Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Tohumculuk Program ı – Meslek Tanıtımları Eğitim Süresi ve İçeriği:Eğitim , lise veya dengi okuldan sonra 2 yıldır. Eğitim Süresince okutulan dersler şunlardır: Tarımsal Botanik

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Tohumculuk Programı – Meslek Tanıtımları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Tohumculuk Programı – Meslek Tanıtımları

  Eğitim Süresi ve İçeriği:Eğitim, lise veya dengi okuldan sonra 2 yıldır.

  Eğitim Süresince okutulan dersler şunlardır:

  Tarımsal Botanik, Genetik, Toprak Bilgisi, İstatistik, Bilgisayar Programlama, Tarımsal Ekoloji, Meteoroloji, Bitki Fizyolojisi, Bitki Besleme ve Gübreleme, Genel Bitki Islahı, Tarla Bitkileri Tarımı, Bahçe Bitkileri Tarımı, Tahıl Bitkileri ve Tohum Üretim Teknikleri, Yemeklik Dane, Baklagiller, Tohum Üretim Teknikleri, Endüstri Bitkileri Tohum Üretim Teknikleri, Yem Bitkileri Tohum Üretim Teknikleri, Sebze Bitkileri Tohum Üretim Teknikleri, Tohumculukta Biyoteknoloj, Tohumluk Sertifikasyonu ve Mevzuatı, Tohumluk Teknolojisi, Tohum Depolama Tekniği, Tohumluk Pazarlama, Bitki Hastalıkları, Bitki Ambar Zararlıları, Mesleki Yabancı Dil (İngilizce).

  Mesleğin İçeriği: Ziraat mühendisi tarafından hazırlanan üretim planlarını uygulamaya koyar,Tarla ve bahçe bitkilerinin tohumlarını iyileştirme çalışmaları yapar, Vejetasyon süresi boyunca bitkileri izleyerek gerekli bakımların yapılmasını sağlar, Üretim aşamasında ve sonrasında gerekli kontrolleri yapar, Üretilen tohumların sertifikasyon ve paketleme işlerine yardımcı olur, Tohumların pazarlanması için gerekli çalışmaları yapar.
  [g]
  Meslek İçin Gerekli Özellikler:Tohum teknikeri olmak isteyenlerin; Biyolojiye ve özellikle genetik konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı, Tarımsal üretim yapmaktan hoşlanan, Bedence sağlam ve dayanıklı, Sabırlı ve dikkatli kimseler olmaları gerekir.

  Çalışma Koşulları ve İş İmkanları:Tohum teknikeri; meyve ve sebzelerin üretildiği alanlarda, tohum temizleme, paketleme ünitelerinde ve pazarlamasında görev yapabilirler. Tohum üretiminin yapıldığı bahçe, tarla açık havada seralarda; tohumların fiziksel ve biyolojik değerlerinin saptandığı laboratuar ortamlarında çalışırlar. Çalışma ortamlarında basınç ve yüksek sıcaklık olabilir.

  Ülke Ekonomisinde önemli bir yer tutan tarımın tohumculuk sektöründe meslek elemanlarının iş bulma olanakları yüksektir. Tarım ve Köy işleri Bakanlığına Bağlı İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinde, Tohum sertifikasyon kuruluşlarında ve tohum üretim istasyonlarında görev alabilirler. Türkiye’de tohum üretimi yapan araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunan 70’e yakın yerli ve yabancı tohum firmalarında çalışabilirler. Ayrıca tohum Teknikeri Kendi işlerini kurarak tohum üretimi ve pazarlama yapabilirler.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Besicilik Programı – Meslek Tanıtımları
 3. Döküm Programı – Meslek Tanıtımları
 4. El Sanatları Programı – Meslek Tanıtımları
 5. Enformatik Programı – Meslek Tanıtımları
 6. Serigrafi Programı – Meslek Tanıtımları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri