Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Atatürk Ankara'ya hangi tarihte gelmiştir Atatürk Ankara'ya Niçin gelmiştir Atatürkün ankaraya gelişinin önemi Atatürk Kurtuluş Savaşı’nın en iyi Ankara’dan yönetileceği inancındaydı. Yurdumuzun tam ortasında ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Misafir

  Atatürk'ün Ankara'ya gelişi ne zaman

  Atatürk Ankara'ya hangi tarihte gelmiştir
  Atatürk Ankara'ya Niçin gelmiştir
  Atatürkün ankaraya gelişinin önemi
  Atatürk Kurtuluş Savaşı’nın en iyi Ankara’dan yönetileceği inancındaydı. Yurdumuzun tam ortasında ve cephelere de eşit uzaklıktaydı. Tüm illerde haberleşme ve ulaşım olanağı yoktu. Bu düşüncelerle Atatürk ve temsil heyetinin üyeleri 27 Aralık 1919’da saat 14.00’de Dikmen sırtlarından Ankara’ya geldi.
  Ankara ve çevresinin tüm halkı, Atatürk’ü ve temsil heyeti üyelerini büyük sevgi ve sevinç gösterileri ile karşıladılar.davullar çalındı, oyunlar oynandı, seğmenler gösteriler yaptı.
  Bu karşılama Ata’yı çok duygulandırmış, tüm karşılayanlara teşekkür ederek içinde bulunduğumuz durumu, bundan nasıl kurtulacağımızı belirten bir konuşma yapmıştı.
  Atatürk’ün Ankara’ya gelişi, Kurtuluş Savaşı dönemindeki en önemli olaylardan biridir. Çünkü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu Türk ordusunun kurulup hazırlanması çalışmaları Ankara’da yapıldı. Ankara milli mücadelenin merkezi haline geldi. Kısaca Ankara o günlerde başkentlik görevini üstlenmiş oluyordu.
  Her 27 Aralık günü Ankaralılar için bayram gibidir. At sırtındaki seğmenler gösteriler yaparlar. Şehir baştan başa bayraklarla süslenir. Atatürk koşusu yapılır. Okullarda törenler yapılır. Şehirde çeşitli şenlikler yapan halk bu mutlu günü sevgi ve coşku ile kutlar.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ankara Ne Zaman Başkent Oldu Kısaca
 3. En Güzel Ankara Türküleri, Ankara Türküleri Sözleri, Ankara Yöresine Ait Türküler
 4. 27 Aralık Atatürk'ün Ankara'ya Gelişi Şiiri
 5. Atatürk'ün Ankaraya Gelişi
 6. Atatürk'ün Gizemi / Başkent Ankara
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri