhur,kırklareli ünlül
 3. Kırklarelinin gelenek ve görenekleri,kırklareli gelenekleri,kırklareli yöresi,kırklareli ö
 4. Kırklareli yöresi halk oyunlarının genel özellikleri
 5. Kırklareli Halk Oyunları, Kırklareli Oyunları,kırklareli halk oyunları nelerdir,kırklareli
 6. Kırklareli,Kırklareli ili hakkında bilgi,Kırklareli ile ilgili genel bilgiler,Kırklarelini
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri