Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

bunu yarın öğretmene tesim etmem lazım bu siteye ben 1yıldır giriyorum ve arkadaş larıma öneriyorum onun için ACİL Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Türk Ordusu
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  kurtuluş savaşında güney cephesinde hangi cephelerle savaştık

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Maraş Savunması
  Fransız işgalinin İngiliz işgalinden daha katı olması, Ermenilerle işbirliği yapılması ve bunların yaptığı zulümlere göz yumulması bölgede Fransızlara karşı sert bir tepkinin doğmasına yol açmıştır. Bu tepki üzerine Fransızlar, Ocak 1920\'de Maraş\'taki asker sayılarını arttırmışlardır.
  Getirilen bu yeni birlikler daha yolda iken yapılan saldırılarla yıpratılmaya başlanmıştı. Kentte kalabilmek için kuvvetlerini devamlı olarak takviye eden Fransızlar, halkın tahammül edemeyeceği taktiğe başvurmaya başlamışlardır. Kaledeki Türk Bayrağı\'nı indirmeleri, sokaklarda kadınlara yaptıkları sapıklıkları ve suçsuz kişileri öldürmeleri tepkileri arttırmıştır.
  Rıdvan Hoca\'nın\"kalesinde bayrağı dalgalanmayan ülkede cuma namazı kılınamaz\" sözleri halkı Fransızlara karşı toplu isyana sevk etmiştir. Büyük bir kent savaşı başlatan Türk halkı elinde yeterince cephane olmamasına rağmen, modern silahlarla donatılmış Fransız birliklerine karşı kahramanca çarpışmıştır. Mustafa Kemal Paşa\'nın yayınladığı bir bildiri ile de moral bulmuşlardır. Suriye\'de de saldırılara maruz kalan Fransızlar, zor durumda kalmışlar ve Ingilizler aracılığıyla Temsil Heyeti\'ne müracaat etmişlerdir. Mustafa Kemal Paşa verdiği cevapta \"Fransız birliklerinin işgal ettikleri yerleri boşaltmalarını\" istemiş ve diğer Fransız işgal bölgelerindeki halkı da isyana sevk etmiştir. Bu sırada Maraş\'ı terketmeye karar veren Fransızlar 11 Şubat 1920\'de şehri boşaltmışlardır.
  Urfa Savunması
  Güneyde Fransızlara karşı başarılı savaşların yapıldığı Urfa\'dır. Ekim 1919\'da Ingilizlerden sonra Urfa\'ya giren Fransızlar burada da Maraş\'takine benzer uygulamalarda bulunmuşlardır. Bununla yetinmeyerek, Haçlı Seferleri sırasında kurulun Urfa Haçlı Kontluğu\'na kadar geriye giden bir takım haklar ileri sürmüşlerdir.
  Ali Saip Bey\'in jandarma komutanı olarak atanmasından sonra yapılan çalışmalarla 3 bin kişilik bir kuvvet meydana getirildi. Hacı Mustafa Hacıkamiloğlu başkanlığında oluşturulan Kuva-i Milliye ordusu 7 Şubat 1920\'de şehirdeki Fransız komutana bir ültimatom vererek 24 saat içinde Urfa\'yı boşaltmalarını istedi. Fransız komutanın zaman kazanmaya yönelik cevabı ve devreye Ingilizleri sokarak Osmanlı Hükumetine baskı yapmaya kalkışmaları üzerine 8-9 Şubat gecesi Fransızlara karşı taarruza geçildi. Çarpışmalar 10 Nisan\'a kadar devam etti. Bu tarihte Fransızlar, birliklerinin yarısını kaybetmiş olarak Urfa\'yı terk ettiler.
  Antep
  Fransızlar 1 Nisan 1919´da Antep´i işgal ettiler. 1920 yılının Nisan ayı başında Türk Milli kuvvetleri kentte bir ayaklanma başlatarak Fransızlara karşı direnişe geçmiştir. On ay kadar süren direniş esnasında Fransızların kente 70.000 mermi attığı ve Türk tarafında 6317 kişinin şehit olduğu anlatılır. Fransızlar, kenti yoğun olarak top ateşine tutmuş, Suriye\'de bulunan birliklerinden destek almışlar fakat Antep\'e girme konusunda askeri bir başarı gösterememişlerdir.
  30 Mayıs 1920\'de Fransızlarla bir ateşkes imzalanmış ise de 17 Haziran\'da çatışmalar tekrar başlamış ve aralıklarla 1920 sonuna dek sürmüştür.
  Adana ve Pozantı
  Fransızlara karşı güneyde savaşılan başka bir yer de Adana-Pozantı bölgesidir. Fransızların Maraş, Urfa ve Antep\'teki uygulamaları buralarda da görülmüştür. Bölgede Ermenilerle işbirliği yapmanın Türklerin tepkisini çektiğini önemsemeyen Fransızlar, burada Ermeni çetelerinin köyleri basmalarına da göz yummuştur. Halkın, Ermeni ve Fransız baskısı sonucu Toroslara çekilmesini fırsat bilen Fransız askerleri Pozantı\'ya kadar ilerlemişlerdir. Burada Kuva-i Milliye ile zorlu çarpışmalar agirişen Fransız birliklerine ağır kayıplar verdirilmiştir. Fransızlar Türk direnişini kırmak için bir binbaşı komutasında yeni bir birlik bölgeye sevk etmiştir. Bu binbaşı, kendisini çeviren Kuva-i Milliye birliklerinin çemberini kırmayı başarmışsa da, köylülere esir düşmüş ve Kuva-yı Milliye\'ye teslim edilmiştir (28 Mart 1920). Bu bölgede Fransızlarla direniş Ankara Anlaşmasına kadar devam etmiştir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri