Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Mimari Yapılarda , Bilgi Güvenliği Tasarım ve Uygulamaları , SağırOda Cenk Ceylan , Turkish Forensic / GÖKTÜRK BT Ltd. 5. TEMPEST: a signal problem –

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Mimari Yapılarda, Bilgi Güvenliği Tasarım ve Uygulamaları, SağırOda

  Sponsorlu Bağlantılar
  Mimari Yapılarda, Bilgi Güvenliği Tasarım ve Uygulamaları, SağırOda

  Cenk Ceylan, Turkish Forensic / GÖKTÜRK BT Ltd.

  5. TEMPEST: a signal problem – The story of the discovery of various compromising radiations from communications and Comsec equipment, Cryptologic Spectrum, Vol. 2, No. 3, National Security Agency, Summer 1972, partially FOAI declassified 2007-09-27


  Bilgi teknolojilerinin, gündelik yaşamda tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde gelişmesi beraberinde, bir takım sorunları da getirdi.
  Bilgiye istediğimiz yerden, zaman ve mekan bağımsız olarak ulaşma, sorgulama gibi masum isteklerimiz, bilmeden bir çok riske sahip olmamızı sağlıyor.
  İş ve özel yaşam için kullandığımız mekanlarda, bilgiye erişmek, paylaşmak ve karar alma gibi süreçlerde, ihmal ettiğimiz gizli bir güvenlik açığı ile karşı karşıyayız.
  Bilgi teknolojileriyle ilgili fiziki ve bilgisayar temelli sanal güvenlik yaklaşımının zeminini oluşturan, mimari yapıların, bilgi güvenliği kapsamında tasarlanması bizleri bekleyen en önemli güvenlik ihtiyacı.

  MİMARİ YAPILARDA BİLGİ GÜVENLİĞİ

  Mekan Geçirgenliği

  Mimarı yapılarda tasarımın, bilgi güvenliği gereklerini sağlamaması nedeniyle, gündelik yaşamda eriştiğimiz, sorguladığımız, tartıştığımız bilgiler, farklı mekanlardan, farklı kişilerin de aynı bilgilere ulaşmasını sağlayabilir!
  Günümüzde, bilgi teknolojilerinin oluşturduğu elektromanyetik alan nedeniyle, karşı haber alma faaliyeti yürütülmesi, neredeyse endüstri standardı haline gelmiş olup, koruma amacıyla TEMPEST sızma testleri yapılmaya başlanmıştır.
  Canlının Enerji Etkisi

  Bilgiyi sakladığımız, sorguladığımız ve tartıştığımız mekanlarında, canlılığımızdan kaynaklanan, yaydığımız ses ve ısı enerjisi nedeniyle uzaktan görüntülenme, izlenme ve dinlenebilme gibi güvenlik açıkları oluşturabileceğimizi dikkate almamız gerekir.
  Termografik kameralar elektromanyetik spektrumun kızılötesi bölümündeki (kabaca 900–14,000 nanometre veya 0.9–14 µm) elektromanyetik ışınımı tespit ederler ve bu ışınımdan resimler oluştururlar. Kızılötesi ışınım sıcaklıklarına göre tüm cisimlerden salınır, Kara cisim ışıması kanununa göre, termografi görünür aydınlatma olmadan cisimlerin görünebilmesini sağlar. Bir cisim tarafından salınan ışınımın miktarı sıcaklık arttıkça artar, bu yüzden termografi sıcaklıktaki farkları görmemizi sağlar. Termografik bir kamera tarafından görüntülendiklerinde, sıcak cisimler daha soğuk arkaplanların yanında oldukça göze çarpar; insanlar ve diğer sıcak kanlı hayvanlar, gündüz veya gece, çevrede rahatlıkla görülebilir hale gelir. Sonuç olarak termografinin geniş kullanımı, tarihi olarak askeri ve gizli servislere bağlanmaktadır.
  Ses, ısı ve elektro manyetik yalıtımı sağlamak için, bilgi teknolojilerinin beraberinde getirdiği birçok değişkeni iyi hesap etmemiz gerekir.
  Stratejik Yerler

  Kritik ve stratejik kararların verildiği, mekanlardaki toplantı odalarında, sahra çadırlarında, seyyar karargahlarda ne konuşulduğu, ne yazıldığı, ne görüntülendiği birçok şirket ve devlet için rekabetin ötesinde değer taşımaktadır.
  Savaş sırasında, hedef seçilen askeri ve sivil bir tesisi keşif ve gözlem için uzaktan görüntüleme (radyo frekansla, kızılötesi ısı) ve ölçüm teknolojileri kullanılır.
  Toplantı yapılan mekanlarda alınan kararları, konuşmaları, sesleri duyabilmek için de, mimari yapıdan yansıyan dalgalar, özel ses süzgeçlerinden geçirilerek, yeniden elde edilerek karşı istihbarat çalışması yapılabilir.
  Sağır Oda Gerekleri

  Sağır oda olarak tanımlayabileceğimiz, mimari mekan tasarlamak istediğimiz de, yapıda tasarım aşamasında, bilgi güvenliği gereklerine göre, seçilen yapı elemanları, (kirişler, kolanlar, boyalar, kaplamaların) ses, ısı ve elektromanyetik yalıtım ve bilgi güvencesinin sağlanması için çok önemlidir.
  Enerji Nakil Etkisi

  Enerji nakil hatlarıyla, bir mekandaki bilgi dışarıya çıkarılabilmekte olup, çok iyi frekans süzgeçleriyle yalıtım yapılmalıdır. Kesin çözüm için, bilgi teknolojilerini besleyen enerji nakil hattı devre dışı bırakılıp, güneş enerjisi ve kesintisiz güç kaynağı seçeneği kullanılmalıdır.
  Kızıl Ötesi Etkisi

  Uzaktan ısıl olarak, termografi ile görüntülenmesi istenmeyen, tankların, askerlerin, silahların, cephanelerin, çadırların, seyyar karargahların, canlı hareketlerinin izlenmemesi için, ısıyı emen, geçirmeyen, kızılötesi soğurma sağlayan kumaşlar kullanılmalıdır.
  Isı oluşturacağı, baştan belli olan fosil yakıtla çalışan üreteçler (jeneratör) kesinlikle bu tesislerde kullanılmamalıdır! Olağanüstü şartlar da, çalışma gerektiren durumlarda, çok iyi ısı yalıtımı yapılarak, uzaktan kızılötesi dalgalarla tesisin görüntülenmesi engellenmelidir!
  Sonuç

  Elektromanyetik dalgaların, sesin ve ısının mimari yapılarda hapsedilmesi, emilmesi, bozulması ; karşı istihbarat faaliyetlerini engellemek için en önemli çözümdür. Bu kapsamda, mimari yapıların tasarımı sırasında tedbir alınması gerekmektedir. Faraday kafesi olarak özetleyebileceğimiz bu tasarımlar, TEMPEST 'te olduğu gibi mekanın RF sızdırma seviyesini belirler.

  Kaynakça

  1. B. S. Jones; W. F. Lynn; M. O. Stone (2001). "Thermal Modeling of Snake Infrared Reception: Evidence for Limited Detection Range". Journal of Theoretical Biology 209 (2): 201–211.
  2. V. Gorbunov; N. Fuchigami; M. Stone; M. Grace; V. V. Tsukruk (2002). "Biological Thermal Detection: Micromechanical and Microthermal Properties of Biological Infrared Receptors". Biomacromolecules 3 (1): 106–115
  3. A.L. Campbell, A.L. Naik, L. Sowards, M.O. Stone (2002). "Biological infrared imaging and sensing". Micrometre 33 (2): 211–225.
  4. Deborah Russell, G.T. Gangemi Sr.: Computer Security Basics. O'Reilly, 1991, ISBN 9780937175712, Chapter 10: TEMPEST, page 253


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. spor yaralanmalarında yapılacak ilk yardım uygulamaları hakkında geniş bilgi
 3. Tasarım Sanatlarında Mizah Nedir Tasarım Sanatlarında Mizah Hakkında Bilgi
 4. Osmanlı'da Mimari Hakkında Bilgi Osmanlı'da Mimari Osmanlı Devleti
 5. Osmanlı'da Mimari Hakkında Bilgi
 6. e-Pasaportlarda kişisel bilgi güvenliği nasıl sağlanıyor?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri