Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

dna nedir dna modeli nasıl yapılır? dna nedir 8.sınıf Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Dna modeli nasıl yapılır? dna modeli nasıl yapılır ? Göz Modeli
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 9      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  dna nedir dna modeli nasıl yapılır

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Dna Nedir - Dna Modeli  1. Çekirdek asitlerinin bulunuşu

  Friedrich Miescher, 1869 yılında irinde ve sombalığında fosforca zengin, karbon, azot ve hidrojen içeren yeni bir organik bileşen olan “Çekirdek asitlerini” buldu.Biyologlar bu yeni maddenin kalıtsal şifrenin temeli olduğunu ancak 80 yıl sonra anlayabildi. Bu asitlerin yapı taşları da “Nükleotid” olarak adlandırıldı. 1953\'te James Watson ve Francis Crick DNA\'nın modelini tahmin ederek, kalıtsal bilginin taşınmasını ve kendisini eşlemesini açıkladılar. Biyolojik bilgilerin DNA\'dan, RNA aracılığı ile, dönüşsüz olarak proteine bilgi aktarımı şeklinde olması “Sentral Dogma” olarak adlandırıldı.  2.DNA\'nın yapı taşları  Nükleotidler nükleik asitlerin monomerleridir. Yapılarında şu moleküller bulunur:  a) Azotlu organik baz: Halka sayısına göre ikiye ayrılır:  Pürinler: İki halkalı bir yapıya sahiptir. Adenin (A), Guanin (G).  Primidinler: Tek halkalı bir yapıya sahiptir. Sitozin (S), Timin (T), Urasil (U).  b) Beş karbonlu şeker: Nükleik asitlerde riboz (C5H10O5) ve deoksiriboz (C5H10O4) olmak üzere iki çeşit şeker bulunur.  c) Fosforik asit (H3PO4): Fosforik asit diğer bir moleküle bağlanırken OH- gruplarından birini kaybeder ve fosfat grubu adını alır.  3.DNA\'nın molekül modeli:  Ø Şekil 1. Şekil 1 Watson-Crick modeli.

  4.DNA\'nın Replikasyonu:

  Hücreler iki yeni hücre oluşturmak

  üzere bölünecekleri zaman, genom kendini eşler ve DNA\'nın kendini eşlemesi (replikasyon) adını verdiğimiz bu olay hücre çekirdeğinde gerçekleşir. Öncelikle baz çiftleri arasındaki zayıf bağlar açılır, iki iplik birbirinden ayrılır. Her iplik üzerinde eşleme yapılır ve yeni oluşan iplikler kalıp olarak kullandıkları ipliğin tamamlayıcısı olurlar ve bu şekilde oluşan iki yeni çift sarmal, orjinal sarmalın tam kopyasıdır.

  5.Ribonükleik asit:

  a) Messenger RNA (mRNA):

  DNA kalıbı üzerinde sentezlenir. Bu olaya transkripsiyon denir. mRNA\'ya sentezlenecek protein bilgisi aktarılır. mRNA\'da komşu üç nükleotide kodon denir. her kodon bir amino asidi şifreler. mRNA DNA\'dan aldığı genetik şifreyi ribozomlara ***ürüp protein sentezinde görev yapar.  b) Transfer RNA (tRNA):

  mRNA\'dan aldığı bilgi doğrultusunda sitoplazmadaki amino asitleri ribozoma taşır ve proteinin sentezlenmesini sağlar. Her tRNA\'da mRNA\'daki kodonları okuyacak ve ona uyacak bir antikodon bulunur. Üç nükleotitten meydana gelir. tRNA\'da diğerlerinden farklı olarak A ile U, G ile S eşleşir.  c) Ribozomal RNA (rRNA):

  Ribozomların yapısına katılır. DNA tarafından sentezlenen rRNA çekirdekçikte depolanır. Ribozomların alt birimleri oluşurken buradan alınıp kullanılır.

  alıntı 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri