Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

ömer bedrettin uşaklı edebi kişiliği Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Oğuz Atay Edebi Kişiliği Ahmet haşim edebi kişiliği Nazım hikmet edebi kişiliği ömer bedrettin uşaklı
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  ömer bedrettin uşaklı edebi kişiliği

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Ömer Bedrettin Uşaklı

  Uşak'ta doğdu. İlk şiirlerini yüksek*öğrenimi sırasında Millî Mecmua'da yayımlandı. Çeşitli ilçelerin kayma*kamlıklarında bir süre de Artvin vali vekilliğinde bulundu. 1938-1943 ara*sında mülkiye müfettişliği yaptı. 7. dönem Kütahya milletvekili seçilerek meclise girdi.

  Edebi Kişiliği - Sanat Anlayışı:

  Anadolu'da görev yaptığı yıllarda tanıdığı yöreler, kişisel izlenim ve gözlemleri şiirinin duygu ve düşünce kaynağını oluşturmuştur. Şiirlerinde daha çok, bireysel duygulanışlarını yansıtmıştır. Doğayı izlenimci bir gözle, ülke gerçeklerini ve bireysel duygulanışları içli bir duyarlığın sezgileriyle ve öznel bir bakışla, şiirinde yansıtmıştır. Anadolu'dan değişik, canlı görünümler çizmiştir. Kullandığı simgeler ve yaptığı betimlemelerle "hayal"i ön planda tutmuştur. Doğa, gurbet, deniz, ölüm ve özlem, şiirlerinin başlıca temalarıdır. Hece öl*çüsü geleneğine bağlı kalmıştır. Giderek öz bakımdan, bu geleneğin öncüleri olan Faruk Nafiz Çamlıbel ve Orhan Seyfi Orhon'un etkilerinden arınmış, çağdaş Fransız şiirinin yapı özelliklerinden yararlanmıştır.

  ESERLERİ

  Deniz Sarhoşları (1926, değiştirilmiş ikinci basım 1929)
  Yayla Dumanı (1934)
  Sarıkız Mermerleri (1940)
  Yayla Dumanı (1945, seçme şiirler, önceki kitabının ismiyle)
  Bütün Eserleri (1988, İnci Enginün tarafından derlendi) 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri