Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Ata sporlarımız nelerdir. Bunlar hakkında bilgi Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Türkiye'nin Havzaları Hakkında Bilgi - Türkiyenin Akarsu Havzaları Hakkında Bilgi Kocaeli,Kocaeli hakkında genel bilgi,Kocaeli
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 19      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Ata sporlarımız hakkında bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Türkiye\'nin ata sporları cirit ve yağlı güreştir.
  Yağlı güreş
  Yağlı güreş, geleneksel bir Türk sporudur. Güreşçiler vucutlarına yağ sürerek güreştikleri için bu şekilde adlandırılır. Er Meydanı denilen alanlarda yapılır.
  Güreşçilerin vucutlarının yağlanması nedeni ile birbirlerini tutmaları zorlaştığından, büyük güç ve ustalık gerektiren bir spordur.
  Bugün resmî müsâbakalarda yeralan Serbest ve Greko-Romen güreş türlerinin dışında, sırf millî geleneklerimiz arasında yeralan yağlı güreş ise, Türklerin Anadolu’dan Rumeli’ye geçtikleri tarihten beri memleketimizde yapılagelen bir güreş türüdür. Bugün, yurdumuzda yağlı güreş, düğünlerin, panayırların, mola veren askerî birliklerimizin en önemli eğlencesidir.
  Her yıl, haziran ayında Edirne’nin Sarayiçi mevkiinde yapılan tarihî Kırkpınar güreşleri, Süleymân Paşa komutasında, bir gece Çanakkale Boğazını geçerek, Gelibolu’ya çıkan ve Rumeli fetihlerine katılan Müslüman kırk Türk yiğidinin hâtırasını anmak gâyesiyle yapılmaktadır.
  Cirit atma
  Cirit, bir diğer deyimle Çavgan, Türklerin yüzyıllardan beri oynadıkları bir ata sporudur.
  Alparslan\'la beraber Anadolu\'ya girmiş olan cirit daha sonra Avrupa\'ya ve Arabistan ülkelerine sıçramıştır. 17. yüzyılda Fransa\'da, Almanya\'da ve diğer ülkelerde de Cirit Oyunu yayılmıştır.
  16. yüzyılda Osmanlı Türkleri tarafından bir Savaş Oyunu olarak kabul edildi. 19. yüzyılda bütün Osmanlı ülkesi ve saraylarının en büyük gösteri sporu ve oyunu oldu. Cirit, aynı zaman tehlikeli bir oyun olduğundan 1826 yılında II. Mahmut tarafından yasak edildi. Fakat daha sonra yine Osmanlı Ülkesi\'nin başta gelen meydan ve savaş oyunu olarak her tarafa yayıldı.
  Cirit Oyunu, daha 40-50 yıl öncesine değin Anadolu\'da yaygın bir oyun olduğu halde son yıllarda sadece Uşak, Söğüt, Kars, Erzurum ve Bayburt yörelerinde yaşamaya devam etti.
  Buna rağmen halen Anadolu\'nun hemen her köşesinde düğünlerde ve bayramlarda köy delikanlıları ve kasaba halkı Cirit Oyunu\'nu oynamaktadır. Büyük şehirlerimize karşı köy ve kasabalarımızda yaşamaktadır. Sinop köylerinden Gaziantep\'e, Bursa\'dan Antalya\'ya kadar Doğu, Batı, Güney ve Kuzey Anadolu\'da köylerimizin güreşle beraber başlıca yiğitlik ve savaş oyununu teşkil etmektedir. Halkın ilgisini çekmek için cirit meydanında davullar ve zurnalar çalınır. Ayrıca Yurtdışı İran, Afganistan ve Türkistan Türkleri ile Türklerle meskûn diğer Asya yörelerinde de hâlâ canlılığını ve geleneğini sürdürmektedir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri