Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

anadolu'nun coğrafi konumu nedir kısaca bilgi lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın anadolu'nun coğrafi konumu nedir Uygur Devleti'nin Coğrafi Konumu Nedir? Uygurlar'ın Coğrafi Konumu Nedir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 60      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Anadolu'nun Coğrafi Konumu Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Doğu Anadolu Bölgesi Coğrafi Konumu

  Doğu Anadolu Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Bölge, Ana-dolu'nun doğu kesiminde önemli bir alan kapladığından bu adla anılır.
  Doğuda Ağrı Dağı'ndan batıda Uzunyayla'ya, kuzeyde Doğu Karadeniz Sıradağlarının iç sıralarından güneyde Güneydoğu Toroslar'a kadar uzanır. Bir üçgeni andıran bölge, coğrafi bölgelerimiz arasında en büyüğüdür. 163.000 km²'lik yüzölçümüyle Türkiye'nin yüzde 21 'ini kaplar.
  Kars, Ağrı, Van, Hakkâri, Muş, Bingöl, Elazığ ve Tunceli illerinin tümü bölge sınırları içindedir. Bitlis ve Malatya illerinin bazı küçük bölümleri Güneydoğu Anadolu Böl-gesi'ne, Erzurum ve Erzincan illerinin bazı bölümleri de Karadeniz Bölgesi'ne taşar. Merkezleri komşu illerde yer alan Siirt, Di-yarbakır, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kay-seri ve Sivas illerinin de bazı bölümleri Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içinde kalır. Doğu Anadolu Bölgesi, Erzurum-Kars, Yukarı Mu-rat-Van, Hakkâri ve Yukarı Fırat bölümleri-ne ayrılır.
  Nüfusu oldukça seyrek olan Doğu Anadolu Bölgesi'nde 1985 nüfus sayımı sonuçlarına göre 5,7 milyon kişi yaşıyordu. Bölgede km²'ye düşen 35 kişilik nüfus yoğunluğu, Türkiye ortalamasının çok altındadır. Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 11'ini oluşturan bölge nüfusunun ancak yüzde 30'a yakın bir bölümü 10 binden çok nüfuslu kentlerde yaşar. Yalnızca Erzurum ve Malatya'nın nü-fusları 200 bini aşar.

  Güney Doğu Anadolu Bölgesi Coğrafi Konumu

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinden en küçük olanı. Irak ve Suriye'nin kuzeyinde, Doğu Anadolu Bölgesi'nin güneyinde, Akdeniz Bölgesi'nin doğusunda ve İran'ın batısında yer alır.

  Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biri. Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgeleri ile komşu olan Güneydoğu Anadolu, yüzölçümü bakımından en küçük bölgedir. Yüzölçümü 57.000 km2 olup, Türkiye’nin % 7,5’ini kaplar. Suriye ve Irak’la sınırı vardır. Doğu Anadolu bölgesiyle olan sınırını, bir yay gibi uzanan Güneydoğu Torosların güney etekleri meydana getirir. Bölge, Akdeniz bölgesinden Gaziantep Platosu ile ayrılır. Suriye sınırı Kilis’in hemen güneydoğusundan başlayıp demiryolu hattı boyunca Dicle’ye kadar devam eder. Dicle’ye doğudan katılan Habur Suyu, Irak sınırını meydana getirir.

  Diğer bölgelerde olduğu gibi Güneydoğu Anadolu bölgesinde de il sınırları ile bölge sınırları üst üste gelmez. Mardin ilinin tamâmı ile çok küçük bâzı kesimi dışında Şanlıurfa’nın tamâmı bölge içinde kalır. Kulp, Lice, Çermik ve Cüngüş ilçeleri Doğu Anadolu bölgesinde kalan Diyarbakır ilinin büyük kesimi, Siirt ilinin Eruh, Pervari ve Şirvan ilçeleri dışındaki büyük bölümü; Adıyaman ilinin Gerger ve Çelik ilçeleri dışındaki bölümü; Batman’ın Sason ilçesi dışındaki kesimi; Şırnak ilinin Beytüşşebap, Uludere ilçeleri dışındaki kesimi Güney Anadolu bölgesinde kalır. Gaziantep ilinin Kilis, Nurdağı ve İslahiye; Kahramanmaraş’ın PazarcıkÇermikFırat bölümlerine ayırır.

  İç Anadolu Bölgesi Coğrafi Konumu

  Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Güneydoğu Ana*dolu dışında Türkiye'nin tüm bölgelerine komşu olan bölge adını Anadolu'daki konu*mundan alır.
  Doğuda Uzunyayla'dan batıda İçbatı Ana*dolu eşik alanına kadar uzanan İç Anadolu kapladığı alan bakımın*dan Doğu Anadolu'dan sonra ülkemizin en büyük ikinci bölgesidir. İç Anadolu Bölgesi' nin doğal sınırları kuzeyde Kuzey Anadolu Dağlan'nın en içteki sıralarının güney etekle*rinden güneyde ise Toroslar'ın kuzeye bakan yamaçlarından geçer. Kuzeyde Karadeniz doğuda Doğu Anadolu güneyde Akdeniz batıda da Ege bölgelerine komşu olan İç Anadolu Bölgesi kuzeybatısında yer alan
  Marmara Bölgesi ile de komşu olmakla birlik*te bu bölgeyle sınırı çok kısadır. Bu sınırlar içinde yaklaşık 151.000 km2'lik yüzölçümüyle Türkiye topraklarının yüzde 19'unu kaplar.
  Tümüyle bölge sınırları içinde kalan iller Aksaray (1989'da il olmuştur) Kırıkkale Kırşehir ve Nevşehir'dir. Merkezleri İç Ana*dolu Bölgesi'nde yer alan Sivas ilinin kuzey*doğu kesimi Karadeniz Bölgesi'ne doğu ve güneydoğu kesimi Doğu Anadolu Bölgesi'ne Kayseri ilinin bazı toprakları Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerine Niğde Karaman ve Konya illerinin bazı kesimleri Akdeniz Bölge*si'ne Eskişehir ilinin bazı toprakları Ege ve Karadeniz bölgelerine Ankara Çankırı ve Yozgat illerinin bazı kesimleri de Karadeniz Bölgesi'ne taşar. Çorum ilinin yaklaşık yarısı İç Anadolu Bölgesi sınırları içindedir. Mer*kezleri komşu bölgelerde olan Afyonkarahi-sar ve Tokat illerinin bazı toprakları da İç Anadolu Bölgesi'ne girer. İç Anadolu Bölge*si Yukarı Kızılırmak Orta Kızılırmak Kon*ya ve Yukarı Sakarya bölümlerine ayrılır.Kaynakwh webhatti.com:
  1985'te yapılan son sayım sonuçlarına göre bölge nüfusu yaklaşık 85 milyon kişidir. Bölge halkının yüzde 60'a yakını 10 binden çok nüfuslu 56 kentte yaşar. İç Anadolu Bölgesi'nin en büyük kenti 2 milyonu aşan nüfusuyla başkent Ankara'dır. Bundan başka nüfusu 100-500 bin arasında beş 50-100 bin arasında yedi 10-50 bin arasında da 43 kent vardır. Bölgenin öbür başlıca kentleri Konya Kayseri Eskişehir Kırıkkale Sivas ve Aksa*ray'dır.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  teşekkürler ..çok işime yarayacak..


 5. Kayıtsız Üye

  Bnm icin biraz uzun olmus bn kisa ariyordum


 6. Kayıtsız Üye

  işime yaradı çok güzel olmuş saolun


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri