Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

okulda ve evde uyulması gereken kurallar nelerdir bilgi ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Okulda Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir Bu Kurallar Neden Gereklidir Evde ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 22      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Unhappy Okulda ve evde uyulması gereken kurallar

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Evde uyulması gereken kurallar

  • Elektrikli ev aletlerini kontrollü kullanmak ve elektrik kaçağı olup olmamasına dikkat etmek.
  • Kapı pencere balkon gibi hırsız girebilecek yerlerin kapalı olduğunu kontrol etmek.
  • Ocak fırın gibi ev araçlarının açık unutulmamasına dikkat etmek.
  • Evde tüp gaz veya doğal gaz kokusu varsa evdeki elektrikli hiç bir şeyi kullanmayıp doğal gaz vanasını kapatmak, pencereleri açıp evi havalandırmak ve yetkilileri çağırmak.
  • Çocukların temas etmesi tehlikeli olabilecek ilaç, deterjan gibi maddeleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde saklamak.
  • Küçük çocukları evde yalnız bırakmamak.
  • Cam eşyalara dikkat etmelim.
  • Kibritle oynamayalım.
  • İlaçlarla, yanıcı maddelerle ve kimyasal maddelerle oynamayalım. Bunları yemeyelim, içmeyelim.
  • Oyuncaklarımızı ortada bırakmayalım.  Bulaşıcı Hastalıkların Yayılmaması için,

  Okullarda alınması gereken tedbirler ve uyulması gereken kurallar’

  1-Okulun uygun yerlerinde yeterli sayıda temiz, sağlam ve çalışır durumda el yıkama evyeleri bulunmalı, tuvaletlerin temiz kullanması ve temizlik alışkanlığının geliştirilmesi konularında eğitim verilmelidir.

  2- Tuvaletler; yeterli havalandırma düzeneğine sahip olmalı, suyu sürekli olmalı, kanalizasyon bağlantısı bulunmalı, yoksa en kısa sürede sağlanmalı, tuvaletlere sıvı sabun, kâğıt havlu ve peçete konulmalı, sık sık kontrol edilerek, eksiklikler giderilmelidir.

  Okullardaki tuvaletler mutlaka temiz ve hijyen olmalıdır. Mutlaka her ders arası temizlenmelidir. Temiz ve hijyen olmayan tuvaletler hastalık yayar. Okuldaki hastalıklar tuvaletlerden yayılabilir,

  Tuvaletleri temizlerken dezenfektan maddeler ve temizlik malzemeleri kullanılmadır. Temizliyi yapacak kişiler tuvalet, temizlerken ellerinde eldiven ve üstlerinde iş elbisesi olmalıdır. .Tuvaletler kesinlikle öğrencilere temizletilmemelidir.

  Tuvaletlerdeki lavabolarda katı sabun değil sıvı sabun kullanılmalıdır. Sıvı sabun her lavaboda olmalıdır. Okul idaresi tuvaletlerin ve lavaboların temiz ve lavabolardaki sıvı sabun miktarının yeterli olup olmadığının sık sık kontrol etmelidir,

  Öğrencilere tuvaletleri nasıl temiz ve hijyen olarak kullanacakları öğretilmelidir. Yanlış tuvalet kullanımı tuvalet temizliğini zorlaştırır.

  Tuvaletlerdeki su sızdıran ve bozulan musluklar derhal tamir ettirilmelidir. Okullarda sular boşa akıtılmamalıdır.


  3
  - Okullarımızın kullanılan bölümlerine kapaklı çöp kovaları konulmalı, uygun yerlere mümkünse çöpleri ayrıştırmak amacıyla kâğıt, cam vs. ayrı ayrı çöp kovaları bulundurulmalı ve çöpler düzenli olarak alınmalıdır.

  4
  - Öğrencilerin tuvaletteki lavabo çeşmelerinden su içmeleri önlenmeli, okula uygun görülen yerlere çeşme yaptırılarak içme suyu temin edilmeli, su depoları periyodik olarak temizlenmeli ve klorlanmalıdır.

  5
  - Okuldaki koridorlar temiz, düzenli olmalı, ortak alanların günlük temizliği yapılmalı, kuru süpürme tozlarının bir bölümünün havaya kaldıracağından tercihen yıkanmalı veya ıslak paspas ile silinmeli ve rutin aralıklarla dezenfeksiyonu yapılmalıdır.

  6
  - Sınıflar, öğretmenler odası, kütüphane, yönetici odaları, varsa revir, spor salonu, laboratuar ve atölyelerin günlük temizliği yapılmalı, sınıflar her teneffüs de havalandırılmalıdır.

  7
  - Okulun bahçesi temiz, etrafı çevrilmiş olmalı zararlı canlıların çoğalmasına yol açabilecek ve kirliliğe yol açacak çöp ve atık yığınlar ile su birikintilerinin oluşmaması için gerekli tedbirler alınmalıdır.

  8
  - Okul Müdürlükleri öğrenci sağlığını olumsuz yönde etkileyen ürünleri satan, okul çevresindeki seyyar satıcılara karşı önlem alınmalıdır.

  9
  -Mikrop ve virüslerin yayılmasını önlemek için okullarda ellerin çok sık değdiği yüzeylerin kapı kolları musluk başları elektrik düğmeleri, masalar ve sıraların günlük kullanılan temizlik maddeleri dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeler ile temizlenmelidir.


  Kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı vb. yerlerin Gıda Güvenliği ve Hijyen şartları;

  10-Çöp ve her türlü atıkların konulacağı yeterli sayıda ve büyüklükte, ağzı kapalı, paslanmaz metal veya malzemeden yapılmış silindirik, kolay yıkanabilir, ayak pedallı çöp kutusu bulundurulmalı ve çöp kutularına ayrıca çöp torbası geçirilmelidir.

  11
  - Sağlık Bakanlığının ilgili mevzuatına göre haşere ve kemirgenlere karşı gerekli önlemler alınmalıdır.

  12- Temizlikte mümkünse tek kullanımlık temizlik bezleri tercih edilmeli, mümkün olmadığı durumlarda kullanılan bezi rutin aralıklarla dezenfeksiyonu yapılmalıdır.

  13
  - Kirlenmiş, kokuşmuş, nitelikleri ve görünümü bozulmuş, bombaj yapmış kurtlu, küflü ve son kullanım tarihi geçmiş gıda maddeleri kesinlikle tüketime (satışa)sunulmamalıdır.

  14
  -Gıdaların ambalajsız ve açıkta satışı yapılmamalı, ambalajlı gıdaların ambalajı yırtılmış, kırılmış, paslanmış olmamalıdır. Ambalajlı ve soğuk ortamda saklanması gereken gıdaların ( süt, ayran, yoğurt vb) muhafaza için bir buzdolabı bulunmalıdır.

  15- Okul Kantinlerinin hijyen denenini, satın alınan ürünlerin üretim izinlerinin kontrolü ve üretim yerindeki denetimi Tarım ve Köy işleri Bakanlığının yetkili kıldığı kurum ve kişilerce yapılmalıdır.

  16
  - Gıda maddeleri ve gıda ile temas eden madde ve malzemeler, temizlik malzemeleri ile aynı yerde bulundurulmamalı, kırtasiye malzemeleri İle gıda maddeleri ayrı bölümlerde satışa sunulmalıdır.

  17- Gıda maddeleri ile temas eden malzemeler uygun malzemelerden (cam, paslanmaz çelik vb ) yapılmış olmalı, düzenli olarak temizlenmeli ve bakımları yapılmalıdır.

  18- Servise sunulan gıdaların tüketimi için tercihen tek kullanımlık araç-gereçler (bardak, çatal, kaşık vb) kullanılmalıdır.

  19
  - Kantinlerde hiçbir şekilde yağda kızartma yapılmamalıdır.

  20-Kantinin görünür bir yerinde uygulanan fiyat tarifesi rahatlıkla okunabilecek bir şekilde bulundurulmalıdır.

  21-Çocuklar ve Gençler İçin satışı yasak olan (alkol, tütün ve tütün mamulleri) ürünlerin doğrudan veya dolaylı bir şekilde satılmasının önlenmesi için gerekli tedbirler alınmalıdır.

  22
  - Sağlık ve gıda mevzuatı yönünden, çalışanların yerine getirmesi gereken hususlar (Tüberküloz taraması, portör muayenesi vb.) ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde aksatılmadan yürütülmelidir.

  23
  - Çalışanların tırnakları kısa kesilmiş ve temiz olmalı ellerinde açık yara ve kesik bulunmamalı, eğer varsa su geçirmez bandaj ile iyice kapatılmalı, iş kıyafetleri temiz olmalı.
  Üretim ve servis aşamalarında eldiven, maske ve bone kullanmalı ve bunun gibi kişisel hijyen kurallarına uyması sağlanmalıdır.

  24- Tuvaletler kantinlerdeki gıda üretim, satış ve tüketim yapılan yerlerden uygun uzaklıklarda bulunmalı, tuvaletler doğrudan satış ve tüketim yerlerine açılmamalıdır.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Genel Davranış Kuralları

  - Öğrenciler küfür ve argo içeren sözler kullanamazlar, birbirlerine ve öğretmenlerine görgü kuralları içinde hitap ederler.

  - Öğrenciler okulda yapılan etkinliklere ve törenlere katılmak ve bu etkinlikler sırasında görgü kurallarına ve etkinliğin özel kurallarına uygun davranmak zorundadırlar.

  - Her öğrenci bayrak törenlerinde kendi sınıfına ayrılan yerde düzgün olarak sıra olmak, sessiz olarak komut verilmesini beklemek ve İstiklal Marşı’nı yüksek sesle söylemek zorundadır.

  - Öğrenciler okul eşyasını korumak ve zarar vermemekle yükümlüdürler.

  - Ulaşımını servisle yapan öğrenciler servis kurallarına uyarlar.

  - Öğrenciler okulun belirlenmiş kılık kıyafet kurallarına uyarlar.

  - Öğrenciler sınavda sınav kurallarına uyarlar

  - Öğrenciler ders araç ve gerekçelerinin dışında okula özel eşyalarını getiremezler


  Sınav Kuralları

  - Öğrenciler sınav için zamanında ve istenilen düzende hazır olmak zorundadırlar. Sınavda gözcü olan öğretmen, gerek gördüğünde öğrencilerin oturma düzenini ve yerlerini değiştirebilir.

  - Öğrenciler sınavda kalem, silgi, cetvel vs. gibi dersin türüne göre değişen araç-gereçlerini ve bunların yedeklerini bulundurmak zorundadırlar. Sınav sırasında diğer öğrencilerden bu araçlar istenemez veya ortak kullanılamaz.

  - Genel sınavlar o dersin öğretmeni tarafından yapılmayabilir. Sınavı bir başka öğretmen de uygulayabilir.

  - Sınav sırasında her ne sebeple ve her ne konuda olursa olsun konuşmak, bir başkasının kâğıdına bakmak veya kâğıdını bir başkasının görebileceği konumda tutmak yasaktır.

  - Önceden bildirilen sınav süresi bitiminde öğrenciler soru ve yanıt kâğıtlarını anında ve istenilen düzende teslim etmek zorundadırlar. Aksi davranışta bulunan öğrencinin sınavı iptal edilir.

  - Sınav kâğıdını teslim eden öğrenci ders zili çalmadıkça dışarı çıkamaz ve sınav düzenini bozamaz.

  - Raporlu ya da izinli olduğu için sınava giremeyen öğrenciler telafi sınavı için belirtilen gün, saat ve yerde bulunmak zorundadırlar.

  Sınıf İçi Davranış Kuralları

  - Öğrenciler, ders zili çaldığında, hazırlıklarını tamamlamış olarak öğretmenlerini beklerler.

  - Öğrenciler, ders bitiminde, öğretmeninin izni ile koşmadan teneffüse çıkarlar.

  - Öğrenciler sınıfın düzenini ve dersin akışını bozmadan dersi dinler, söz alarak konuşur, izinsiz yerlerinden kalkmazlar.

  - Öğrenciler, ders araç ve gereçlerini yanlarında bulundururlar. Dershane ve laboratuardaki malzemeleri izinsiz ve yetkisiz kullanamaz, zarar vermezler.

  - Derste sakız çiğnemez, hiçbir şey yiyemez ve içemezler


  Güvenlik Kuralları Ve İdari Kurallar

  - Öğrenciler, okul saatleri içinde okul dışına çıkamazlar

  - Okul saatlerinde öğrencinin okuldan ayrılabilmesi için velisinin bizzat okula gelmesi gerekir.

  - Öğrenciler, okula yanıcı, kesici, patlayıcı vb. aletler getiremezler.

  - Öğrenciler, okula yasaklanmış yayınlar ve bu nitelikte CD disket vb. araçlar getiremezler.

  - Öğrencinin ders saatleri içinde Rehberlik Servisi’ne gidebilmesi için sırasıyla:
  · Rehberlik Servisi’nden randevu ve izin kâğıdı alır.
  · İzin kâğıdını ders öğretmenine verir.


  Kılık Kıyafet Kuralları

  - Öğrenciler okulun belirlenmiş kıyafetini giymek zorundadırlar

  - Erkek öğrenciler (spor kıyafeti giyilmesi gereken durumlar hariç) günün her saatinde ve okulun her yerinde kravat takmak zorundadırlar.

  - Öğrenciler gömleklerini etek veya pantolonlarının içinde tutmak zorundadırlar.

  - Kız öğrencilerin gömlekleri dar ve ince olamaz, yaka düğmesi hariç diğer gömlek düğmeleri kapalı tutulur.

  - Kolye, yüzük, küpe, bilezik vb. aksesuar takmak, kumaş veya deri yelek, dar hırka ve kazak vb. giyilmesi yasaktır.

  - Kız öğrenciler makyaj yapamaz, saçlarını boyatamaz ve oje kullanamazlar.

  - Spor kıyafeti ancak beden eğitimi derslerinde ve spor karşılaşmalarında giyilir.

  - Öğrenciler beden eğitimi derslerine spor kıyafeti ile katılırlar.
  · Beden eğitimi derslerinin veya spor karşılaşmalarının bitiminde spor kıyafeti çıkarılır, dershanelerin bulunduğu binaya okul kıyafeti ile gelinir.

  - Okula okul kıyafeti ile geldiği halde, okul içinde kıyafet kurallarına uymayan öğrencilerle ilgili işlem yapılır.


 5. Misafir Üye

  herkse tşk


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri