Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

gap nedir neden yapılmıştır açıklarmısınız Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Mescidi Nebevi Neden Yapılmıştır Çin Seddi Neden Ve Nasıl Yapılmıştır Çin Seddi Neden Yapılmıştır İshak
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Gap Nedir Neden Yapılmıştır

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Gap Nedir Neden Yapılmıştır

  Güneydoğu Anadolu projesi, Türkiye yüzölçümü ve nüfusunun yaklaşık %10'nu oluşturan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde; toprak, su insan kaynaklarını geliştirerek, topyekun sosyo-ekonomik kalkınmaya yönelik bütünleşmiş ve sürdürülebilir insani gelişme ilkesine dayalı bir girişimdir.

  Proje'nin temel hedefleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi halkının gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bu bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkıda bulunmaktadır.

  GAP, çok sektörlü, entegre ve sürdürülebilir bir kalkınma anlayışıyla ele alınan insan odaklı ve uluslararası platformlarda bu özellikleriyle örnek gösterilen dünyada uygulanmakta olan kalkınma projelerinin en büyüklerinden birisidir.

  Önceleri Fırat ve Dicle Nehirleri üzerine sulama ve hidroelektrik enerji üretimine yönelik 13 proje demetinin toplamı olarak planlanan ve kapsamında 22 baraj ve 19 hidroelektrik santralının inşası öngörülen GAP, bugün GAP Bölgesi'nin topyekun sosyo-ekonomik kalkınmasını hedefleyen, Fırat ve Dicle Nehirleri üzerinde yapımı öngörülen barajlar, hidroelektrik santraller ile sulama tesislerinin yanı sıra kentsel ve kırsal altyapı, tarımsal altyapı, ulaştırma sanayi, eğitim, sağlık konut, turizm, ve diğer sektörlerdeki yatırımları da içine alan, tüm ülkemizi etkileyecek değişimleri beraberinde getirecek çok yönlü bir bölgesel kalkınma projesi olarak ele alınmaktadır.

  GAP ULUSLARARASI HAVALİMANI

  9 Mayıs 1998 tarihinde temeli atılan ve toplam 300 Milyon YTL' ye tamamlanacak olan havaalanı inşaatında % 74(% 24 keşif ilavesiyle) fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.

  GAP'ın önemli ayaklarından biri olan Uluslararası Havaalanı, Türkiye'nin en büyük havaalanı olacaktır. GAP'ın ve ilimizin dünya ile tarım, sanayi ve turizmde entegrasyonunu sağlamak ve GAP ürünlerinin dünya pazarlarına intikalinde önemli rol oynayacaktır.

  2006 yılında hizmete açılacak olan havaalanının, tamamlanabilmesi için 35 milyon YTL ek ödenek ihtiyacı bulunmaktadır.

  URFA TÜNELLERİ.

  GAP'ın büyük kilit yapılarından biri olan Urfa Tünelleri, yaklaşık 358.000 hektar cazibeyle ve 118.000 hektar pompajla olmak üzere 476.000 hektar araziyi sulayacaktır.

  Tünel sistemi, her biri 7.62 çapında ve 26,4 km. uzunluğunda 2 adet dairesel kesitli, beton kaplı tünelden oluşacaktır. Tünellerin toplam uzunluğu ulaşım ve bağlantı tünelleri dâhil, 57.8 km. olacaktır.

  Tüneller, Atatürk Barajı Gölü'nden saniyede 328 m 3 suyun alınmasını sağlayacaktır. Urfa-Harran Ovası'nın sulama tünel çıkışından itibaren 4km.'lik isale kanalından sonra yapılan Şanlıurfa Hidroelektrik Santralinde elektrik üretimi için kullanılacaktır. 50 MW gücündeki santral, tamamlandığında yılda 124 GWh elektrik üretecektir. Su, enerji santralinden sonra ikiye ayrılacaktır. Şanlıurfa ana kanalı yaklaşık 50.000 hektarlık, Harran ana kanalı ise, 100.000 hektarlık araziyi cazibeyle sulayacaktır. Bu iki kanalın sulayacağı arazi, tarihsel olarak " Yukarı Mezopotamya " olarak bilinen bölgenin en verimli kısmıdır.

  Şanlıurfa tünelleri Atatürk Barajı'ndan sonra yurdumuzdaki en büyük yatırımdır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. LORD♥ateizm

  Kısa demiştim Neyse canım ellerine sağlık.


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri