Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

ilk çağda anadoluda kurulan hititler ile ilgili bilgi Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın İlk Çağda Anadoluda Kurulan Devletler Nelerdir Anadoluda Kurulan İlk Çağ Uygarlıklarının Adları
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  ilk çağda anadoluda kurulan hititler ile ilgili bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  M.Ö 2000 yıllarında Anadolu\'ya gelerek Kızılırmak çevresinde devlet kurmuşlardır.
  Başkentleri Hattuşaş ( Boğazköy) şehridir. Çorum yakınlarındadır.
  Ülke krallık ile yönetilmiştir.
  Kraldan sonra en yetkili kişi kraliçedir. Kraliçeye Tavanana\'da denir.
  Hititler\'de Pankuş adı verilen meclis vardı.Bu mecliste önemli devlet meseleleri görüşülürdü.Bu meclis gerektiğinde kral ve kraliçeyi yargılardı.Hatta mahkum bile edebilirdi.
  Hititlerde hukuk suçluyu cezalandırmaktan çok hasarı ödetmeye dayalı bir sistemdir. Hititler\'de sınıflar arası ilişkiler kanunlarla belirlenmişti.Mal sahibi olma,miras,evlenme , boşanma kanunlarla belirtilmişti.
  Ülke sosyal sınıflara ayrılmış durumdaydı.Hititler\'de Kral ve ailesi,soylular,rahipler ,askerler ve köleler olmak üzere sınıflar vardı.Bu sınıfların ayrı ayrı hakları vardı.Kölelerin ise hemen hemen hiçbir hakkı yoktu.
  Hititler\'de tanrı sayısı çok fazla olduğundan Hititlerin ülkesine “Bin Tanrı İli” denirdi. Hititler bir tür resimli yazı (hiyeroglif) ve çivi yazısını kullanmışlardır.
  Anal adı verilen yıllıkları vardır. Bu yıllıklar krallar tarafından tanrıya hesap vermek için yazılmıştır. Bu sebepten dolayı bunlar tarihteki ilk tarafsız tarih metinleridir.
  Hititliler Suriye\'yi ele geçirmek için Mısırlılarla savaşmışlardır. Bu savaşın sonunda iki devlet arasında Kadeş Antlaşması imzalandı.
  Kadeş Antlaşması (M.Ö 1280) Dünya tarihinde iki devlet arasında yapılan ilk antlaşmadır.
  Hitit Devleti M.Ö 1200 yılında Anadolu\'ya gelen Frigyalılar tarafından yıkıldı. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri