Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Üretimde ve yönetimde toprağın önemi nedir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Toprak Nasıl Meydana Gelir Toprağın Canlılar İçin Önemi Nedir Toprağın Önemi Ve Yararları
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 7      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Üretimde ve yönetimde toprağın önemi nedir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Toprak kullanımı ve önemi

  ----
  İnsanoğlu toprağı kullanmaya başladıktan sonra kendi istekleri doğrultusunda üretim yapmak için, doğal yaşama ve gelişim süreçleriyle pek uyumlu olmayan üretim yöntemleri kullanmış, bu yöntemler de, zaman içinde toprak su ve havada, diğer bir ifade ile yeryüzü ekosisteminde telafisi güç problemlere neden olmuştur. Daha fazla üretme hırsıyla yapılan çalışmalarda, ekosistemdeki dengeler göz ardı edilmiş, doğal kaynaklar kontrolsüzce tüketilmiş veya değiştirilmiş, biyolojik çeşitliliğin önemi yeterince kav/anamadığı için ekosistemdeki dinamik dengeler bozulmuştur. Bütün bu olumsuzluklar hayat için mutlak gerekli olan üretim faaliyetlerimizi sürdürülebilir olmaktan çıkarmış, toprak, hava ve su kalitesinde önemli bozulmalar ortaya çıkmıştır.
  Temel doğal kaynaklarımızdan olan hava ve suyun kalitesi ile ilgili koruma-geliştirme çalışmaları çok önceleri başlamış olmasına rağmen, toprak kalitesinin, bir bütün olarak ele alınması çok geç başlamıştır. Bu durum belki de toprak bozulmasının daha geç fark ediliyor olması ile ilgilidir. Diğer taraftan, toprak, yeryüzünde çok bulunan bir varlık gibi düşünülmüş, aslında nitelikleri ve fonksiyonları itibarıyla yeryüzünde, toprak konumunda gördüğümüz her materyalin toprak olmadığı ve olanların da her türlü kullanım için uygun olmadığı çok geç fark edilmiştir. O halde, toprağın ne olduğunun tam olarak anlaşılması bir bakıma onun önemini anlamaktan geçmektedir. Zira toprağın önemi, onun nasıl kullanılması gerektiği konusunda ip uçları verecektir.
  Toprağın önemi
  1. Herhangi bir yeryüzü parçası üzerindeki toprak, birçok fonksiyona sahiptir.
  Temel yetiştirme ortamıdır ve hayatın her kademesinde önemli roller üstlenir. Bu rollerin göz ardı edilmesi mümkün değildir. Yine bu rollerin, başka varlıklar tarafından üstlenilmesi de söz konusu değildir. Bilim ve teknolojide meydana gelen gelişmelere rağmen, topraklara henüz temel üretim ortamı olma niteliğini korumaktadır. Yine, topraklar her türlü kirletici ve Zaralı madde için en önemli deşarj ortamı ve filtre materyalidir.
  2. Karmaşık ve canlı bir sistemdir.
  Bir g toprak içerisinde 10000 farklı canlı türü vardır. Diğer bir ifade ile, bir çay kaşığı

  toprak içerisindeki canlı sayısı yeryüzündeki insan sayısının 1.5 katıdır. Dolaysıyla, bu kadar çok çeşit ve miktarda canlı içeren bir materyal önemli olmalıdır.
  3. Zor oluşan ve kolay zarar gören bir kaynaktır.
  Bir cm kalınlığında üst toprağın oluşması için 100 ile 400 yıl arasında bir zaman gereklidir. Toprak ana kayası, iklim ve organizmalar gibi bir dizi faktöre göre değişmekle birlikte, bu denli uzun bir süre içinde oluşan topraklar, bazı koşullarda çok kısa bir süre içerisinde kaybedilebilir.
  Görüldüğü gibi topraklar, çok farklı faktörler, karmaşık süreçler ve çok hassas dengelerin ürünü olarak özelliklerini kazanmaktadır. Bu nedenle, toprakların tabiatlarına uygun olarak kullanılması gerekir. Zira topraklar çok değişik fonksiyonlara sahip olmakla birlikte, herhangi bir toprak tüm kullanım çeşitlerine aynı ölçüde uygun değildir. Bir kullanım için çok uygun niteliklere sahip olan bir toprak, başka bir kullanım için asla uygun olmayabilir. Topraklar için ideal kullanım pratiklerinin geliştirilebilmesi, öncelikle onların fonksiyonlarının iyi anlaşılmasına bağlıdır. Daha sonra, topraktan hangi fonksiyonu yerine getirmesi bekleniyorsa o fonksiyon için önemli nitelikler göz önüne alınarak kullanıma uygunluk derecesinin belirlenmesi veya yorumlanması gereklidir.
  Daha sonraları toprak kalitesi olarak tanımlanacak olan ve herhangi bir kullanım için uygunluk derecesini ifade eden nitelik, toprak kullanıcılarının öncelikle merak ettikleri hususların başında gelir. Biraz sonra anlatılacak olan toprak fonksiyonları her toprak tarafından aynı ölçüde karşılanamaz. Benzer şekilde, toprak ile ilgilenen kişiler de, topraktan hep aynı nitelikleri beklemezler. Hatta çok dar bir kullanım alanında bile değişik özellikler arzu edilebilir. "Acaba çok farklı amaçlarla kullanılabilecek bir ideal toprak kavramı tanımlanabilir mi ?", "Belli bir kullanım tekniği altında son derece olumlu sonuçlar veren bir toprak bir başka kullanım için de aynı olumlu sonuçları verebilir mi ?", daha somut bir şekilde, "buğday yetiştiriciliği için ideal özelliklere sahip bir toprak, saksıda afrika menekşesi yetiştirmek için de uygun mu dur?" gibi sorular sürekli toprak kullanıcılarını meşgul etmiştir. Hata bir adım daha ileri gidilerek acaba, "toprağın hangi kullanıma ne kadar uygun olduğunu belirlememizi sağlayacak en az sayıda toprak özellikleri grubunda hangi özellikler bulunmalıdır ?" sorulan üzerinde durulmuştur.
  Bu kısa kurs metni içerisinde, yukarıda bazı örnekleri verilen soruların cevapları üzerinde durulacak, bu sorular için, tatmin edici cevaplarının nasıl verilebileceği tartışılacaktır. Bu amaçla, öncelikle toprakların temel fonksiyonlarını gözden geçirmek gerekir.

  Kaynak:Bitki Üretiminde kullanılan ortam materyalleri
  Prof.Dr. Mesut AKGÜL 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri