Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

öğretmenlik mesleği neden önemlidir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Öğretmenlik Mesleği Neden Kutsaldır Öğretmenlik Mesleği Neden Rağbet Görüyor Öğretmenlik Mesleği Neden Tercih Edilir Öğretmenlik
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 15      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Öğretmenlik Mesleği Neden Önemlidir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Öğretmenlik Mesleği Neden Önemlidir

  Öğretmenlik mesleğinin toplumun geleceği açısından önemi

  Öğretmenlik mesleğinin tarihi geçmişi, insanlık medeniyeti kadar eskidir. Çünkü öğretmenlik mesleği toplumsal hayatın bir ürünüdür. Öğretmen, içinde bulunduğu toplumun kültürünü, değerlerini gelecek nesillere aktaran ve aynı zamanda toplumun gelişmesinin, çağdaşlaşmasının itici gücüdür. Onun içindir ki Atatürk, Kurtuluş Savaşı'nın o zor şartlarında eğitim ve öğretmen sorunlarıyla ilgili Birinci Milli Eğitim Şurası'nı toplamış ve "Öğretmenler, gelecek nesil sizlerin eseri olacaktır." demiştir.

  Bütün bunlar Atatürk'ün, öğretmenlik mesleğinin, bir toplumun gelişmesi ve çağdaşlaşması için çok önemli olduğunu kavradığını gösterir. Nitekim Cumhuriyet döneminde Atatürk, öğretmeni toplumumun ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmesinin odağına almıştır.

  Atatürk'ün devraldığı Türkiye'de toplumun, yüzde sekseni geçimini çiftçilikle sağlıyor ve halkın ancak yüzde yirmisi okuryazardı. Böyle bir toplumda Cumhuriyet öğretmeni, bir yandan sınıfında halkına okuma yazma öğretirken; diğer yandan, tarlasında tarımsal üretimin artırılması yolunda çiftçilere örnek olan bir çiftçi gibi çalışmıştır. Türk öğretmeni, toplumumuzun o gün içinde bulunduğu mevcut koşullarda misyonunun gereğini yerine getirmiştir. Ancak Türk öğretmeninin bu başarısı, eğitimin önemini kavrayan; öğretmenlik mesleğine değer veren Mustafa Kemal Atatürk gibi bir devlet adamının varlığı ile mümkün olmuştur.

  Bugün de Türk öğretmeni, değişen ve gelişen toplumumuzu; yine değişen, gelişen ve küreselleşen dünyamızın, saygın bir üyesi haline getirmenin çabası ve misyonu içerisinde olacaktır. Fakat bu amaca ulaşmak için, ne bir çağdaş eğitim felsefemiz ne de öğretmenlik mesleğinin önemini kavrayan bir devlet adamımız vardır. Bu da toplumumuzun, eğitimden beklediği sonucun gerçekleşmesini engellemektedir.

  Bizim eğitim konusunda, şunu ya da bunu eleştirmek gibi bir amacımız yok. Ancak bu konuda yapılan yanlışlıkları da görmezden gelemeyiz. Sözgelimi hükümetimiz, camilerin vekil imamlarla idare edildiğini, vekil imamlığın doğru olmadığını, bu sebeple boş bulunan cami imamlığı kadrolarına çağdaş din adamlarının tayin edilmesi gerektiğini belirtmektedir. Buna katılıyorum. Ancak hükümetimizin, din konusundaki bu doğru yaklaşımını eğitim konusunda göremiyoruz. Evet, vekil imamlık olmaz! Ya vekil öğretmenlik nasıl olur? Bu büyük bir çelişkidir. Bu nedenle bu yanlışlardan devlet olarak, hükümet olarak, millet olarak vazgeçmenin zamanı gelmiştir. Yoksa değişen dünyamızın, saygın bir üyesi olamayız.

  Lütfen çağdaş bir eğitim felsefesi oluşturalım! Eğitimin önemini kavrayalım. Türk öğretmenine güvenelim, önünü açalım. O zaman Türk öğretmeni, toplumumuzun içinde bulunduğu mevcut koşullarda misyonunun gereğini yerine getirecektir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri