Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

29 Ekim Cumhuriyet Bayram ı Açılış Konuşması AÇILIŞ KONUŞMASI: Bugün burada Cumhuriyetin ilanının 83. yıldönümünü kutlamak üzere toplanmış bulunuyoruz. Bugünkü yönetim biçimimiz olan Cumhuriyet 29

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Açılış Konuşması

  Sponsorlu Bağlantılar
  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Açılış Konuşması

  AÇILIŞ KONUŞMASI:

  Bugün burada Cumhuriyetin ilanının 83. yıldönümünü kutlamak üzere toplanmış bulunuyoruz. Bugünkü yönetim biçimimiz olan Cumhuriyet 29 Ekim 1923’te kabul edildi ve yürürlüğe kondu.

  Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1 Kasım 1922'de aldığı tarihi kararında, saltanata son vermiştir. Bu tarihi kararın da açık bir belirtisi olarak, 1921 Anayasası ile yeni siyasal rejime geçilmiştir. Ancak, Cumhuriyet resmen ilan edilmemiştir.

  Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1 Nisan 1923'te seçimlerin yenilenmesine karar vermiş ve yeni kurulan Meclis, Lozan'da elde edilen antlaşmayı onaylamıştır. Lozan Barış Antlaşması'nın kabulü ve 6 Ekim 1923'te Türk Ordusunun İstanbul'a girmesi ile Türk vatanının bütünlüğü gerçekleşmiş ve böylece bir devir kapanmış ve yeni bir devir açılmıştır. Siyasal rejimin 23 Nisan 1920'den itibaren kaydettiği gelişmelere uygun devlet şeklini bulmak da bir zorunluluk haline gelmiştir.

  Cumhuriyet'in Kabulü 25 Ekim 1923 günü gelişen bir kabine bunalımı, Büyük Millet Meclisi'nde çalışma güçlüğünü ortaya çıkardı. 28 Ekim 1923 günü akşamına kadar kabine kurulamaması üzerine, Gazi Mustafa Kemal Paşa, Çankaya köşkünde yemek sırasında arkadaşlarına; "Yarın Cumhuriyet ilan edeceğiz" diyerek görüşünü açıklamıştır. 29 Ekim günü Halk Fırkası Meclis Grubunda, Bakanlar Kurulunun oluşturulması konusunda tartışıldı. Sorun çözülemeyince, Gazi Mustafa Kemal Paşa'dan düşüncelerini açıklaması istendi. Mustafa Kemal Paşa, bunalımdan çıkış yolunu Anayasanın değiştirilmesi zorunluluğu ile açıkladı. Cumhuriyetin ilanını hedefleyen tasarıyı da grubun bilgisine sundu.

  Grupta cereyan eden uzun müzakereler sonunda, Cumhuriyetin ilanı kabul edildi. Parti Grubu'ndan sonra, Meclis toplanarak hazırlanan kanun tasarısını aynen kabul etti. "Yaşasın Cumhuriyet" sesleri arasında gece saat 20.30'da Cumhuriyet ilan edildi. Cumhuriyetin ilanı 1921 tarihli Anayasanın bazı maddelerinin değiştirilmesine dair 364 no.'lu Kanunun kabulü ile olmuştur. Bu kanunla, Anayasanın bazı maddeleri önemli ölçüde değiştirilmiştir. Bu önemli değişiklikler, 29 Ekim günü yapılmış ve aynı gün, Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılarak, Gazi Mustafa Kemal Paşa oybirliğiyle yeni Türk Devletinin ilk Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

  Nice zorluklarla kurulan bu cumhuriyetimizin değerini iyi anlamalı ve onu korumayı kendimize bir görev bilmeliyiz. Bu duygularla milli mücadelede emeği geçen bu topraklara kanını döken, bu topraklar için canını veren şehitlerimizi rahmet ve gıpta ile anıyoruz.

  İbrahim balcı

  Türkçe öğretmeni

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Ile Ilgili Açılış Konuşması
 3. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Konulu Açılış Konuşması
 4. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Öğrenci Konuşması
 5. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Öğretmen Konuşması, Konuşma Metni
 6. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Öğretmen Konuşması, Konuşma Metni
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri