Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

doğanın dengesini bozan etmenler nelerdir vikipedi kısaca özet bilgi lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Dünyanın Dengesini Nasıl Koruruz Namazı Bozan Durumlar Nelerdir Kısaca Neler
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Doğanın Dengesini Bozan Etmenler Kısaca

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Doğanın Dengesini Bozan Etmenler Kısaca

  Etrafımıza baktığımız zaman cıvıl cıvıl kuşlar, yemyeşil ağaçlar vb bir çok şey görürüz. Bütün bu hayvanlar, bitkiler, gökyüzü, toprak büyük bir denge içerisinde yaşar. Kısaca bu Dünya'nın sahip olduğu bu dengeye "doğanın dengesi" diyebiliriz.

  Yeryüzünden Güneş'in etkisiyle buharlaşan su molekülleri, gökyüzünde bulutları meydana getirirler ve bu bulutlar soğuk hava kitlesi ile karşılaşacak olursa yağmur, kar olarak yeryüzüne düşer. Düşen bu suların ve Güneş ışığının etkisi ile bitkiler yetişir.

  Bitkiler ot ile beslenen hayvanların yaşaması için gereklidir. Bu bitkileri yiyen hayvanlar yaşamlarını sürdürürler.

  Aynı şekilde bazı hayvanlarda et ile beslenip bitkileri yiyen hayvanları yerler ve yaşamlarını bu şekilde sürdürürler.
  İşte bu şekilde doğal hayatın kendi içerisinde süreklilik arz edip devam etmesine doğal denge adı verilmektedir.

  Var olan bu dengeyi maalesef ki akıllı olan insanoğlu bozmaktadır. Bunların başında ise daha fazla ürün almak için yapılan ilaçlama gelmektedir. Bu ilaçlar akarsular aracılığıyla Dünya'nın her tarafına ulaşmış, ilaçlamanın yapılmadığı kutuplarda bile bu ilaçlara rastlanılmaya başlanmıştır. Bu ilaçlamada canlıların yaşamını olumsuz şekilde etkilemiştir.

  Doğanın dengesini bozan diğer bir faktör ise parfümeri de ve bazı kimyasallarda kullanılan kloro-floro-karbon gazlarıdır. Bu gazlar, adına ozon denilen ve üç tane oksijenin birleşmesi sonucu oluşan moleküllerin bağ yapısını bozarak, ikili oksijen atomları haline getirmektedir. Böylece de ozon tabakası delinmiş olmaktadır. Ozon tabakasının delinmesi ile beraber Güneş'ten gelen zararlı ışınlar doğrudan canlıları kötü şekilde etkilemektedir.

  Doğanın dengesini bozan diğer bir faktör ise fabrika bacalarından ve evlerin bacalarından çıkan dumanlardır. Bu dumanlar havada sera etkisi oluşturmakta ve bu da havanın yaşanamaz derecede sıcak olmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda bu dumanlar gökyüzüne çıkmakta ve yağan yağmurların asit karakterde olmasına neden olmaktadır, bu da canlıları ve yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir.

  Araçların eksozundan çıkan dumanda yaşamı olumsuz etkilemektedir.

  Doğaya atılan pet şişeler ve çöplerde doğayı olumsuz etkilemektedir. Bir pet şişenin doğada parçalanması yüzlerce yıl olmakta, parçalanmanın zor olmasından dolayı doğada bu artıklar birikmektedir. Bu ise doğal dengeyi bozmaktadır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri