Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sivas Kangal Köpegi Hakkında Bilmedikleriniz Aslında Kangal Köpeğinin tarihi geçmişi hakkında kesin veriler yoktur. Yalnız ortada dolaşan birkaç rivayet vardır: -Asurlular ve Babiller zamanında türemiştir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Sivas Kangal Köpegi Hakkında Genel bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas Kangal Köpegi Hakkında Bilmedikleriniz

  Aslında Kangal Köpeğinin tarihi geçmişi hakkında kesin veriler yoktur. Yalnız ortada dolaşan birkaç rivayet vardır:

  -Asurlular ve Babiller zamanında türemiştir
  -Hint mihracesi Osmanlı padişahına hediye olarak getirmiştir
  -17.Yüzyılda Evliya Çelebi Seyahatnamesinde aslan kadar kuvvetli olarak tarif edilen köpek kangaldır ve Osmanlı İmparatorluğu kurucuları bu köpeği beraberlerinde Anadolu’ya getirmişlerdir (Osmanlı İmparatorluğu dönemi arşivlerinde, Kangal köpeklerinden bahsedilmekte)
  Son olarak 11 Temmuz 2003′te düzenlenen I. Uluslararası Kangal Köpeği Sempozyumu’nun sonuç bildirisinde, Büyük Türk Göçleri sırasında Türkistan’dan Anadolu’ya getirilen bir köpek ırkı olduğu” kabul edilmiştir.


  Kırsal kesimde yaşayanlar için köpekler ne kadar önemlidir bilirsiniz. Geçmişte bu köpekler daha çok hayati önem taşımakta idi. Kökeni ne olursa olsun, Kangalların bugüne kadar bozulmadan gelebilmesinin altında yatan sebep özel hayvanlar olmalarıdır … Ne mutlu ki ; bu güzel ve özel hayvanlara sahip çıkıp bugünlere getirebilmişiz .


  KANGAL ÇOBAN KÖPEĞİNİN ÖZELLİKLERİ

  Dünyada emsali görülmemiş bir köpek türü olan Kangal Çoban köpekleri, Türkiye’de ve yabancı devletlerde haklı bir üne sahiptir. Özellikle İngiltere ve Amerika’da bu köpekleri sevenler tarafından dernekler kurulmuş, yarışmalar yapılmıştır. Ne acıdır ki yabancı devletlerin göstermiş oldukları ilgiyi, bizler maalesef son on-on beş yıldır göstermekteyiz.
  Kangal Çoban Köpekleri çok cesur, gayet hızlı ve çeviktirler. Kadın ve çocuklara karşı gayet muhlis, kötü niyetli kişilere karşı son derece caydırıcı bir silah olan Kangal köpekleri çok zeki, ön sezileri kuvvetli ve sahibine aşırı bağlıdırlar. Sahibi tarafından azarlandığı zaman suçlu bir çocuk gibi başını öne eğer,sahibinin gözlerine mahsun mahsun bakarak af edilmesini bekler.

  Hislerini yalnız hal, hareket, mimik ve jestlerle değil çıkardıkları çeşitli tonlardaki havlamalarla belli ederler. Kangal Çoban Köpekleri görevlerine çok sadıktırlar Şöyle ki; dağda sürüden ayrılan veya geride kalan koyunun başından günlerce aç ve susuz bekledikleri Kangal çiftçileri tarafından anlatılmaktadır. Kangal Çoban Köpeğine sahip çiftçilerin en büyük gurur kaynağı köpeklerinin kurt boğmalarıdır.
  Kurt boğan köpeğe sahip olmak onlar için bir ayrıcalık ve övünç kaynağıdır. Yüzyılların ihmaline rağmen ne ırk vasıflarından ne de yüksek ruh yapısından en ufak bir taviz vermemiştir. Kan asaletine çok bağlıdır. Doğuda serbest iken bile başka bir karnivorla çiftleşmesi mümkün değildir. 1975 yılında askeri amaçla eğitime alınmış ve asırlardır bu yönde eğitim gören köpek türlerinden çok daha yetenekli olduğunu kanıtlamıştır.
  yi bir köpekte şu özellikler olmalıdır:


  Zeka : Orta-yüksek düzeyde
  Güvenirlilik : Sürü hayvanına ve sahiplerine zarar vermemelidir.
  Dikkatlilik : Görevine karşı ilgi ve dikkati bulunmalıdır.
  Koruyuculuk: Yabancıya karşı reaksiyoner (havlama-saldırı) olmalıdır.
  Güç : Olası düşmanı durduracak (kurt-hırsız) güçte olmalıdır.
  Hız : Olası düşmanı kovalayıp yakalayacak hızda olmalıdır.
  Cesaret : En önemli özellik olarak cesareti söyleyebiliriz.
  Çünkü:Cesareti olmayan bir köpek diğer 6 özelliğe sahip olsa da etkili olamaz. Tüm bu özelliklerin hepsini en yüksek düzeyde Kangal köpeklerinde bulmamız mümkündür. İşte bu özelliklerinden dolayı Kangal köpekleri dünya köpekleri arasında hak ettiği değeri ve birinciliğini her zaman koruyacaktır. Böyle bir köpek ırkına sahip olduğumuz için ne kadar gurur duysak azdır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sivasın Nüfusu, sivas nüfusu hakkında bilgi
 3. Kocaeli,Kocaeli hakkında genel bilgi,Kocaeli ili hakkında kısa bilgi,Kocaelinin tarihi,Koc
 4. kangal resimleri kangal alemi
 5. Sivas hakkında bilgi, Sivas ili hakkında bilgi,Sivasın tarihi,sivasın coğrafyası,sivasın t
 6. Kırşehir hakkında bilgi, ,Kırşehir ili hakkında bilgi,Kırşehir hakkında genel bilgiler,Kır
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri