Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

turizmin türkiye ekonomisine k atkı sı Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Gap'ın Türkiye ekonomisine katkısı nedir? Tarım Kuruluşlarımızın Ülke Ekonomisine Katkısı Nedir İç Anadolu Bölgesinin

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  turizmin türkiye ekonomisine katkısı nedir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Türkiye’de Turizm
  Türkiye’de Turizmi Etkileyen Etmenler

  İklim Koşulları : Türkiye ılıman kuşakta bulunduğundan deniz turizminin gelişmesine uygun iklim koşullarına sahiptir. Özellikle Ege, Akdeniz ve Güney Marmara kıyıları deniz turizmi açısından önem taşımaktadır. Her mevsim yağışlı Karadeniz kıyılarında ise deniz turizmi gelişmemiştir.
  Yer şekilleri : Türkiye ortalama yükseltisi fazla olduğundan kış turizmi açısından önemli bir çekiciliğe sahiptir. Özellikle kar yağışının fazla olduğu Uludağ, Erciyes gibi dağlarda kış turizmine yönelik kayak merkezleri bulunmaktadır. Türkiye’de peribacaları ve karstik şekiller de turizm için önem taşımaktadır.
  Tarihi Özellikler : Anadolu tarih öncesi çağlardan bu yana çeşitli uygarlıkların kurulduğu bir yerdir. Bu dönemlerden kalan yapıtlar tarihi turizmin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.
  Festivaller ve Fuarlar: Uluslar arası düzenlenen festival ve fuarlar özellikle dış turizmin canlanmasını sağlar. Bunlar içinde en önemlisi İzmir Enternasyonal fuarıdır.
  Turizmin Etkileri
  Bir bölgede turizmin gelişmesi,

  * İç ve dış ticareti canlandırır.
  * İnşaat, mobilya, hediyelik eşya gibi sektörlerin gelişmesini sağlar.
  * Ulaşımın gelişmesini sağlar.
  * Bölgeler ve ülkeler arasındaki kültür alışverişini kolaylaştırır.
  * İnsanları birbirine yakınlaştırır.
  * Haberleşme olanaklarının gelişmesini sağlar.
  * Ülke ekonomisine büyük ölçüde katkıda bulunur.
  Türkiye’nin Turistik Varlıkları
  Türkiye çeşitlilik gösteren doğal güzellikleri ve zengin tarihi kalıntılarıyla önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Ilıman kuşakta yer alması nedeniyle 4 mevsimin belirgin yaşandığı ülkemizde özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında deniz turizmi gelişme göstermiştir. Çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış olması da tarihi turizmin gelişmesinde önemli paya sahiptir. Milli parklar, çeşitli yer şekilleri ve bitki türlerinin bulunduğu Türkiye’de doğa turizmi son yıllarda deniz turizmi kadar ilgi görmeye başlamıştır. Uluslar arası düzenlenen festivaller ve fuarlarda ülkemizdeki turizm çeşitliliğini dışarıya sunmamızda etkili olmaktadır.
  Turizmin Türkiye Ekonomisindeki Yeri
  Turizm gelirlerinin ülke ekonomisine katkısı özellikle dış ticaret gelirleri açısından büyük önem taşır. İspanya, İtalya gibi birçok ülke dış ticaret açığının kapanmasında turizm gelirlerinden yararlanmaktadır. Türkiye’ye son yıllarda gelen turist sayısının artmasına bağlı olarak turizm gelirinin ekonomiye katkısı artmıştır. Dış ticaret gelirlerimizin yaklaşık % 15-20’si turizmden sağlanmaktadır.
  Alıntı 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri