Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kütahya erkek giysileri , kütahya erkek kıyafetleri , kütahya yöresel erkek giyimi , kütahya yöresi erkek kıyafetleri , kütahyanın erkek giyimi KÜTAHYA ERKEK GİYİM Geçiş

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kütahya erkek giysileri, kütahya erkek kıyafetleri,kütahya yöresel erkek giyimi,kütahya yöresi erkek kıyafetleri,kütahyanın erkek giyimi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kütahya erkek giysileri, kütahya erkek kıyafetleri,kütahya yöresel erkek giyimi,kütahya yöresi erkek kıyafetleri,kütahyanın erkek giyimi

  KÜTAHYA ERKEK GİYİM

  Geçiş noktasında bulunan Kütahya'da erkek giyiminde de kendine özgü özellikler vardır. Şehir merkezi ve ilçeler arasında farklılık görülmekte ilçeler çevre merkezlerden etkilenmişlerdir. Merkezde kadın giyimindeki saray etkisi erkek giyimine de yansımıştır.Karasal iklimin hüküm sürmesinden dolayı erkek kıyafetleri yünlü ve kalın koyu renk kumaşlardan yapılmaktadır.


  KELEPOŞ:

  Serpuş da denilen külahımsı başa giyilen takkedir.Sivri ucundan başlayarak çevresi oyalı ve desen işlidir.  FES:

  Bordo renkte püsküllü başlıktır. Çevresine ipek kumaştan poşu veya işli sarık sarılır.


  POŞU:

  ipek yada ipek cinsi kumaştan kare şeklinde kelepoş veya fesin çevresine sarılan uları püsküllü ve ince veya kalın çizgili örtüdür.


  Bedene giyilenler

  Mintan, gömlektir. Kalın pamuk veya yünlü yolaklı çizgili ve renkli kumaştan dikilir. Önü yarısına kadar yırtmaçlı ve kol ile ön yırtmaç bölümlerin üzeri kaytan işlidir.  Aksesuarlar  İşlemeli peşkir:

  El temizliği için kullanılan pamuklu kumaş üzeri işlemeli örtüdür.


  Köstekli Saat:

  Gümüş ve üç parçadan oluşur. İlk parça boyuna takılır, ikinci parçaya saat talır, üçüncü parça silahlığın sol tarafından üstten sarkılır.


  Tütünlük:

  Gümüş tabakadır.Deriden bir kemerle omuzdan takılır.


  Piştov:

  Tabancadan büyük silahtır.


  Saldırma:

  Silahlıkta taşınan kılıcın bir türüdür.
  Cepken:

  Yörede gazeki denir. Gömleğin üzerine Camedanın altına giyilen kalın kumaş dikilen vekol ve ön kısımları kaytan işli giysidir. Uzun kollu ve bel kısmı kuşağın altında kalacak ve tam bedene oturacak şekildedir  Camedan:

  Kartal kanadı da denir. Bedenin en üstüne giyilen camedan, koltuk altları cepken görünecek şekilde açıktır .Omuzları kartal kanadına benzer, tamamı işlidir.İşleme özelliği nedeniyle kumaşın rengi görünmez. İşlemesi düzgün yapılan camedan yere konduğunda hiçbir yeri kırılmadan dik durur.Camedanın ihtişamı giyeni de heybetli gösterir.

  Bel altına giyilenler  Elifi Don:
  Koyu renkli kalın yünlü kumaştan dikilen ağlı uzun şalvardır. Dize kadar bol, dizin alt bölümü bacakları tam saracak şekilde dar dikilir.Ayak bilek kenarları yırtmaçlıdır Kenar an bölümleri burma kaytan işlidir.Gazeki altına giyilir. Günlük giyilmektedir.  Potur:

  Koyu renk kalın yünlü kumaştan genellikle cepken kumaşından diz altına kadar uzanan yanları kaytan işli ağlı şalvardır.Potur giyilmesi durumunda diz görünmeyecek kadar tozluk giyilir.  Bele giyilen  Şal:
  Bele geniş yollu yünden dokuma Lahuri, Acem, Hint, Kabaşal kuşaklar sarılır


  Silahlık:

  Şalın üzerine giyilen çok cepli dikdörtgen biçiminde dört köşesi önden saracak biçimde ve arkadan kemerleri ile bağlanan koruyucu özelliği olan ve malzeme koymadan kullanılan bir giysidir. Silahlık kalın gres deriden yapılır. Katlarına veya ceplerine ihtiyaç olabilecek bütün eşyalar konulabilir.  Ayağa giyilenler  Tulumbacı Yemenisi:
  Ucu sivri, deriden yapılmış ayakkabıdır. Yemeninin üzerine tozluk giyilmektedir. Bunun uanında uzun konçlu lapçın, mest ve kalçın giyilmekteydi.  Çizme:

  Kalın deriden körüklü ve körüksüz olmak üzere iki çeşidi olan ayakkabıdır.Genelde efe ve zeybekler giymekteydi.


  Tozluk:

  Lapçın, çarık, kalçın ve mest üzerine geçirilerek ayak bileklerinden dize kadar uzayan bir giysi tamamlayıcısıdır. Şalvarın aynı kumaşından kumaşın rengi görünmeyecek şekilde işlidir.

  Çorap:

  Yünden örme çoraptır. Rengi genelde sade ve diz boyundadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Tekirdağ Erkek Giysileri, Tekirdağ yöresel Erkek Giyimi,Tekirdağ yöresi Erkek kıyafetleri,
 3. Kırklareli erkek kıyafetleri, Kırklareli yöresel erkek giyimi,Kırklareli erkek giyimi,Kırk
 4. Bursa Erkek Giyimi, Bursa erkek kıyafetleri,bursa erkek giysileri,bursa yöresel erkek giyi
 5. Kütahya yöresel kıyafetler, kütahya giysileri,kütahya yeöresi giysileri,kütahyanın yöresel
 6. Kütahya Bayan Giysileri, Kütahya kadın kıyafetleri, kütahyanın yöresel kadın giysileri,küt
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri