Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

atatürkün ölçülerde yaptığı değişiklikler hakkında yazı bilgi lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Atatürkün Ölçülerde Yaptığı Değişiklikler Kısaca Atatürkün ölçülerde yaptığı değişikliklerin yararları Atatürkün Ölçülerde
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 7      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Atatürkün Ölçülerde Yaptığı Değişiklikler

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürkün Ölçülerde Yaptığı Değişiklikler Hakkında Özet Bilgi

  Mustafa Kemal Atatürk ölçülerde pek çok değişiklik yapmıştır. Gündelik hayatın yeniden düzenlenmesi anlamına gelen bu değişiklikler şunlardır:

  Eskiden kullanılan arşın, endaze, okka gibi ölçü birimleri kaldırıldı. Bunların yerine uzunluk ölçüsü olarak metre, ağırlık ölçüsü olarak kilo kabul edildi. Uzunluk ve ağırlık ölçülerinde yapılan bu değişikliklerle ülkede ölçü birliği sağlandı.

  Önce 26 Aralık 1925′te çıkarılan bir kanunla, o zamana kadar kullanılmakta olan, Hicrî ve Rumî takvimlerin yerine Milâdî takvim kabul edildi, 1 Ocak 1926′dan itibaren de kullanılmaya başlandı.

  1928 yılında yapılan bir değişiklikle milletlerarası rakamlar kabul edildi.

  1931′de kabul edilen bir kanunla eski ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirildi.
  Takvimdeki bu değişikliğin yanında, alaturka denilen, güneşin batışına göre ayarlanan saat yerine, çağdaş dünyanın kullandığı saat sistemi kabul edildi. Batıdan alınan zaman ölçüsü ile bir gün 24 saate bölünüp, günlük hayat düzene sokuldu. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri