Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kuranın iç düzeni ile ilgili bilgiler Kur’an-ı Kerim , Ayet ve surelerin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.Ayet ; sureleri meydana getiren kısa cümlecik , cümle yada
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 217      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kuranın iç düzeni ile ilgili bilgiler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kuranın iç düzeni ile ilgili bilgiler

  Kur’an-ı Kerim, Ayet ve surelerin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.Ayet ; sureleri meydana getiren kısa cümlecik,cümle yada cümlelerin bir araya gelmesiyle oluşan Allah (c.c.) kelamıdır.
  Sure ise Kur’an’ın küçük yada büyük 114 bölümünden her birine verilen addır.Ayetlerin bir araya gelmesiyle oluşur.
  Hz. Muhammed’in peygamberliğinin on üç yılı Mekke’de, on yılı da Medine’de geçtiği için ayet ve surelerin bir kısmı Mekke’de diğer kısmı ise Medine’de nazil olmuştur. Bu nedenle Mekke’de nazil olan surelere Mekki Sureler,Medinede nazil olanlara ise Medeni Sureler adı verilir.
  Mekki sureler, Medeni surelerden daha kısadır.İlk sure Fatiha suresidir.Son sureler ise Tevbe(Berae),Maide ve Nas sureleridir.En uzun sure 286 ayetten oluşan Bakara suresidir.Bakara suresi aynı zaman da Medine’de ilk nazil olan suredir.Kur’an’ın en kısa suresi üç ayetten oluşan Kevser suresidir.Tevbe suresi Kur’an’da “besmele” ile başlamayan tek suredir.
  İlk inen ayetler ; Alak suresinin ilk beş ayeti, son inen ayetler ise Bakara suresi 281.ayet,Nisa suresi 177.ayet,Tevbe suresi 129.ayet ve Maide suresi 3.ayettir.En uzun ayet ise borçlanma ayeti olarak bilinen Bakara suresi 282.ayettir.
  Kur’an’da yaklaşık 6666 ayet bulunmaktadır.Kur’an’ın her yirmi sayfasına bir ‘cüz’ denilmektedir.Kur’an’da toplam olarak 30 cüz bulunmaktadır
  İç düzeni Cebrail (a.s.) tarafından peygamberimize bildirilen Kur’an’ın,son on suresine namazlarda,kısa oluşları nedeniyle çok okunmalarından dolayı namaz sureleri adı verilmektedir.


  Yararlanılan kaynak : “ Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi, Kaynak Kitap, ‘Akaid, İbadet,Ahlak,Siyer’ ( Marifet Yayınları)

  Hazırlayan : Aydın AKDENİZ.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kuranın iç düzeni ile ilgili kavramlar
 3. Kuranın iç düzeni nasıldır
 4. Kuranın iç düzeni ile ilgili yazı
 5. Adet görmeyle ilgili düzensizlikler, regl düzeni bozuklukları ve getirdği hastalıklar
 6. Resimli Bilgiler, Bunları Biliyor Musunuz, Pratik Bilgiler, Bilgi Ara, Puf Noktası Bul, Bi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  kuran ı kerim değiştirilmeyen son kitaptır içinde114sure6666ayet ve30 cüz vardır. mekkede indirilenler şirkle ilgilidir. peygamber efendimize yavaş yavaş indirilmesinin nedeni müslümanların daha kolay anlaması içindir. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. Misafir Üye

  bence hepsi ama en güzel facebook


 11. Misafir Üye

  Allah allah bilgiye gelince bu sayfa eğlenceye gelince facebook


 12. Misafir Üye

  Hem Kuran'dan bahsediliyor,hem de reklamlarında bikinili hanımlar gösteriliyor.Bu ne biçim anlayış.Bakın daha mühim meseleler var.Suudinin kör müftüsü "kim dünya dönüyor diyorsa,dinden çıkar.Hiç dönermiymiş.Dağların yeri değişir,kıble bulunamaz" diyor ve bizim saftrik müslümanlar da inanmak için çırpınıyorlar.İslam bu kadar mı geri kaldı.Kadir suresinde,o gece tan yeri ağarıncaya kadar selamet vardır deniyor.Dünyanın bir tarafı geceyken diğer tarafı gündüz oluyor.Oradakilere selamet yok mu.Sure demek istiyor ki,dünya tepsi gibi düzdür.gece gelince dünyanın tamamına gelir,anlamına varıyor.İslamı yamuk efsanelerden sakınmak gerekir.Zülkarneyn batıya,güneşin battığı yere kadar gitti.Güneşi kara bir balçığa batarken gördü.Sonra doğu tarafına gitti,yecüc mecüc kavmine rastladı.Bunun gibi ilme aykırı deyişlerden kuran kurtarılmalıdır.Aykırı deyişler Allaha yalancılık yüklemek anlamına gelir.Allahın ilmine ters söylemler ihtiva eden kitap kuran olamaz.Sene on iki aydır denemez.Değil ki.Bundan milyarlarca yıl önce sene 12 ay olmuş olabilir.Ama bugün 12 ay değil.Bugünlerde 365,24/29,53=12,368 ay.Galiba kuranda yok,ama insanlara öyle anlatılmış ki,Ay bize hep aynı yüzünü gösterir.Hayır göstermez.Gene milyarlarca yıl önce,sene 12 ay kadar olduğunda,Ay bize her iki yüzünü de gösteriyordu.Ay'ın gökte döndüğü görünüyordu.Çünkü ayın kendi etrafındaki dönüş hızı ile dünya etrafındaki dolanım hızı öyle bir oranda idi ki,bugün 1 ay dolanımı,ayın kendi etrafındaki bir devrine denk geliyor.Zamanla bu denklik bozulunca,ki milyarlarca yılda bozulur,ayın döndüğü görülecek.Bunları görmeğe bizim ömrümüz yetmez.Ancak Maide suresi 3ncü ayetinde deniyor ki.Artık size islamı yakıştırdım.Kendi kendinizin yol göstericisi olunuz.El alemden fetva almayınız anlamı veriliyor.


 13. Meryem

  Çok işime yarıdı teşekkür ederim


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri