Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

ekonomik faaliyetler anlamı nedir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Ekonomik Faaliyetler 6.sınıf Ülkemizde ekonomik faaliyetler nelerdir? Ülkemizdeki Ekonomik Faaliyetler Nelerdir Ekonomik Faaliyetler Nelerdir Paylaş
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 90      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Ekonomik Faaliyetler Anlamı

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Ekonomik Faaliyetler Anlamı

  Ekonomik Faaliyetler

  İnsanlar, yaşayabilmek için çeşitliişler yaparlar. Hayvanlardan ve topraktan yararlanırlar, ticaretle uğraşırlarveya çeşitli iş yerlerinde çalışırlar. Bunlara ekonomik faaliyet denir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  İnsanlar, yaşayabilmek için çeşitli işler yaparlar. Hayvanlardan ve topraktan yararlanırlar, ticaretle uğraşırlar veya çeşitli iş yerlerinde çalışırlar. Bunlara ekonomik faaliyet denir.

  Bir bölgedeki ekonomik faaliyetleri o bölgenin coğrafi yapısı, yer altı ve yer üstü zenginlikleri, iklimi, ulaşım yolları belirler. Bölgede tarıma elverişli toprakların olması o bölgede tarım yapılmasına imkân sağlar. Bölgede yetiştirilen ürünleri de o bölgenin iklimi belirler, ekonomik faaliyetleri, ulaşım yolları, ticaret ve turizmi etkiler.

  İnsanların geçimlerini sağlayabilmek için uğraştıkları ekonomik faaliyetler şunlardır: Tarım, Hayvancılık, Sanayi, Ticaret, Madencilik, Turizm, Ormancılık Ulaşım,Hizmet sektörü(bankacılık, eğitim, sağlık vb.) gibi ekonomik faaliyetler insanların geçimlerini sağladıkları başlıca iş alanlarıdır.

  Toprağın ekilmesi ve işlenmesi yoluyla topraktan faydalanma işlerinin bütününe tarım denir.
  Tarım denilince ilk akla tarla, bağ ve bahçe işleri gelir.Ancak hayvancılık ve ormancılık faaliyetlerini de tarım faaliyetleri içerisinde sayabiliriz.Bu faaliyetler sonucu elde edilen ürünlere tarım ürünleri denir. Tarım, ülkemiz için çok önemli bir geçim kaynağıdır. Ülkemizin kırsal kesiminde yaşayan bir çok insanımızın en önemli geçim kaynağıdır.

  Ekonomide üç temel faaliyet alanı vardır. Bunlar üretim,dağıtım ve tüketimdir.

  Üretim: İnsanların ihtiyaç duyduğu mal ya da hizmetin meydana getirilmesidir.
  Buğday yetiştirmek, ekmek yapmak, mobilya yapmak birer üretim faaliyetidir.
  Dağıtım: Ürünlerin tüketiciye ulaşması için üretildiği yerden malın alınıp satılacağı yere taşınması olayıdır.
  Tüketim: İnsanların ihtiyaçları olan ürünleri satın alarak kullanması olayına tüketim adı verilir. Ekmek, makarna, peynir, sebze meyvelerin satın alınıp yenmesi, mağazalardan çeşitli giyim eşyası almak, mobilya ve beyaz eşya alıp kullanmak gibi faaliyetleri tüketime örnek olarak verebiliriz.
  İhracat: Bir ülkenin ürettiği malları başka bir ülkeye veya ülkelere satmasıdır.
  İthalat: Başka bir ülkeden mal getirme veya satın alma işidir.


 5. Misafir Üye

  çok güzel. çok işime yaradı.yazanın eline sağlık diyorum.


 6. Rümeysa

  Çok güzelll yorumlanmış


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri