Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Karşılaştırmalı Edebiyat Program ı – Meslek Tanıtımları Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü , nihai olarak , geniş kapsamlı bir “Batı” edebiyat ve kültürü (plastik sanatlar ve müzik

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Karşılaştırmalı Edebiyat Programı – Meslek Tanıtımları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Karşılaştırmalı Edebiyat Programı – Meslek Tanıtımları

  Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü, nihai olarak, geniş kapsamlı bir “Batı” edebiyat ve kültürü (plastik sanatlar ve müzik de dahil olmak üzere) öğrenimi vermek üzere kurulmuştur. Bu bakımdan, amaçları ve programı, “karşılaştırmalı edebiyat” teriminin genellikle anlattığı, “iki edebiyat”ın karşılaştırmasından daha geniştir. Bu arada, dört yıllık öğrenim boyunca, Türk edebiyatında da yeterli aşinalık sağlanacaktır. Son sınıf, daha çok çağdaş dünyanın yakından tanınması için gerekli çalışmalarla geçecek, dolayısıyla bu aşamada, “Batı” sınırlarını bir ölçüde aşılarak, günümüzün dünya çarpında ürünleri incelenecektir. Mezun olunca, seçmeli derslerde, bu bölümü bitirdikten sonra edebiyatçı, yazar, eleştirmen, sanat tarihçisi veya çevirmen olarak çalışmak isteyenlere bu alanlarda yeterli donanımı sağlayacak bilgiler verilecek, pratik çalışmalar yapılacaktır. Karşılaştırmalı Edebiyat programının amacı plastik sanatları ve müziği de içine alan geniş kapsamlı bir Batı Edebiyatı ve Kültürü yanında Türk ve dünya edebiyatını tanıyan elemanlar yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

  Karşılaştırmalı Edebiyat Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Karşılamalı Edebiyat programında metin analizi, batı kültür tarihi, mitoloji, roman gelişimi, tiyatronun gelişimi, sanata giriş, batı edebiyatında kahraman tipleri, pratik eleştiri, eleştiri kuramları, Türk edebiyatı, çağdaş düşünce akımları ve çeviri gibi dersler verilir.
  [g]
  Karşılaştırmalı Edebiyat için Gereken Nitelikler : Karşılaştırmalı Edebiyat programında okumak isteyenlerin üstün bir sözel yeteneğe sahip, okumayı seven, edebiyata ve sanata ilgi duyan, okudukları üzerinde düşünüp tartışmaktan hoşlanan kimseler olmaları gerekir.

  Karşılaştırmalı Edebiyat Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Karşılaştırma Edebiyat programını tamamlayanlara “Lisans Diploması” verilir. Meslek elemanlarının yapacağı belli başlı işler ve üstlenecekleri sorumluluklar seçecekleri alanlara göre değişecektir. Fakat, bu alanların hangisinde çalışırlarsa çalışsınlar yazılı metinler üretmek, metinler üzerinde çalışmak işlerinin önemli bir parçası olacaktır.

  Karşılaştırmalı Edebiyat Mezunlarının Çalışma Alanları : Mezunlar edebiyatçı, yazar, eleştirmen veya çevirmen olarak çalışabilecekleri gibi programın disiplinler arası içeriğinden dolayı sanat ve basın dünyasında da iş bulma imkanına sahiptirler.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Restorasyon Programı – Meslek Tanıtımları
 3. Grafik Programı – Meslek Tanıtımları
 4. Kooperatifçilik Programı – Meslek Tanıtımları
 5. Otomotiv Programı – Meslek Tanıtımları
 6. Diyaliz Programı – Meslek Tanıtımları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri