Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

ingilterenin kültürü nedir , ingilterenin kültürü hakkında bilgi sitiyorum Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın ingilterenin yeme içme kültürü ingilterenin yöresel kıyafetleri ingilterenin kültürel özellikleri ingilterenin
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 9      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  ingilterenin kültürü

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  İngiltere - İngilterenin Tarihi Kültürü Coğrafyası


  Ülke İsmi
  United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, United Kingdom, UK

  Devlet Başkanı
  2.Kraliçe ELIZABETH (Queen ELIZABETH II)

  Hükümet Başkanı
  Başbakan Anthony C. L. (Tony) BLAIR

  Yönetim Şekli
  Anayasal Monarşi

  Başkent
  Londra (London)

  Coğrafi Konum
  Batı Avrupa, Fransanın kuzeybatısı Avrupa'nın en batı ucunda yer alan ada ülkesi(Manş denizinde yapılan tünelle ada Fransa'ya bağlanmıştır. Bu sayede İngiltere bir ada olmaktan çıkıp, Avrupa'ya karayoluyla bağladır denilebilir.) Türkçe'de, İngiltere olarak adlandırdığımız yer aslında Büyük Britanya adasıdır. İNGİLTERE, Büyük Britanya'nın oluşturduğu 4 bölgeden biridir. Büyük Britanya adasını oluşturan diğer bölgeler İSKOÇYA, KUZEY-İRLANDA ve GALLERDİR.

  ingilterenin kültürü-ingiltere.jpg


  Yüzölçümü
  245.000 kilometrekare (Türkiye'nin 3'te birinden biraz daha küçük bir ülkedir)
  Nüfus
  59,5 milyondur. Nüfus Artma Oranı ise 0.25% dir.

  Etnik Gruplar
  İngiliz 81.5%, İskoçyalı 9.6%, İrlandalı 2.4%, Galli 1.9%, Ulsterli 1.8%, Hindistanlı, Pakistanlı ve diğerleri 2.8%

  Hukuk Sistemi
  Roma hukukundan kalma sistem geliştirilerek gelenek-selleşmiş ve yazılı olmayan bir şekilde günümüze kadar gelmiştir.

  Ekonomi
  Kapitalist bir ülkedir. Hizmet sektöründe özellikle de bankacılık, sigorta ve benzeri finansal kurumlarda oldukça ileridir Yıllık büyüme hızı %1.9 olup enflasyon oranı da yıllık %2.3 civarındadır. İngiltere'nin para birimi 'pound sterlindir. 1 pound 100 pence (okunuşu pens) 'den oluşur.

  Bankacılık
  İngiliz bankalarında hesap açtırmak, Türkiye'deki gibi kolay değildir. Cebinizde on binlerce Sterlininiz dahi olsa hesap açtırmak için çok sayıda banka dolaşabilir, birçok evraklar hazırlamak zorunda kalabilirsiniz. Bir kaç ay süreyle hesap açmak için uğraşmanız gerekebilir. Burada bankada hesap açtırmak için ne tür evrakların hazırlanması gerektiğine dair kesin bir liste yoktur, çünkü her banka farklı evraklar talep edebiliyor.

  Çalışma Koşulları
  Göçmen ofisinin çıkardığı son yasayla, 6 aydan fazla kalan Türk öğrencileri Britanya'ya vardıklarında haftada 20 saat part-time çalışma iznine sahip olabilmektedirler. Hükümetin belirlediği asgari saat ücreti 4.10 Pound'tur. Hiçbir iş yeri resmi olarak bu ücretin altında kimseyi çalıştıramaz. Ama bireylerin aldığı sorumluluğa ve yaptığı işe göre saat ücreti yüksek olabilir.

  Türkiye'den para havalesi İngiltere'de hesap açtığınız bankanın SORT CODE ve Account Number ile Türkiye'deki aileniz, Türkiye'deki herhangi bir banka aracılığıyla size para havalesi gönderebilir. Türkiye'deki aileniz Türk bankasına havale ücreti öderken, havalenin hesabınıza girmesi esnasında İngiltere'deki banka da gelen havale miktarından 6-12 sterlin arası bir kesinti yapabilir. ATM kartınız ile İngiltere'deki herhangi bir bankamatikten hesabınızdaki parayı çekmeniz mümkündür.

  Sağlık sistemi
  İngiltere'de oturum izni olan herkes gibi ülkede Au-Pair veya 6 aydan daha uzun süreli öğrenci olarak bulunanlar da Ulusal Sağlık Sigortası (NHS) kapsamındadır.Ülkede turist olarak bulunanların sadece acil durumlarda hastanede yaptıracakları ayakta tedaviler ücretsizdir. İngiltere'de Au Pair veya öğrenci olan T.C. vatandaşları acil durumlarda hastaneye giriş yaparken Au-Pair veya öğrenci olduklarını söylemeleri bu sigortadan yararlanmaları için yeterlidir.

  Din
  Nüfusun yüzde 40'ı İngiliz kilisesine bağlı Protestanlardan oluşmaktadır. Yüzde 12 civarında Katolik, yüzde 6 oranında sih ve Hindu, yüzde 1 oranında Müslüman, yüzde 3 oranında Yahudi bulunmakla birlikte nüfusun yüzde 38'inin dini inancı bilinmemektedir. Dini inançlarına saygı gösterilir ve herkes dinini İngilterenin herhangi bir yerinde rahatça icra edebilir.

  Şehirleşme
  Nüfusun %92'si, kırsal alan olarak adlandırılabilecek şehirleşmiş ya da şehir merkezlerine yakın küçük yerleşim merkezlerinde oturur. Londra ve Birmingham dışında kalan tüm şehirlerin nüfusu 1.000.000'un altındadır. İngilizler hala eski stil yıkılmaya yüz tutmuş gibi görünen evlerde yaşamaktadır.Apartman yaşamı neredeyse yoktur ve tüm evler küçük veya büyük bahçeli müstakil veya paylaşım katlı veya ortak kullanımlıdır. İngilizler için oturdukları ev ne kadar tarihi ve eski ise bu o kadar gurur verilecek bir şeydir. Bir çok aile 300-400 yıllık evlerde yaşıyor olduklarını övünerek söylerler.

  Trafik
  İngiltere'de araba kullanmak durumunda kalırsanız, trafiğin ters yönde işlediğini unutmamanız ve çok dikkatliaraba kullanmanız gerekir. İngiltere'de yaya geçitlerinde her zaman yayaların geçiş üstünlüğü vardır. Arabakiralamak istiyorsanız, günlük 25 Sterlin'e araba kiralamanız mümkündür. Araç satın almak ise daha kolaydır. 10 yaşında orta halli bir aracı 500-600 sterline satın alabilirsiniz. Ancak aldığınız arabayı kullanabilmek için en az arabaya harcadığınız kadar sigorta masrafı edeceğinizi de belirtmeliyiz.
  İngiltere'de otomobil kullanmak, ters trafik akışına rağmen oldukça kolaydır. Yeter ki kuralları bilin ve iyi uygulayın. Tüm yollarda istisnasız işaretlendirme son derece kaliteli ve sürücünün işine kolaylaştıracakşekildedir.
  Yaya yollarında kesin geçiş hakkı Türkiye'nin aksine dünyanın her yerinde yayaya aittir.
  Kent içinde hız limitiniz saatte 30 mildir. Bu hızı geçmemeye çalışın.

  İngiltere içi ulaşım
  Uçak, tren ve otomobil gibi birçok ulaşım aracı kullanarak İngiltereye varmak ve İngiltereyi dolaşmak yani İngilterenin altını üstüne getirmek çok kolaydır.

  İngilterenin her bölgesi kara, deniz, hava ve demir yollarıyla çevrilidir.
  Otobüs; demiryollarına göre otobüsle yapılan yolculuklar daha ucuz olmasına rağmen daha çok zaman alır. Gençler (16-25) öğrenci kartlarıyla bir yıl süreyle indirimli ücret tarifesinden yararlanır

  Eğlence
  Eğlence anlayışı insandan insana değişir. Ancak özellikle İngiltere'de eğlence anlayışınız ne olursa olsun ilgi alanınıza uygun yapacak bir şeyler bulacağınızdan emin olun.
  Konuşmaktan sohbet etmekten zevk alıyorsanız yaşlı insanlarla tanışıp sohbet edebilirsiniz. Unutmayın, yaşlı insanlar kendilerini yalnız hissederler ve mümkün olduğunca bu yalnızlıklarından bir az olsun sıyrılmak içinsohbet edecekleri insan ararlar. Onların çok konuşması sizi sıkmasın, tam tersine onları ilgiyle dinleyin. Duyacağınız her farklı kelime, size yeni bir kavram öğretecektir.

  Eğer sanata düşkünseniz; müzeleri, sanat merkezlerini, tiyatroları ziyaret edebilirsiniz.

  Parklar İngilizlerin gururudur. Muhteşem güzellikteki ve büyüklükteki İngiliz parklarını mutlaka görmelisiniz. Buralar, kendi başınıza dinlenebileceğiniz arzu ederseniz spor yapabileceğiniz yerlerdir.

  İngiltere'nin şurası turistik demek İngiltereye haksızlık olur. Tarihin bu kadar çok korunduğu bir başka ülkeye rastlamak oldukça zordur. Dolayısıyla ister kuzeyde küçük bir köye gidin ister en büyük kenti Londra'ya, çevrenizde yaşayan tarihi göreceksiniz.

  Yemek
  İngiliz yemek kültürü, Avrupa`nın en zayıf mutfaklarından birisi olarak kabul edilir. Ancak, denizaşırı ülkelerden gelen göçmen mutfaklarının etkisi ile birlikte, içeriği ve teknikleri ile modern İngiliz mutfağı renklenmiştir. İngilizler genelde dışarıda yemek yemeyi severler. Evlerde pişen yemekler genelde Türklerin damak tadına pek uygun değildir. Ancak, birkaç haftanın sonunda İngiliz yemeklerine alışabilirsiniz.

  Kültür
  Herkesin bildiği gibi İngiltere kültür ve tarih açısından büyük bir zenginliğe sahiptir. İngiltere�de her büyük şehirde dünyaca meşhur opera evleri, müzeleri ve sanat galerileri vardır. Londra�daki British Museum, National Gallery, Edinburgdaki İskoçya Kraliyet Müzesi, Belfasttaki, Cardiff Uluslararası Arena�sı ve Ulster Müzesi sadece bunlardan birkaçı.

  Konukseverlik
  İngiltere, ziyaretçilerine karşı konukseverdir ve onlara güvenli bir ortam sağlar. Bu güvenli ortamın koruyucuları olan polisler hala silah taşıma zorunluluğu duymaz ki bu da insanlarının şiddetle daha az karşı kaşıya geleceğini gösteriyor. İngiltere çok değişik milletlerden insanların oluşturduğu bir toplumdur. Hiç kimse İngilterede kendisini yabancı hissetmez ve kendisini çok kültürlü bu toplumun bir parçası olarak görür.Dünya genelinde İngilizlerin çok fazla konuksever olmadığı düşünülür ve soğuk insanlar olarak görülür. Bu önyargının doğruluğu olmasına rağmen genellememek gerekir. İngilizler ilk defa tanıştıkları insanlara biraz soğuk davranabilirler, bu aslında soğukluktan çok karşıdaki insanı tanımak amacıyla yapılan ve onu tahlil etmeye yönelik bir davranıştır. İngilizlerle bir süre vakit geçirdikten sonra görürsünüz ki kendileri çok nazik, seviyeli ve ince bir mizah yeteneğine sahiptirler. İngilizler özel yaşamlarında çok fazla açık olmayabilirler. İngilizlerin özel yaşamı kolay kolay anlaşılmaz bu nedenle. İngilizlerle ne kadar samimi olursanız olun özel yaşamlarıyla ilgili konularda biz dikkatli olmalısınız. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri