Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

kaza nedir kaza çeşitleri nelerdir Kaza ne demek Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Cemaati beklerken kaza namazı kılınır mı yoksa farzı kılıp sonra mı kaza
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Kaza nedir ?

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Günümüzde insan ölümlerinin bir kısmını da kazalar oluşturmaktadır. Ülkemizde özellikle trafik kazaları çoğu ülkeden daha fazla oranda gerçekleşmektedir. Kazaları önlemek ve azaltmak için kazanın ne olduğunu ve toplum açısından önemini bilmemiz gerekir.
  a) Kaza nedir?
  Kaza, beklenmedik bir zamanda ve beklenmedik şekilde, yaralanmalara, can ve mal kayıplarına neden olan olaydır. Kazaların meydana gelmesinde insanın dikkatsizliği, bilgisizliği, bilinçsizliği, aceleciliği ve plansızlığı önemli etkenlerdir. Kazalar sonunda maddi kayıplarla birlikte insanlar yaralanmakta, ölmekte ya da sakat kalmaktadır.
  b) Toplum sağlığı açısından kazaların önemi
  Kazaların topluma verdiği maddi zararların yanında manevi zararları da büyüktür. Özellikle ülkemizde her yıl trafik kazaları, yangınlar, sel baskınları, düşme, zehirlenme vb. olaylar sonucu binlerce insan yaralanmakta, ölmekte ve sakatlanmaktadır . Çocuk ölümlerinin hemen hemen % 51 kazalarla olmaktadır. Kaza sonucu ölümlerin büyük bir kısmı hastaneye ulaşılamadan kaza yerinde ya da yolda meydana gelmektedir
  Kaza Çeşitleri
  Trafik kazaları; ölümlü kazaların birinci sırasındadır. Çoğunluğu kara yollarında meydana gelen bu tür kazalar, görülme sıklığı yönünden de üçüncü sıradadır
  Ev kazaları; en sık gerçekleşen kazalardır. Ev kazalarından en sık karşılaşılanlar; kesilmeler, yanmalar, zehirlenmeler, düşmeler ve elektrik çarpmasıdır.
  İş kazaları; kişilerin meslekleri nedeniyle karşılaştıkları ve görülme sıklığı yönünden ikinci sıradaki kazalardır. Özellikle yer altında, inşaatlarda, kimyasal madde üreten fabrikalarla demir çelik fabrikalarında en fazla oranda iş kazası meydana gelir. İş kazaları, bedensel yorgunluğun arttığı zamanlarda daha çok olur.
  Kitlesel kazalar; deprem, fırtına, su baskınları, yangın, toprak kaymaları gibi olaylar sırasında gerçekleşir. Panik, kitlesel kazalarda ölüm ve yaralanmaları artıran bir etkendir.
  Spor kazaları; spor karşılaşmaları sırasında olan düşme, çarpma, burkulma vb. şekillerde gerçekleşerek daha çok yaralanmalara neden olan kazalardır.
  Diğer kazalar; uçak, tren, gemi gibi taşıt kazaları bu grupta değerlendirilir. Nükleer kazalar gibi çok nadiren gerçekleşen kazalar da bunlardandır.
  Hangi tip kaza olursa olsun yapılacak en önemli uygulama ilk yardımdır. Kazalarda uygulanacak ilk yardımın “on başarı anahtarı” denilen kuralları şöyle sıralanabilir:
  * Kazazedenin güvenliği sağlanıp zaman yitirilmeden ve endişeye kapılmadan ilk yardım uygulanmalıdır.
  * Kaza yerinde kalabalık oluşması engellenmelidir.
  * Kaza geçiren kişiye, güven ve moral verecek sözlerle yaklaşılmalıdır.
  * Solunum durmuşsa yapay solunum uygulanmalı ve temiz hava sağlanmalıdır.
  * Kalp atımı yoksa kapalı kalp masajı yapılmalıdır.
  * Kanama varsa durdurulmalıdır. -
  * Yara varsa dış etkilerden korumalıdır.
  * Şoka engel olmalı, hastayı olabildiğince az hareket ettirmelidir.
  * Zaman geçtikçe durumun kötüye gitmesini önlemek için acil önlemler alınmalıdır. ^
  * Vücut sıcaklığının korunması gerektiğinden, kaza geçiren kişinin giysileri tamamen çıkarılmamalıdır.
  * Tüm olanaklar kullanılarak kaza geçirenx kişi en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılmalı ya da hekim getirilmelidir. v 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri