Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

roma imparatorluğunun başlaması , kurulması , yıkılması ve bilinmeyen yönleri Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Roma Antlaşması hakkında kısaca bilgi Ege ve Roma Uygarlıgı -

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  roma imparatorluğu hakkında bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Roma İmparatorluğu, Roma Cumhuriyeti\'nin Augustus liderliğinde M.Ö. 1. yüzyılda yeniden örgütlenmesiyle kurulan antik Roma devletidir.Uzun yıllar Akdeniz çevresinde hüküm süren Roma İmparatorluğu, Kavimler Göçü\'yle başlayan karışıklıklardan sonra M.S. 395 tarihinde doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrıldı. Batı kısmı (Batı Roma İmparatorluğu) 476 yılında Kavimler Göçü\'nde Avrupa\'ya gelen Kuzey Kavimlerinin saldırıları sonucunda yıkılmış, doğu kısmı da varlığını Doğu Roma İmparatorluğu veya Bizans İmparatorluğu olarak 1453\'de Fatih Sultan Mehmet\'in İstanbul\'u fethine kadar sürdürmüştür.
  \"Roma İmparatorluğu\" ünlü Latince Imperium Romanum\'un Türkçe\'sidir. Bu deyişte imperium sözcüğü bir bölge, vilayet anlamında kullanılmaktadır. Roma İmparatorluğu Avrupa\'nın Romalıların egemenliği altında kalan kısmı için kullanılan bir isimdi, denilebilir. Aslında Roma kent sınırlarının aşılması ve yayılma politikası imparatorluk döneminden çok önce başlamıştı. Roma İmparatorluğu en geniş olduğu dönemde yaklaşık 5.900.000 km2 büyüklüğündeydi. Avrupa tarihinin \"klasik antikite\" dönemindeki en geniş imparatorluğuydu.
  Augustus\'un otokrasisinden yüzyıllar önce Roma (Roma Krallığı ve Roma Cumhuriyeti) zaten İtalyan Yarımadası\'nı aşmış, önemli rakiplerini yenilgiye uğratmıştı. Augustus\'un reformları Roma devletini bir imparatorluğa çevirmiş, 3. yüzyılın sonlarındaki Diokletian reformuna kadar sistem büyük oranda değişmeden devam etmiştir. Diokletian reformu imparatorluğu tetrarşiye dönüştürmüştür. Her ne kadar Diokletian\'ın sunduğu politik sistem kısa bir süre boyunca varlığını korusa da, imparatorluğun ikiye bölünmesine yol açmıştır. Bu da Roma\'nın egemenliğinin iki yüzyıl daha boyunca, Doğu ve Batı Roma İmparatorluğu olarak sürdürmesine olanak sağlamıştır.
  Batı İmparatorluğunun geleneksel çöküş tarihi 4 Eylül 476\'dır. Yaklaşık binyıl sonra, 1453\'te, daha çok Bizans İmparatorluğu olarak anılan Doğu Roma İmparatorluğu Osmanlıların egemenliğine geçmiştir. Augustus\'tan Batı imparatorluğunun çöküşüne kadar Roma Batı Avrasya\'da egemen olmuş, nüfusun yarısını barındırmıştır.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri