Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sıcak Demirci Sıcak Demirci Mesleği hakkında bilgi Sıcak Demirci nedir Sıcak Demirci nasıl olunur Sıcak Demirci Mesleği ve Özellikleri Kancalar , zincirler , tarım araçları
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Sıcak Demirci Mesleği ve Özellikleri, Sıcak Demirci Mesleği hakkında bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Sıcak Demirci  Sıcak Demirci Mesleği hakkında bilgi
  Sıcak Demirci nedir
  Sıcak Demirci nasıl olunur


  Sıcak Demirci Mesleği ve Özellikleri


  Kancalar, zincirler, tarım araçları ve benzeri metal yapılı eşya ile demir ve benzeri maden parçalarını ısıl işlem sonrası el ve iş tezgahları yardımı ile bükerek, döverek veya kalıpla biçimlendirerek işleyen ve onaran kişidir.

  GÖREVLER

  - Metali seçer ve ocakta ısıtarak tavlar. Örsün üzerine yerleştirir, çekiçle döverek, keserek ve zımparalayarak biçim verir,
  - Parçaları yeniden ısıtır, katalizör maddeleri koyar ve çekiçleyerek birleştirir,
  - Son şekli verilen parçaları tekrar ısıtarak tavları sertleştirmek için su verir (suyun içine atarak sertleştirir).

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Tav araçları,
  - Çekiçler,
  - Varyozlar,
  - Kısaçlar,
  - Örs ve altlığı,
  - Delikli pleyt,
  - Yığma pleyt,
  - Demirci konisi,
  - Şahmerdan (hava çekiçleri),
  - Presler,
  - Ölçü aletleri (çap kumpası, metre, mastar ve şablonlar),
  - Testere tezgahı ve profil makas tezgahı,
  - Elektrik kaynak makinesi, gibi aletleri kullanır.


  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Sıcak demirci olmak isteyenlerin;
  - Bedence güçlü, dayanıklı, ayakları ve kolları sağlam,
  - Zihinde canlandırma,
  - Şekilleri doğru algılama,
  - Elleri ustalıkla kullanabilme,
  - El ve gözü eşgüdümle kullanabilme yeteneklerine sahip,
  - Alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Sıcak demirci atölyede ve ayakta çalışır. Çalışma ortamı çok sıcak, gürültülü ve kısmen kirlidir. Kişi çalışırken bağımsızdır. Müşterilerle ve diğer çalışanlarla kısa süreli iletişim dışında genellikle alet ve makinelerle ilgilidir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Sıcak demirciler, tarımda kullanılan araç ve gereçler ile bazı aletlerin yedek parçalarını üretmektedirler. Özel sektöre ait fabrikalarda, atölyelerde çalışabilirler. Üretilen mamullerin çoğunun seri üretimi olmadığı için bu aşamada sıcak demircilere iş imkanı doğmaktadır. Ancak, bu mesleğin geleceğini tehdit eden başlıca iki unsur vardır.
  - Birincisi tarımda makineleşme sürecinde modern araç-gereçlerin hızla artması sonucu sıcak demircilerin işlerinin giderek azalabileceği gerçeğidir. Bilindiği gibi sıcak demircilik ilkel tarımla başlayan ve azalarak devam eden bir meslektir. Karasaban, orak, kazma, at nalı vb. parçaların üretilme ihtiyacıyla sıcak demircilik doğmuştur. Ama bugün artık sayıları oldukça azalmıştır.
  - İkincisi sıcak demircilikte insan gücü yerine şahmerdan gibi aletlerin kullanılmasıdır. İnsan gücü yerine yeni makinelerin kullanılması bu meslekte çalışan (istihdam edilen) kişilerin sayılarını azaltmaktadır.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde, “Metal İşleri”Alanında “Isıl İşlemciliği”Dalında verilmektedir. Çok Programlı Liseler ve Endüstri Meslek Liselerinin "Metal İşleri" bölümünde verilmektedir

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
  - En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
  - 14 yaşını doldurmuş olmak,
  - Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
  - Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

  Endüstri meslek liselerine girebilmek için;
  - İlköğretim okulu mezunu olmak,
  - Meslek liselerine giriş koşullarını taşımak gerekmektedir

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Sıcak demircilik mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 2 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1 yıldır.
  Mesleki eğitim merkezlerinde aşağıdaki konuları öğrenir:

  Meslek Bilgisi Derslerinde; şekillendirmenin tanımı, sıcak şekillendirme atölyesinin tanımı, demir ve çelik hakkında kısa bilgi, ocakta yakılan kömürler hakkında bilgi, taş fırınlarda yakılan yakıtlar, güvenli ve verimli çalışma, sıcak şekillendirme takım ve araçları, sıcak şekillendirme, ölçme ve kontrol, çekiçle düz çekme, sivriltme, yığma, boğma, kesme, delme, eğme, örste sıcak şekillendirme, sıcak şekillendirme makineleri,

  Mesleki ve Teknik Resim derslerinde; teknik ve meslek resminin önemi, çizim aletleri, çizim gereçleri, teknik resimde kullanılan yazı normları, çizgi, çizgi çeşitleri, özellikleri, geometrik çizimler, izdüşüm, görünüş çıkartma, ölçülendirme, yüzey işaretlerinin okunması, ölçekli resmin gereği, büyültme ve küçültme ölçekleri, görünüş çıkarma, ölçülendirme, kesit alma, perspektif, ara kesit ve açınımları, kroki çiziminin önemi ve faydaları, birleştirme resimleri, perçinler, kaynaklı birleştirmeler, kalıp resimleri,

  MESLEKTE İLERLEME

  Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 1 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.
  Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SSK veya Bağ-Kur primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra "Usta Öğreticilik" belgesi alabilirler.
  Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
  İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.


  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  Bu mesleğin pratik eğitimi sırasında 3308 sayılı Çıraklık Eğitim Kanunu'na göre asgari ücretin %30'undan az olmamak üzere ücret ödenir.

  Alınan ücret, asgari ücretin 2 katı olmakla birlikte kalfanın kariyerine ve işverenin kazancına paralel olarak artabilmektedir.

  Usta ya da işyeri sahibinin geliri de yine ustanın maharetine ve işin kapasitesine göre değişmekle birlikte ortalama aylık ücret asgari ücretten az olmamak üzere asgari ücretin 2 katıdır.

  İşverenlerin geliri tarım araçları ve aletleri yapmaları sebebiyle yaz aylarında artarken, kış aylarında gelir seviyesi düşmektedir. Yani gelir tarımsal faaliyetlerle doğru orantılıdır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. sıcak suyla zayıflama - sıcak suyun faydaları - sıcak suyun vücuda etkisi - kilo verme - d
 3. Ressamlık mesleği Mesleği ve Özellikleri
 4. Seyis Mesleği ve Özellikleri, Seyis Mesleği Hakkında Bilgi
 5. Serigraf Mesleği ve Özellikleri, Serigraf mesleği hakkında bilgi
 6. Soğuk Demirci Mesleği ve Özellikleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri