Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kısaca zekat la ilgili kısa hikayeler , zekat hakkında kısa hikayeler , zekat vermek ile ilgili kısa hikayeler Ağaca Asılan Zekat Parası Fatih Sultan Mehmet
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 25      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Zekat ile ilgili Kısa Hikayeler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kısaca zekatla ilgili kısa hikayeler,zekat hakkında kısa hikayeler,zekat vermek ile ilgili kısa hikayeler

  Ağaca Asılan Zekat Parası

  Fatih Sultan Mehmet Han devrinde bir Müslüman günlerce dolaşıp yıllık zekatını verebileceği fakir birini arayıp bulamadı.Bunun üzerine zekatının tutarı olan parayı bir keseye koyarak Cağaloğlu’ndaki bir ağaca asıp, üzerine de:
  -Müslüman kardeşim, bütün aramalarıma rağmen memleketimizde zekatımı verecek kimse bulamadım. Eğer muhtaç isen hiç tereddüt etmeden bunu al, diye yazdı.
  Bu kesenin üç ay kadar o ağaçta asılı kaldığı rivayet edilir…

  Zekatla ilgili Hikaye

  Önemli bir sefer hazırlığı yapılıyordu Peygamberimiz herkesten yapabileceği yardımı en üst sınırda yapmasını istedi Hz Ömer bu isteğe uyarak büyük miktarda bir yardımla Hz Peygamberin huzuruna çıktı Hz Peygamber sordu:

  - Ya Ömer, malının ne kadarını yardım olarak getirdin?

  Hz ömer cevap verdi:

  - Tam yarısını getirdim ya Resulallah, size getirdiğim kadar da geride var

  Biraz sonra Hz Ebû Bekir geldi O da büyük bir yardımda bulundu Hz

  - Malının ne kadarını getirdin? Cevap verdi:

  - Tamamını getirdim ya Resulallah, evimde Allah ve Resulünün sevgisinden başka bir şey bırakmadım

  Bunun üzerine Allah’ın Resulü şöyle buyurdu: - Allah yolunda fedakarlıkta Ebû Bekir’i kimse geçemeyecek..

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kıskançlık ile ilgili Kısa Hikayeler
 3. Saygı ile ilgili hikayeler kısa
 4. Ölüm ile ilgili Kısa Hikayeler
 5. Demokrasi ile ilgili kısa hikayeler
 6. Zekat ile ilgili Hikayeler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  SİZDEN FAZLA VEREN VAR

  Hz. Ebu Bekir'in halifeliği sırasında Medine'de büyük bir kıtlık baş göstermişti. Halk ekmek yapmak için buğday bulamaz olmuştu. Hz. Osman da bu sırada Şam'a bir ticaret kafilesi göndermiş, oradan yüz deve yükü buğday satın alarak Medine'ye getirtmişti. Bu miktar, halkın buğday ihtiyacını büyük ölçüde karşılayabilecek kadardı.

  Bazı tüccarlar derhal Hz. Osman'a müracaat ettiler. Şam'dan getirttiği bu buğdayı satın almak istediler. Buğdayın bir ölçüsüne 4 dinar veriyorlardı. Hz. Osman, “Sizden fazla veren var.” dedi ve buğdayını hiç kimseye satmak istemedi. Tüccarlar bu durumda teklif ettikleri fiyatı arttırdılar. Fakat yine Hz. Osman'dan, “Sizden fazla veren var.” yanıtını aldılar. Nihayet buğdaya verebilecekleri en yüksek fiyatı verdiler. Fakat Hz. Osman'ın ağzından, “Sizden fazla veren var.” sözünden başka lâf çıkmıyordu. Bazıları onun bu tutumunu, fırsat düşkünlüğüne ve çok kazanma hırsına bağlıyordu. Halk şiddetli ihtiyaç içinde kıvranırken onun böyle davranmasını kendisine hiç yakıştıramıyorlardı. Konuyu halife Hz. Ebu Bekir'e anlatmaya karar verdiler. Ondan Hz. Osman'la aralarını bulmasını istediler.

  Halifenin huzuruna çıkarak, durumu olduğu gibi anlattılar. Hz. Ebu Bekir anlatılanları sonuna kadar dinledi ve onlara, “Bu işte bir gariplik var.” dedi. “Bana öyle geliyor ki siz Hz. Osman'ın sözünü iyi anlayamadınız. O, halkın ihtiyacını fırsat bilip ondan kâr ve çıkar elde edecek kimse değildir. Böyle davranışının mutlaka bir hikmeti vardır. Haydi, beraber gidip konuyu bizzat kendisinden öğrenelim.” dedi. Hep birlikte Hz. Osman'ın yanına vardılar. Hz. Ebu Bekir tüccarların anlattıklarını Hz. Osman'a söyledi. Ona niçin malını verilen fiyata satmadığını sordu. Hz. Osman'ın bu soruya yanıtı şaşırtıcıydı. Hz. Osman sadece Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için buğdayı yoksullara dağıtacağını söyledi. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri