Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kuranı kerim 'de anne babaya nasıl davranmamız tavsiye edilmektedir? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Kuranı Kerim Hz Muhammed sav'e Nasıl Gönderilmiş Olabilir Kısaca Kuranı Kerim

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Kuranı kerim'de anne babaya nasıl davranmamız tavsiye edilmektedir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  ANNE VE BABAYA SAYGI İLE İLGİLİ AYETLER
  Kur’an’da ana-babaya iyilik ve saygı hakkında 13 ayet zikredilmiştir. Altı yerde “İhsan” ve “Hasen” kelimeleriyle onlara iyilik etmeği emretmektedir. (1)
  Biz burada örnek olarak sadece bir ayeti zikredeceğiz. Allah Teala İsra suresinin 23. ve 24. ayetlerinde şöyle buyuruyor:
  “Senin Rabbin O’ndan (Allah’tan) başkasına kulluk etmenizi ve anne-babaya iyilik etmeği emretti. Şayet onlardan biri veya ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa onlara: “Öf” bile deme ve onları azarlama; onlara güzel söz söyle. Onlara merhametle alçak gönüllülük kanadını ger ve de ki: “Rabbim! Onlar beni küçükken nasıl terbiye ettilerse sen de onlara öylece merhamet et.”
  Görüldüğü gibi Allah Teala mezkur ayette; anne ve babaya “Öf” bile demeyin buyurmaktadır. Yani onları incitecek en küçük söz ve hareketten bile kaçının buyuruyor. Öf sözcüğü rahatsızlığı ifade eden en küçük ve hafif bir tabirdir.
  İmam Sadık(a.s) bu ayetle ilgili şöyle buyurmuştur:
  “Eğer Allah Teala (anne-babayı incitmek hususunda) öf kelimesinden daha küçük bir şeyin olduğunu bilmiş olsaydı mutlaka ondan da nehy ederdi; öf anne-babaya karşı gelme ve onları incitmenin en küçük ve hafif olanıdır. İnsanın anne-babasına keskin bir şekilde bakması da akk-ı valideynden (onları incitmekten)dir.” (2)
  Bu rivayetten anne-babaya saygısızlık yapmamanın ve onlara karşı ne kadar yumuşak ve şefkatli davranmanın gerekliliği iyice ortaya çıkmış oluyor.
  Anne-babaya ihtiram etmenin ne kadar geniş manalı olduğu şu hadisten de iyice anlaşılmaktadır:
  Bir adam Resulullah (s.a.a)’ten babanın oğlun üzerindeki hakkı nedir? diye sorduğunda Resulullah (s.a.a) cevaben şöyle buyurdular:
  “Babanın oğlun üzerindeki hakkı; onu ismiyle çağırmaması onun önünde yürümemesi ondan önce oturmaması ve ona (babasına) sövülmesine sebep olmamasıdır.” (3)
  Sözün kısası şu ki anne-babaya imkan dahilinde olan her çeşit iyilik ve ihtiramı yapmak ve onları inciten her çeşit söz ve hareketten kaçınmak kaçınılmaz dini ve vicdani bir vazifedir.
  Elbette eğer anne-baba evlatlarına Allah’ın emrettiği şeylere karşı bir söz söylerlerse o zaman onlara o hususta itaat etmek farz değildir.
  Hadis ve Rivayetler Açısından Anne-Babaya İyilik ve Saygı
  Anne-babaya iyilik ve ihtiram etme konusunda Peygamber (s.a.a) ve Ehl-i Beyt İmamlarından pek çok hadisler nakledilmiştir. Biz burada on dört masumdan nakledilen yüzlerce hadisten sadece on dört tanesini kendimize hidayet meşalesi olması ve onları kılavuz edinmek için naklediyoruz:
  1- İmam Sadık (a.s)’ın öğrencilerinden birisi İmam (a.s)’a; “En iyi iş hangi iştir?”diye sorduğunda İmam (a.s); “Namazı vaktinde kılmak ana-babaya iyilik etmek ve Allah yolunda cihat etmektir.” (4) buyurdular.
  2- Ammar bin Yahya şöyle diyor:
  İmam Sadık (a.s)’a arz ettim ki oğlum İsmail bana iyilik ediyor (yardımda bulunup bana nisbet iyi davranıyor). İmam (a.s) bu sözüme karşılık şöyle buyurdular: “Oğlun İsmail’i seviyordum şimdi (sana iyi davrandığı için) onu daha çok seviyorum.” 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri