Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

almanya çocuk ları nasıl giyinirler nasıl beslenirler nasıl oynarlar_? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın afrikalı çocuklar nasıl giyinirler,nasıl beslenirler,hangi oyunları oynarlar Hindistanda çocuklar nasıl beslenir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 71      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Almanya çocukları nasıl giyinirler nasıl beslenirler nasıl oynarlar

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  işte sizlere almanyada oynanan oyun

  yöresel kıyafetler almanya
  hareketli almanya yöresel kıyafet

  Almanya'dakiMangala oyunu


  BOHNENSPIEL( MANGALA)*


  Fasulye oyunu, Mangala oyunlarıailesine ait olan eski bir tahta oyunudur. Aynı zamanda bu kavram Almanya’da,tamamen farklı Mangala çeşitlerinin tür adı olarak da kullanılır.


  Tarihçe


  Asıl “Fasulye Oyunu” ilk olarak oyunpapazı Fritz Jahn tarafından Eski AlmanOyunları (1917) kitabında yazılmıştır. Burada, 1908 yılında o zamanlarRusya’nın egemenliği altındaki Estonya’da bulunan Kardis’e yaptığı ve BaronStackel’in büyük çiftliğini ziyaret ettiği geziden bahsetmiştir.Orijinallerinin günümüze kadar Sankt Petersburg’ta Eremitage’de ( dünyanın enbüyük ve önemli sanat müzelerinden biri) ve Çar’ın Kış Sarayı’nda(Winterpalais) saklandığı fasulye oyununda kullanılan tahtaların taklitleriniorada bulmuştur. Orijinal tahta, İran Şah’ının, (tahminen Muhammed Ağa) Anhalt-Zerbst prensliğinin kızı Çar Katharina’ya (Katharina die Große) hediyesiydi (Hükümdarlık dönemi 1762-1796). Fasulye oyunu, Jahn tarafından almanca konuşulanbölgelerde ve bütün sınıflarda popüler olana kadar, alman-baltık ve Prusyalısoylu ailelere yayıldı. Jahn yetişkin eğitimi amaçlarını takip etti. İşçibirliği oluşturmak ve Anavatan Kadınlar Birliği’yle olan ilişkilerinikullanarak da I. Dünya Savaşı’nda yaralanan askerileri eğitmek istiyordu.

  Bir diğeri büyük bir tahtanınyarısında oynanan Alman Fasulye Oyunuolarak bilinirken, Jahn tarafından söylenmiş olan çeşidi Baltık Fasulye Oyunu ya da KardisFasulye Oyunu olarak da bilinir.

  Alman İmparatorluğu’nda ilk olarakbir mangala oyunundan 1699’da Rob Judolf bahsetmiştir. Weikersheim Sarayı’nda BadMergentheim’da 1709 yılından beri meşe odunundan yapılan iki oyun tahtasıbulunmaktadır. Bunlar sanatkâr bir aile olan Sommer’in barok tarzındaürettikleri masalardır. Ama maalesef ki Weikersheim’ın Mangala kuralları yokolmuş gibi görünüyor. Bunlar Almanya’da Mangala’nın en eski kanıtlarıdır. İlkMangala Oyunlarının Avrupa’ya Haçlı Seferleri’nden dönen bir şövalye tarafındangetirildiği de tahmin edilmektedir. Fakat bu tez için hiçbir bilimsel belgebulunmamaktadır.

  Oyun kuralları incelendiğinde,fasulye oyunun Arabistan’da ve Asya’nın merkezinde oynanan Mangala Oyununabenzerlik gösterdiği ortaya konmuştur. Bu, oyunun tarihi kökeniyle de gayetgüzel uyuşuyor. Siyah Afrika’da oynanan Mangala Oyunu’na olan benzerliği iseçok daha önceden tesadüfen ortaya çıkmıştır.

  19. yüzyılda Fasulye Oyunu’nungeleneksel olarak yayıldığı ana bölgeler, Baltık ülkeleri, Doğu-Batı Prusya vePomeranya’dır. 1917’den itibaren oyun, alman soylu ailelerin Ocak Devrimi’ndensonra katledilmesi, sürülmesi ve istimlak edilmesi yüzünden yok olmuştur. EskiDoğu Almanya’da 1945’ten sonra oyun, alman halkının sürülmesinden sonravarlığını sürdürememiştir. Önceki Alman Cumhuriyeti’nde, Fasulye Oyunu’nu genişkapsamlı bir şekilde anlatan bir sürü oyun kitabı piyasaya sürülmüştür. İlk oyun1962’de Dresden’li Go-Pionier Bruno tarafından ortaya çıkarılmıştır.

  Günümüzde internette de birçokFasulye Oyunu programı bulunmaktadır.


  Oyun Kuralları


  Malzemeler

  Fasulye Oyunu iki çukur sırasındanoluşur. Her bir sıra 6 çukurdan meydana gelir. Bunun dışında her iki sıranın dasonunda, toplanılan fasulyelerin konulduğu bir define çukuru bulunmaktadır. Heroyuncu tahtanın üzerinde kendi tarafında 6 tane çukura sahiptir ve onun sağındada define çukuru vardır. Oyun taşı olarak da 72 tane fasulye kullanılır.

  Hazırlanış

  Oyunun başında her oyun çukurunda 6tane fasulye bulunur.

  Çekişler

  Her çekişte oyuncu kendiçukurlarından birini boşaltır ve sonra da içindeki taşları saat ibresinin tersyönünde sıradaki çukurlara birer birer paylaştırır. Böylece fasulyeleroyuncunun önce kendi çukurunda sonra da karşı tarafın çukurunda toplanmış olur.Taşlar dağıtılırken define çukuru boş geçilir.

  Vuruşlar

  Eğer ki son fasulye bir çukuru 2,4veya 6 fasulyeyle doldurursa, son dağıtılan fasulyeler de dahil bütüniçindekiler alınır. Alınan fasulyeler oyuncunun define çukuruna konulur. Bu hemkendi tarafında hem de karşı tarafınkiyle çekilebilir.

  Oyuncular

  Bir oyuncu artık taş çekemiyorsa-yani tüm çukurları boşsa- oyun biter. Tahtanın üzerinde kalan fasulyeler,kendi tarafında bulunan oyuncunun olur. Her oyuncu rakibinden daha çok fasulyetoplamaya çalışır. Toplamda 72 fasulye olduğu için, 37’si oyunu kazanan tarafaverilir. Eğer oyuncular 36 fasulye toplarlarsa oyun berabere biter.

  Sayma

  Oyunu not ederken, çukurlar 1’den12’ye kadar art arda sayılır. Bu durumda da 1’den 6’ya kadar olan çukurlaroyuna başlayacak olan oyuncunun tarafına konulur. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Almanya çocukların beslenmesi

  Almanya gelir düzeyi yüksek olan bir ülkedir. Bu nedenle beslenmesi de sağlıklı protein ağırlıklı beslenme şeklidir. Et tüketimi oldukça yüksektir. Almanya’da başlıca tüketilen et çeşitleri arasında başta domuz olmak üzere, biftek ve kümes hayvanları bolca tüketilmektedir. Kişi başına yılda düşen et tüketimi miktarı 33 kg’dır. Av etleri, özellikle tavşan ve geyik tüm yıl boyunca bulunabilecek ürünlerdendir. Kuzu ve keçi etleri çok fazla ilgi görmemektedir.

  Almanlar etleri genellikle rosto şeklinde pişirirler. Almanya sosis çok sevilerek tüketilir. Ülkede yaklaşık olarak 1500 farklı sosis tipi bulunmaktadır. Ekmek kültürü de zengindir. Özellikle sabahları kahvaltıda çeşitli ekmekler yenirken akşamları da sandviç olarak tüketilir. Alman mutfağında sebzelerde önemli bir yere sahiptir fakat ana yemek yanında yardımcı besin olarak tüketilmektedir. Muesli

  Alman mutfağında en yaygın olarak tüketilen tatlı su balığı alabalıktır. Turna balığı, levrek ve sazan da oldukça sevilmektedir. Alman çocukları anne sütü ile beslenirler. Anne sütünü bıraktıktan sonra ülkenin zengin besinlerinden hazırlanan hazır mamalara geçilir.

  Alman çocukları da 2 yaşından sonra ailesi ile sofraya oturarak, onların beslenme kültürünü alır. Müsli büyükler gibi çocuklar için de meyvelerle zenginleştirilerek kahvaltı ve ara öğünlerde kullanılmaktadır.


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri