Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

istiklal marşının önemi kompozisyon , istiklal marşının önemi ile ilgili kompozisyon örneği İSTİKLÂL MARŞIMIZIN ANLAM ve ÖNEMİ İstiklâl Marşı’nın yazıldığı tarihte Anadolu’nun birçok şehri işgal
 • 5 üzerinden 4.95   |  Oy Veren: 76      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İstiklal Marşının Önemi İle İlgili Kompozisyon

  Sponsorlu Bağlantılar
  istiklal marşının önemi kompozisyon, istiklal marşının önemi ile ilgili kompozisyon örneği

  İSTİKLÂL MARŞIMIZIN ANLAM ve ÖNEMİ

  İstiklâl Marşı’nın yazıldığı tarihte Anadolu’nun birçok şehri işgal altındaydı. Muazzam bir devleti dört yıl gibi kısa bir sürede kaybeden Türk milletinin bağımsızlığı tehlikedeydi.Mehmet Âkif Ersoy’un İstiklâl Marşı’nı yazması kolay olmamıştır. Ama her şeye rağmen Mehmet Akif Ersoy bu şiiri yazmıştır,ve her mısrasıda birbirinde anlamlı sözlerden oluşmuştur.

  Mehmet Akif Ersoy istiklal marşını yazması bir şiir yarışmasında belli oldu ama kazanana para verildiği için bu yarışmaya katılmamıştı. Türk milletinin istiklâl ve vatanseverliğini para için terennüm etmek ona ters geliyordu. Yarışmaya yüzlerce şiir gelmesine rağmen bunların hiçbiri beğenilmedi. Zamanın Maarif Vekili Hamdullah Suphi Tanrıöver istenilen marşın yazılamadığı kanaatindeydi. Ona göre bu marşı ancak Mehmet Âkif Ersoy yazabilirdi. Para ödülünün kaldırıldığını söyleyerek marşı yazmasını rica etti. 724 eser arasından seçilen 7 şiir Büyük Millet Meclisi’nde okundu ve Mehmet Âkif Ersoy’un şiiri kabul edildi.Burada İstiklâl Marşı’nın belirtilmesi gereken bir yönü de gerek söz, gerekse şiir kalitesi bakımından yeryüzündeki millî marşların hiçbiriyle ölçülemeyecek kadar üstün ve zengin mânalı bir şiir olmasıdır. Bu marş, Türk milleti gibi dünyaya hâkim olmuş bir milletin bir gün istiklâlini kurtarmak zorunda kalışındaki çelişkiyi de dile getirmektedir.

  Mehmet Akif Ersoy bütün şiirlerinde sosyal konulara yer veren, söylediklerini gerçekten duyan bir şairdir. İstiklâl Savaşı’na katılanların duygu ve inançlarına bizzat sahip olduğu için onlara en iyi şekilde tercüman olmuştur. Yazdığı şiir yani istiklal marşı nerdeyse türkiyede bile en iyi Şiilerin arasında yer almaktadır.

  İstiklal Marşı

  Ýstiklal Marþýnýn Önemi Ýle Ýlgili Kompozisyon-istiklal-mar-.jpg

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ile ilgili Kompozisyon
 3. İstiklal Marşının Anlam Ve Önemi Kompozisyon
 4. 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü Kompozisyon
 5. Ya İstiklal Ya Ölüm-İstiklal Marşının Kabulü İle İlgili Oratoryo
 6. İstiklal Marşının Önemi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  İstiklal Marşının Kabulü - İstiklal Marşının Önemi ile ilgili Kompozisyon


  Milli marşlar, hürriyet, özgürlük, kahramanlık ve coşkuları ifade eden eserlerdir Resmi tören ve toplantılarda önemli günlerde milli marşlar çalınarak ve söylenerek bu duygular ifade edilmiş olur.


  Milli marşımız, İstiklâl Marşı, Türk ulusunun, hürriyet özgürlük, kahramanlık ve coşkularının ifade edildiği bir marştır Kurtuluş Savaşı sonrasında, Türk ulusunun özgürlük ve hürriyet duygularının bir ifadesi olarak, şair Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılarak, Osman Zeki Üngör tarafından bestelenmiştir.

  Türk halkının Kurtuluş Savaşı'nda vermiş olduğu kahramanca mücadele, hürriyet özlemleri, kahramanlıkları ve millet olarak yaşadığı coşku milli marşımızda anlatılmaktadır Her ülke marşı söz ve müzikle ifade edilmese de İstiklâl Marşımız söz ve müzikle birlikte icra edilmiştir Sözleri müziğinin sağladığı etkiyi daha da anlamlaştırmıştır ve sonucunda Türk halkını temsil etme görevini elde etmiştir Milli marşımızı nerede duyarsak, ayağa kalkar, düzgün bir duruş sergileyerek ve ulusumuzu temsil ettiğinden dolayı saygımızı göstererek, onu dinler ve iftihar ederiz.

  İstiklâl Marşımız milli duygularımızı en yüksek seviyelere ulaştıran ve bize geçmişimizi hatırlatan bir marşımızı olduğundan ona her zaman için gereken saygı ve değeri veririz Aynı zamanda geçmişimiz ile geleceğimiz arasındaki önemli bir köprü olarak da görmeliyiz 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. Misafir Üye

  bana çok yardımcı oldu teşekkür ederim


 11. Selam bebek ben kelebek

  Teşekkürler işime yaradı.!!!


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri