Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

tangram nasıl oynanır bilgi verirmisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Tangram nasıl yapılır Tangram Nasıl Bulundu Tangram ne demektir, tangram nedir kısaca bilgi Tangram nedir,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 34      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Tangram nasıl oynanır

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Tangram Nedir ?Tangram Nedir ? Tangramın Anlamı Nedir ? Tangram Nasıl Oynanır ?


  Elimizde yedi adet köşeli parça var ve biz bunları kare oluşturacak şekilde bir araya getirmek zorundayız. Ne kadar zor olabilir ki? Olay sadece kare yapmakla bitmiyor.
  Çincede “pinyin” olarak geçen tangram kelimesi, “ustalığın yedi parçası” anlamına geliyor. “Tangram” kelimesinin Çincede bir anlamı yok, İngilizcede “tang” ve “gram” kelimeciklerinin birleşmesiyle oluşmuş “Tang”, “Çinli”ye denk düşüyor. “Tangram” kelimesini ilk kullanan kişi, Harvard Üniversitesi Başkanı Thomas Hill’miş. İsmin bulunuşu 1848 yılına denk geliyor.
  “Tan” denen yedi adet köşeli parçadan oluşan bu Çin bulmacasının tarihi, 1700’lü yıllara dayanıyor. Efsaneye göre, Çin kültüründe güneş, ay ve beş gezegeni temsil ediyormuş tangram parçaları. Bir diğer bilgi kırıntısı da, Çin’den önce Japonya’da tangram oyununun izlerine rastlandığı şeklinde. 1813 tarihli bir Çin kitabında tangramdan detaylarıyla bahsediliyor. Oyunun sadece kadınlar ve çocuklar için tasarlanmış olduğu açıklanıyor bu kitapta.
  Amerika’ya Çinliler tarafından gemilerle getirilen oyun, fildişinden imal edilen parçalarıyla hali vakti yerinde olan kişiler arasında pek popüler olmuş önceleri. Ardından Avrupa haberdar olmuş tangramdan. Giderek de halka yayılmış. Zaten illa fildişi parçalarla oynamaya ne gerek var ki değil mi, tahtadan da oysanız kartondan da kesseniz, ölçülerine uygun olduktan sonra varacağı yer aynı. Nitekim karton setler halinde de piyasaya sürülmüş. Bu setler, elbette ki tangram sorularını ve çözümlerini de içeriyormuş. Bunun anlamına az sonra geleceğiz.
  Matematikçi ve yazar Lewis Carroll, ki kendisini Alice Harikalar Diyarında’nın yaratıcısı olarak tüm dünya tanıyor, tangram oyununun en büyük hayranlarından biriymiş. Bir diğer tangramsever karakter de Napolyon olarak geçmiş kayıtlara.
  Şimdi, dediğimiz gibi olay sadece parçaları kare yapmaktan ibaret değil. Yoksa bir kere yapardınız ve biterdi. Oysa elinizde bir tangram seti ve karşınızda o parçalarla yapmanız istenen şeklin parçalara bölünmemiş bütün halinin resmi varsa, işin o kadar da kolay olmadığını anlarsınız. Alfabenin tüm harfleri, kedi, kayık, insan, aklınıza gelebilecek hemen her şey bu yedi parça ile yapılabiliyor. Tabii rastgele bir araya getirmekten bahsetmiyoruz parçaları; bulmacada verilen şekli birebir oluşturmanız gerekiyor. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  tangram nedir nasıl oynanır


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri