Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İstiklal Marşının Bestecisinin ismi İstiklal Marşının Bestecisi Kim İstiklal Marşının Bestecisi Osman Zeki Üngör 'dür. Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın İstiklal Marşımızın Bestecisi Kimdir 10.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  İstiklal Marşının Bestecisi Kimdir

  Sponsorlu Bağlantılar

 2. canavarsürücü (misafir)

  Sponsorlu Bağlantılar
  Osman Zeki Üngör kimdir hakkında kısa bilgi

  İstiklal Marşı’nın bestecisi, tanınmış kişi müzisyen olan Osman Zeki Üngör 1880 seneninde İstanbul Üsküdar’da dünyaya gelmiştir. Dedesi Şekerci Hacı Bekirzade Miralay Santri Hilmi Bey, babası ise Hüseyin Bey’dir. Belli başlı en ehemmiyetli Türk müzisyenlerindendir. Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşı’nı besteleyen ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının ilk şefidir. Bu arada bir hayli popüler bestecilerin keman konçertolarını Türkiye’de çalan ilk Türk kemancıdır.

  1891′de daha daha 11 yaşında Muzıkayı Hümayun’a dahil olmuştur. Burada II. Abdülhamid onu fark etmiş ve konser kemancısı olarak eğitmiştir. Kemancı Vondra Bey’den keman dersi, d’Aranda Paşa’dan da müzik nazariyatı dersleri görmüştür. İlk Türk konser kemancısı olma haysiyetine erişmiştir. Operada baş kemancı görevine getirilmiş ve 1908′de binbaşı rütbesi ile Saray Orkestrası şefi rütbesini almıştır. Saffet Atabinen’in orkestrayı yenileştirme çalışmalarına bizzat katkıda bulunmuştur.Saray mızıkasında sadece askeri marşlar ve fantezi parçalar çalıyordu. Bu sayede senfoni Avrupa standartlarında bir senfoni orkestrası konumunu kazanmıştır. İstanbul Erkek Lisesi’nde müzik dersi öğretmenliği yapmıştır. Muzıkayı Hümayun kumandanı Salih Bey’le aralarındaki münasebetin bozulmasıyla Saffet Bey’in koltuğu olan orkestra şefliği 1917 Üngör’ün olmuştur.

  Birinci Dünya Savaşı nın yaşandığı 1917-1918 senelerinde Viyana, Dresden, Münih, Berlin, Budapeşte ve Sofya’da Kızılhaç gibi ülkelere yardım olsun diye birçok konser verdi. Türk Senfoni Orkestrasıyla birlikte saray haricinde Union Française de halk konserleri verdi. Bu konser orkestranın halkın önüne ilk defa çıktığı konserdir. 11 Mart 1924′te orkestra ile beraber Ankara’ya gidip Yeni Sinema’da senfonili konser vermiştir. Yeniden buda, bir ilktir. Hemen peşinden orkestra Risalet-i Cumhur Musiki Kurulunu temsil ederek Cumhurbaşkanlığına bağlanmıştır.

  27 Nisan 1924′de Ankara’da ikamet etmeye başlamıştır. Ankara’da kurulan Musiki Muallim Mektebi’nin müdürlüğü görevini üstlenmiştir . Hali hazırda son zamanlarda de görevini sürdüren konservatuar binasını ve konser salonunu yaptırandır. Bu sayede Musiki Muallim Mektebi konservatuvarının temellerini atmıştır. Bu konuda oldukça kabiliyetli gençleri biraraya toplayarak Avrupa’da eğitim almalarına yardımcı oalacak yasanın çıkarılmasında ön ayak olmuştur. 1934 seneninde istirahate çekilmiştir. Yerine orkestra şefi konumuna Ahmet Adnan Saygun, Musiki Muallim Mektebi müdürü görevine yerine bakması için ise Salahaddin Bey getirmiştir. İstirahate çekilmesiyle beraber İstanbul’a dönüş yapmıştır. Erkek çocuğu Ekrem Zeki’yi hemen peşinden gitmesi emeliyle kemancı ve müzik öğretmeni olarak yetiştirdi. 28 Şubat 1958′de İstanbul’da hayatına veda etmiştir.Mehmet Akif Ersoy’un hemen peşinden mezarı başında bando eşliğinde İstiklal Marşı çalınan ikinci kişidir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri