Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

geçmişten günümüze aydınlatma teknolojileri geçmişten günümüze aydınlatma araçları nelerdir geçmişten günümüze aydınlatma Günümüzde en çok kullandığımız ve onsuz iş görmemizin bir hayli zor olduğu bir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 259      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Geçmişten günümüze aydınlatma araçları ile ilgili yazı

  Sponsorlu Bağlantılar  geçmişten günümüze aydınlatma teknolojileri

  geçmişten günümüze aydınlatma araçları nelerdir
  geçmişten günümüze aydınlatma  Günümüzde en çok kullandığımız ve onsuz iş görmemizin bir hayli zor olduğu bir durum; aydınlatma. Aydınlatma bir icat değil tabi, aydınlatma gereçleri icat. Şu anda günümüzde kullandığımız en ilkel aydınlatma yöntemi olarak mumu gösterebiliriz sanırım.

  İnsanoğlu ateşi keşfetmeden önce aydınlanma için güneş ve aydan başka bir kaynak yoktu. Ateşin keşfi ile başlayan serüvene, teknoloji de katılınca bugünkü duruma gelindi denilebilir.

  Ateşin bulunmasından sonra; sacayaklar üzerine konulan korlarla aydınlanma sağlanmış ardından da meşaleye geçilmiş.

  İnsanoğlu ateşi buluncaya kadar ışık kaynağı olarak gündüz güneş, gece ise ay ışığından yararlanmıştır. Ay’ın Dünya’mızdan görünmediği gecelerde ise sonsuz bir karanlığa gömülmüşlerdir.

  Ateşin bulunuşuyla çevrelerinde bulunan odunları yakarak aydınlanmaya başladılar. İlk olarak Sümerliler yağ lambası kullandılar.

  1780 – 1800 yıllarında İngiltere ve Almanya’da gaz lambası kullanıldı. Bu lambalara takılan şişe ve fanuslarla parlaklık derecesi arttırıldı.
  1800 – 1900 yıllarında gaz lambaları ile şehirlerde sokaklar aydınlatılmaya başlandı.

  Thomas Alva Edison’un ampulü buluşuyla ilkel aydınlatma araçları geride kaldı. Bu icattan sonra aydınlanma teknolojisi hızla gelişmeye başladı.
  Günümüzde dünya nüfusunun artışı, enerji kaynaklarının hızla tükenmesi insanları tasarruf yapmaya zorlamıştır. Daha az enerji tüketen floresan lambaların kullanımı yaygınlaşmıştır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Geçmişten günümüze aydınlatma araçları yazı
 3. Geçmişten Günümüze Aydınlatma Araçları
 4. geçmişten günümüze aydınlatma araçları ile ilgili şiir
 5. Geçmişten günümüze aydınlatma araçları ile ilgili hikaye
 6. Geçmişten Günümüze Aydınlatma Araçları, geçmiş zamanlardan bugüne kadar olan aydınlatma ar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Geçmişten Günümüze Mum
  Günümüzden 2000 yıl önce, hayvansal yağların arasına pamuk sokularak ilk mum yapıldı. Ancak, bu mumlar herkesin kullanamayacağı kadar pahalı ve lükstü. 17.yy'a kadar bu durum devam etti.

  Fransız bilim adamı Sieur Le Brez, kalıba dökülen mumları yapınca, üretim çok daha ekonomikleşti ve mum kullanımı büyük ölçüde arttı. Parafin mumların ilki ise 1850 yılında iskoçya'da James Young adlı kimyager tarafından yapıldı.

  Yazının başlangıcından da anlaşılabileceği gibi mumlar binlerce yıldan beri kullanılıyorlar. 1900'lü yılların başlarına kadar mumlar aydınlatma aracı olarak kullanılmanın dışında ayrıca dinsel ayinlerde yaygın bir şekilde kullanılmaktaydılar.

  Mısırlılar ve Romalılar zamanında mumlar aslında sığır ve koyunlardan çıkarılan don yağından yapılıyorlardı. Bu mumların yanış özellikleri iyi değildi. Günümüzdeki mumlara benzeyen mumların ilk kez romalılar tarafından yapıldıklarına dair kanıtlar mevcuttur. Romalılar don yağını sıvı hale getirerek pamuk ipliği, keten ipliğini yada pamuk ipliğini fitil olarak kullanarak mumlar döküyorlardı.

  Romalılar bu mumları dini ayinlerde kullandıkları kadar ayrıca evlerinde ve yolculuklarında aydınlatma aracı olarak da kullanmaktaydılar. Ortaçağ boyunca mumların dini ayinlerde kullanılması daha yaygın hale gelmiştir. Ortaçağda balmumu mum yapımında kullanılmaya başlanır.

  Bu balmumu mumları Roma'lıların don yağından yaptığı mumlara benzer şekilde yapılmaktaydılar. Balmumu don yağından sonra mum yapımınla etkileyici bir gelişmedir. Ama sınırlı miktarlarda olması pahalı olmasına neden olmuş ve bu nedenle sadece ruhban sınıfı ve üst tabakaya hitap etmiştir.

  İlk Amerikan Kolonileri meyve kabuklarının parafin yapabildilerini keşfetmişlerdir. Ürettikleri parafin ile mum yaptıklarında mumların iyi yandıklarını ve hoş bir koku yaydıklarını farkettiler. Bununla beraber meyve parafininin yapılışı yorucu ve sıkıydı.

  18. Yüzyılda balina endüstrisi yaygınlaşmış ve sonuç olarak balina yağı bol miktarda bulunabilmekteydi. Mum yapımında balinadan çıkarılan yağ don yağının, balmumunun ve meyve parafinin yerini alır. Balina yağından elde edilen parafin ile yapılan mumlar kötü bir koku yaymakla birlikte sıcak yaz aylarında şekillerini koruyabilmekteydiler.

  19. Yüzyıl mum ve mum yapımı ile ilgili bir dönüm noktasıdır. İlk patentli mum yapımı makinaları ortaya çıkmıştır. Bu buluş ile mumlar her eve ve tüm zümreye ulaşmıştır. Aynı zamanda kimyager Micheal Eugene Chevreul don yağı ve hayvan yağlarının çeşitli yağ asitlerinden oluştuğunu keşfetmiş ve sterik asiti bulmuştur. Sterik asit buluşu ile mumların kalitesi artmaya başlar.

  Ayrıca 19.yüzyılda örgü fitiller bulunarak mumların yanış özellikleri de iyileştirilmiştir. 19. Yüzyılın yarısında günümüzde kullanılan parafin İngiltere'de kullanılmaya başlanır. Böylece parafin ticareti ortaya çıkmıştır. Tüm bu buluşlar ile parafin sterik asit ile karıştırılarak ucuz, kaliteli ve kokusuz mumlar üretilmeye başlanmıştır.

  Günümüzde mum piyasası mumseverlere parafin, soya parafini, balmumu ve yeni trend jel'den üretilen geniş mum seçenekleri sunmaktadır. Bu mumlar sayısız renk, şekil, dizayn ve kokuda üretilmektedirler. Mumlar artık sadece aydınlatma aracı değil ev dekorasyonumuzun vazgeçilmez bir aksesuarıdır.
 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. Ege Engin Alkan

  GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE AYDINLANMA MADDE MADDE

  1. İlk insanlar ateşi bulduktan sonra yaşadıkları mağaraları hem aydınatıp hem de ısıtmışlar.
  2. Daha sonra çıra ve meşaleleri uzun yıllar aydınlanma aracı olarak kullanmışlar.
  3. Daha sonraları gaz yağını bulmuşlar ve petrol delikleri üzerine yakarak aydınlanmışlardır.
  4. 879 da thomas edison ark lambasını bularak ucuz ve kullanışlı elektrikli ampülü buldu.
  5. Ampül: Elektirk enerjisini ışık enerjisine dönüştüren araçtır.
  6. 1927 yılında daha ucuz ve kullanışlı flüoresan lamba bulunmuştur.
  7. 1980 li yıllarda halojen lambalar icat edildi.bu lambalar çok ışık verip çok elektrik tüketmektedirler.

  ---Meşale—Mum—Ampül—Flüoresan--Neon Lamban---


 11. Misafir Üye

  Çok Beğendim Teşşekkürler 100%100 öğretmenim aferin der.


 12. iremnida

  harika kısa öz verimli maddeye ayrılmış ayrılmadan araştırmada var 11 sene boyunca böyle şey görmedim üye olup hep buradan araştırma yapıcam.


 13. hayri

  çok teşekkürler öğretmenim dersime 100 verdi


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri