Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

atatürkün fikir hayatı ile ilgili anıları nelerdir? atatürkün fikir hayatı ile ilgili anılarını bulmak istiyorum Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Atatürkün öğrenim hayatı ile ilgili
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 8      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Atatürkün fikir hayatı ile ilgili anıları nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Atatürk olaylara ve geleceğe ait görüşleri ile her alanda büyük ve etkili düşünceleri olan ''büyük bir fikir adamı''dır. Gençlik yıllarından itibaren Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu durumla yakından ilgilenmiştir. XX. yüzyılın başları Türk milleti için çok acı olayların geliştiği bir dönemdir. Atatürk'ün fikir zenginliğinde içinde bulunduğu dönemin olaylarının da rolü büyük olmuştur. Çeşitli konularla ilgili okudukları yaşadıkları gözledikleri ve duydukları bunlardan çıkardığı sonuçlar onun fikir temeline kaynak olmuştur. Selanik ve Manastır şehirleri Mustafa Kemal'in fikir hayatının oluşmasında büyük etkiye sahiptir. Bu şehirlerin Avrupa kültüründen çok çabuk etkilenmesi ve Osmanlı yönetiminin bu şehirleri çok sıkı kontrol altında tutamaması yönetime karşı olanların faaliyetlerini artırmalarına neden olmuştur. Mustafa Kemal de çeşitli çevreler ile ilişkiye girerek kendisini her yönden geliştirmiştir.

  Mustafa Kemal'in fikir hayatının en kuvvetli tarafı özellikle tarih okumasından ileri gelir. Ayrıca Tevfik Fikret ve Namık Kemal'in hürriyetçi Ziya Gökalp'in milliyetçi fikirlerinden etkilenmiştir. Atatürk ölene kadar bu fikir kaynaklarından yararlanarak fikir hayatını işlemiş zenginleştirmiş ve bütünleştirerek ortaya yeni bir fikir düzeni koymuştur.

  Atatürk'ün devlet millet ve insanlık idealine ait bu temel düşünceleri Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin milli politikasını belirlemiş ve temel niteliklerini oluşturmuştur.

  Bir sistem içinde şekillenen bu düşünceler ''Atatürkçü Düşünce Sistemi'' olarak tanımlanmıştır. Atatürkçü Düşünce Sistemi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne milli bir devlet niteliği veren ilkelerden oluşmuştur. Türk Devleti de Atatürk'ün kendi zamanında ortaya koyduğu bu fikirlere göre şekillenmiştir. Bu bakımdan bu sistem Türk milletinin milli birlik ve beraberliği mutluluğu için uygulanması gereken vazgeçilmez bir unsur olmuştur.

  Ayrıca Atatürk'ün fikir hayatının tam kaynağı nutuktur 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri