Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Anasınıfı Yöresel Oyun larını Bana Gönderir Misiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Düzcenin Yöresel Halk Oyunları, Düzce Yöresel Oyunları Bartının Yöresel Halk Oyunları, Bartının Yöresel

 1. EBRU
  Sponsorlu Bağlantılar


  Anasınıfı Yöresel Oyunları

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  KARADENİZ BÖLGESİ OYUNLARI

  Oyunun Adı: Birem Birem
  Oyuncular bacaklarını uzatıp yan yana oturarak dizilirler. Hep birlikte oyunun tekerlemesi söylenerek oyun başlar. Tekerleme söylenirken oyuncuların bacakları sırayla tek tek gösterilir. Tekerleme kimin bacağında bittiyse o oyuncu bacağını çeker. Herkes bacağını çekene kadar tekerleme söylenir. En son bacağı kalan çocuğa bir tülbentle yavaş yavaş vurulur. Tekerleme: "Birem birem iken, hamsi bıyık kara diken, dolma dolu dos dolu, salla bunu çek şunu"

  Oyunun Adı: Hotmiş
  Bir tane boş teneke karşı tarafa konulur. Bir tane çizgi çizilir, burası başlangıç noktasıdır. Tenekeye taşla vurulup kaçılır, adımlar sayılır. Tenekeyi ne kadar uzağa fırlatıp adım sayısı çok olan kişinin sayısı çok olur ve oyundan çıkar. Bu oyunda önemli olan tenekeyi uzağa atmamaktır.

  Oyunun Adı: Yedi Kiremit
  Bir kişi ebe seçilir. Oyuncular sırasıyla ortasına kiremit koyulan çizilmiş alandan top ile kiremitleri vurmaya çalışırlar. Üst üste dizilen kiremitleri düşüren olursa herkes kaçar ve ebe onları top ile vurmaya çalışır. Bu arada diğer oyuncular kiremitleri eski haline dizmeye çalışırlar.

  MARMARA BÖLGESİ OYUNLARI

  Oyunun Adı: Citme
  Bir çizgi çizilir. 4 kişi bu çizginin üzerine oturur. 1 kişi ebe olur. Belli bir mesafeden sonra ebe sopasını yere koyar, bekler. Tüm oyuncuların bir tane sopası vardır. Çizginin üzerinde oturanlar sopalarını ebenin sopasına doğru atarlar. Sopayı attıklarında sopası geride kalan çocuk ebe olur.

  Oyunun Adı: Çatal Matal Kaç Çatal
  Bir kişi duvara doğru eğilir. Diğer kişi onun üstüne çıkar ve parmaklarının istediği kadarını kaldırıp "çatal matal kaç çatal" der, alttaki kişinin kaç tane parmağını kaldırdığını tahmin etmesini ister. Alttaki yanlış tahmin ederse bir kez daha sorar. Bilemez ise oyundan çıkar. Oyuna diğer oyuncular devam eder.

  Oyunun Adı: Altıngeç
  1 kişi ebe olur. Ebe sopasını küçük bir taşın üzerine koyar. Diğer kişiler 3 metre kadar uzakta dururlar. Hepsinin elinde sopa vardır. Bu kişiler sopalarını sallayarak ebenin sopasının altına atmaya çalışırlar. Sopasını alta geçiremeyen ebe olur.
  EGE BÖLGESİ OYUNLARI

  Oyunun Adı: Dikili Taş
  Sabit bir taşın üzerine küçük yuvarlak taş dikilir. 9-10 adım karşısına düz bir çizgi çizilir. Oyuncuların ellerinde düz yuvarlak orta büyüklükte taş vardır. Dikili taşın yanından çizgiye taşlarını atarlar. Çizgiye en yakın atan oyuna başlar. Oyuncu çizginin üzerine gelir ve oradan dikili taşı vurmaya çalışır. Vurursa oradaki uzaklığı adımlayarak 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 ,100 diye sayar ve şu tekerlemeyi söyler: " yastık mastık kenarlara bastık, ık mık sen bu oyundan çık". Eğer taş bunları söyleyecek kadar uzağa gitmişse oyunu kazanır. Gitmemişse kaldığı yeri unutmaz, bir dahaki sefere bitirmeye çalışır.

  Oyunun Adı: Kibrit Oyunu
  Oyunculardan biri kibrit kutusunu atarak oyuna başlar. Kibrit kutusu dik gelirse 50 puan, yatay durursa 10 puan alır. Düşerse puan alamaz. Diğer oyuncular da aynı şekilde kibrit kutusunu atarlar. 250 puana ilk ulaşan oyunu kazanır.

  Oyunun Adı: Topasar
  Kiremitler üst üste dizilir. Oyuncular top ile kiremitleri vurmaya çalışır. Kim daha çok kiremit düşürürse o oyunu kazanır.

  DOĞU ANADOLU BÖLGESİ OYUNLARI

  Oyunun Adı: Lut Dedik Gel
  Bir ebe seçilir, diğerleri de saklanır. Önceden bir taş belirlenmiştir. Ebe bu taşı korumakla yükümlüdür. Saklananlar ebe görmeden taşa dokunmaya çalışır ve kaçar. Bu arada ebe saklananları bulmaya çalışır. Bulduğu zaman taşı yere vurarak "lut dedik gel" der. Bulunan kişi ebe olur. diğerleri saklanır.

  Oyunun Adı: Dızz Oyunu
  1 kişi ebe olur ve o kişinin gözleri bağlanır. Diğerleri ebeden uzaklaşır. Bir kişi gelir ebenin yanında " dızz " diyerek ebeye hafifçe vurur. Ebe bu sesin kime ait olduğunu bulmaya çalışır. Bulamazsa ebe olmaya devam eder. Bulursa o kişi ebe olur.

  Oyunun Adı: Gelin Kaçırmaca
  Oyuncular arasından bir gelin bir de damat seçilir. Gelin ve damat ortada oynar, 4 kişi gelin ve damadı korur. Diğer oyuncular da gelini kaçırmaya çalışır. Gelin kaçırıldıktan sonra oyun biter.


  GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ OYUNLARI

  Oyunun Adı: Lotuk Lotuk
  Oyunculardan biri ebe seçilir. Bir kişi taşı yere koyar ve ayağıyla o taşa vurarak uzağa atar. Ebe o taşı getirene kadar diğerleri saklanır. Ebe saklananları bulmaya çalışır. Bulduğu kişiyi o taşa üç defa vurarak sobeler. Diğer saklanan oyuncular da ebeye görünmeden taşa yaklaşıp dokunmaya çalışır. Taşa dokununca ebenin haberdar olması için "lotuk lotuk" der. Ebe diğer oyuncuları buluncaya kadar oyun devam eder.

  Oyunun Adı: Çir
  Üçer veya beşer iki grup olur. Ortaya bir yere taş konur. Karşılıklı iki kişi aynı anda gelerek taşa basmaya çalışır. Taşı yıkan kişi oyunu kazanmış olur. sırayla oyun devam eder.

  Oyunun Adı: Çukur Oyunu
  Bir çukur açılır. Ebe çukuru bekler, diğer oyuncular saklanır. Ebe saklana oyuncuları ararken onlar da ebeye yakalanmadan ellerindeki sopayı çukura dikmeye çalışırlar. Yakalanan oyuncular ebe olurlar. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri