Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

türkiye ile ilgili araştırmaları yapan kurumlar hangileridir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Bağımsız Türk Cumhuriyetlerinin Türkiye İle Olan İlişkileri Hakkında Araştırma Araştırma Yaparken Bilimsel
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 7      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Türkiye ile ilgili araştırma

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye

  Türkiye Cumhuriyeti, Kuzey yarımkürede, Avrupa ve Asya kıtalarının kesişme noktasında bulunan bir ülke. Ülke topraklarının büyük bir bölümü Anadolu yarımadasında, kalanı ise Balkan Yarımadası'nın uzantısı olan Trakya'da bulunur. Ülkenin üç yanı Akdeniz, Karadeniz ve bu iki denizi birbirine bağlayan Boğazlar ile Marmara Denizi ve Ege Denizi ile çevrilidir. Komşuları Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan, İran, Irak ve Suriye'dir.

  Türkiye (resmi adı Türkiye Cumhuriyeti) Güneybatı
  İstiklal Marşı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin millî marşıdır. Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan bu eser, 12 Mart 1921'de Birinci TBMM tarafından İstiklal Marşı olarak kabul edilmiştir.

  Asya ile küçük bir bölümü
  Dünyanın en büyük kıtası. Avrupanın doğusunda, Büyük Okyanus'un batısında, Okyanusya'nın kuzeyinde ve Arktik Okyanus'un güneyinde bulunan kıta. Doğuda Pasifik Okyanusu, kuzeyde Kuzey Buz Denizi, güneyde Hint Okyanusu, batıda Avrupa kıtası ile çevrilidir. Avrupa kıtası ile olan sınırı kesin tespit edilmiş değildir. Eskiden Don Nehri, Asya ile Avrupa arasında sınır olarak kabul edilirdi. Daha sonra Ural Dağları sınır olarak kabul edilmeye başlandı.
  Avrupa kıtasında yer alan ülke. Başkenti
  Avrasya olarak bilinen eski dünya kıtasının batısındaki büyük yarımada olan Avrupa, Sami dillerde Erep (yahut Irib) Güneşin Battığı taraf anlamına gelir. Fenikelilerden Yunanlılara geçen bu ad, Yunanca'da Europa olmuş ve Ege Denizi'ne göre batıda bulunan ülkelere bu ad verilmiştir. Avrupa, Afrika'nın kuzeyinde, Asya'nın batısında ve Atlas Okyanusu'nun doğusundadır ve bir yarımadadır.


  Ankara olan ülkenin en büyük kenti İstanbul'dur, 2005 yılı tahminlerine göre toplam nüfusu 73,193,000 (17. sırada) kişidir. Türkiye'nin toplam yüzölçümü 780,574 (36. sırada) kilometre karedir. Ülkenin GSMH'sı 612.3 milyar dolar (2006 tahmini)'dır. Türkiye bu ekonomik büyüklüğü ile dünyanın en büyük 17. ekonomisidir. Kişi başına düşen milli gelir 8,385 USD'dir (75. sırada).

  Türkiye doğuda
  Ankara, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkenti, dünyanın 40. büyük şehri. Nüfusu 2007 nüfus sayımına göre 4.466.756 kişidir. Topraklarının büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Sakarya bölümünde yer alan Ankara ilinin merkez kenti'dir. Rakımı ortalama 890 metredir.

  Gürcistan,
  Gürcistan Karadeniz’in doğu kıyısında, Güney Kafkasya’da yer alır. Tam adı Gürcistan Cumuhuriyeti’dir. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden biri olan Gürcüstan’ın kuzeyinde Rusya, güneyinde Azerbaycan, Ermenistan ve güneybatısında Türkiye yer alır. Ülkenin batı sınırını Karadeniz belirler.
  .Ermenistan,
  Ermenistan (Ermenice: Հայաստան, Hayastan, Hayq), Asya’nın batısında yer alan bir devlet. Kuzeyinde Gürcistan, doğusunda Azerbaycan, batısında Türkiye, güneyinde Nahçıvan ve İran yer alır. Güney Kafkas Dağları ile Karadeniz ve Hazar Denizi arasında kalan bölgede denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Başkenti Erivan'dır.
  ....Azerbaycan (
  Azerbaycan resmî adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti (Azericesi: Azərbaycan Respublikası), Güney Kafkasya'da bir devlet. Kuzeyde Rusya, kuzey batıda Gürcistan, güney batıda Ermenistan, güneyde İran ve güney batıda Türkiye (Nahcivan sınırı) ile komşudur. Doğu sınırını Hazar Denizi çizmektedir. Bir kısmı Avrupa ve bir kısmı Asyadadır. Başkenti Bakü'dür.
  .Nahcivan) ve

  ....İran ile; güneyde
  İran İslam Cumhuriyeti Asya’nın batısında yer alan bir devlet. Kuzeyinde Ermenistan, Azerbaycan, Türkmenistan ve Hazar Denizi, doğusunda Afganistan ve Pakistan, batısında Türkiye ve Irak, güneyinde Basra ve Umman körfezleri bulunur.
  .Irak ve
  Irak Orta Doğu ülkelerinden biri. Kuzeyinde Türkiye, batısında Suriye ve Ürdün, doğusunda İran, güneyinde Kuveyt, Suudi Arabistan ve Basra Körfezi yer alır. Başkenti Bağdat olan ülkenin nüfusu 26 milyondur. (46. sırada) Osmanlı İmparatorluğunun çöküşünün ardından Ortadoğu’da kurulmuş olan devletlerden birisidir. Tarih içinde hiçbir zaman yaşamış olan bir Irak devleti ve Irak halkı olmamıştır. Irak adı da Osmanlı İmparatorluğu döneminde merkeze olan uzaklığından dolayı “Irak “ kelimesiyle
  ....Suriye; ve batıda
  Suriye Arap Cumhuriyeti ortadoğu ülkelerinden. Başkenti Şam'dır. Yüzölçümü 185.180 km2, nüfusu 17,585,540, dili Arapça, dini İslam olan ülke Güneybatı Asya’da, Ortadoğu’nun kalbi durumunda bir mevkiye sahiptir. 32° 19’ - 37° 20’ kuzey enlemleriyle 35° 37’ - 42° 22’ doğu boylamları arasındadır. Kuzey ve kuzeybatıdan Türkiye, doğudan Irak, güneyden Ürdün, batıdan İsrail, Lübnan ve Akdeniz ile çevrilidir.
  .Ege Denizi,
  Ege Denizi, 41'-35' kuzey enlemleriyle 23'-27'/28' doğu boylamları arasında yer alır. Kuzeyden güneye yaklaşık 660km uzanır; genişliği kuzeyde 270, ortada 150, güneyde ise 400km kadardır. Balkan yarımadasının doğu bölümü ile Anadolu arasında yer alan deniz. Çanakkale Boğazı aracılığıyla Marmara Denizi’ne ve Karadeniz’e bağlanan Ege Denizi’i yüzölçümü 214000km2’dir.
  .Yunanistan ve
  Yunanistan Cumhuriyeti Balkan Yarımadasının güneyinde, kuzeyden Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan, Doğudan Türkiye, güneydoğudan Ege Denizi, güneyden Akdeniz ve batıdan Adriyatik Denizi ile çevrili ülke. Başkenti Atina olan ülkenin nüfusu 10.665.989 kişidir. Resmi dili Yunanca, dini Hıristiyanlık (İslamiyet, Batı Trakya) ve para birimi Euro'dur.
  .Bulgaristan ile komşudur.

  Türkiye'nin en büyük kentleri
  Bulgaristan (Bulgarca: България, Bılgariya), Güneydoğu Avrupa'da, Balkan Yarımadası'nda ülke. Batıda Sırbistan ve Makedonya Cumhuriyeti, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan ve Türkiye ile çevrilidir.
  .İstanbul,
  İstanbul, Marmara Bölgesi'nde il ve Türkiye'nin en büyük kenti. Tarih boyunca çeşitli imparatorluklara başkentlik yapan şehir, 133 milyar dolarlık yıllık üretimiyle Dünyada 34. sırada yer alır. Türkiye'nin kültür ve finans merkezidir. İstanbul, 41° K, 29° D koordinatlarında yer alır. Marmara kıyısı ve İstanbul Boğazı (Boğaziçi) boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde Türkiye'nin kuzeybatısında kurulmuştur.
  .Ankara,
  Ankara, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkenti, dünyanın 40. büyük şehri. Nüfusu 2007 nüfus sayımına göre 4.466.756 kişidir. Topraklarının büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Sakarya bölümünde yer alan Ankara ilinin merkez kenti'dir. Rakımı ortalama 890 metredir.
  .İzmir,
  İzmir, Türkiye'nin nüfus, sanayi, ticaret, turizm ve kültür yönlerinden üçüncü büyük şehridir.

  Tarihi ve tabii güzellikleri ile de Türkiye'nin en güzel llerinden biridir.. 37° 45' ve 39° 15' kuzey enlemleri ile 26° 15' ve 28° 20' doğu boylamları arasında yer alır. Balıkesir, Manisa, Aydın ve Ege Denizi ile çevrilidir. İzmir, renkli bir tabiata, zengin bir tarihi mirasa ve bol ürün veren topraklara sahip bir ildir. Trafik plaka numarası 35'tir.
  .Adana,
  Adana Türkiye'nin güney bölgesinde 'Beyaz Altın' (Pamuk) ambarı ve en bereketli toprakları bağrında bulunduran bir il. Türkiye'nin yüzölçümü bakımından dokuzuncu, nüfus bakımından dördüncü büyük şehridir. Doğu Akdeniz bölgesinde; Kayseri, Kahramanmaraş, Gaziantep, Niğde, İçel (Mersin), Osmaniye ve Hatay illeri ile çevrilidir.
  .Bursa ve
  Bursa Osmanlı Devletinin bir ara başkentliğini yapan, evliyalar diyarı, tarihî abideler şehri, tabiî güzellikleri ve binlerce senedir bilinen şifalı kaplıcaları ile dünyaca isim yapan il.
  Konya'dır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. AP'de Türkiye ile ilgili araştırma: Türkiye’nin Avrupa ailesine girmesine şüpheyle bakılıyor


  .İtalyan Araştırmacı Stefano Braghiroli, yıllardır Türkiye’nin üyeliği konusunda Avrupa Parlamentosu’ndan çıkan oylama kararlarını ele alarak şaşırtıcı sonuçların ortaya çıkmasına yol açtı.

  Türkiye 1999 yılından bu yana AB üyeliğine aday. O günden beri Avrupa ailesine girmesine şüpheyle bakılıyor ve bir sürü engebelerle karşılaşıyor. Bunun yakın zamanda da değişmeyeceği gözlemleniyor. Siena Üniversitesine bağlı Politik Değişim Araştırmalar Merkezinde (CIRCAP) araştırmacı olarak görev yapan Stefano Braghiroli, bu sürece çok ayrı bir yönden bakıyor ve Avrupa Parlamentosu'nda istatistiki yöntemlerle Türkiye’nin oy dinamiklerini analiz ediyor. Sonuçlar oldukça şaşırtıcı.

  Stefano Braghiroli, İtalyan Osservatorio Balcani e Caucaso’nun konuyla ilgili sorularını şöyle yanıtladı:
  SORU: Araştırmalarınızda neden Türkiye’yi konu edindiniz?

  BRAGHİROLİ: Avrupa Parlamentosu ile ilgili konulara yıllardır ilgi duyuyorum. İstatistiksel yönden bakıldığında, parlamento üyelerinin “Türkler” konusunda ilginç kararlar verdiğine şahit oluyorum. Araştırmam, 2004 ve 2009 yılları arasında Avrupa Parlamentosunun Türkiye’ye bakışını kapsıyor. İlk olarak Türkiye’nin üyeliğinin Avrupa kamuoyunda etkisini anlayabilmek ve bu etkinin parlamento kararını ne ölçüde etkilediği, ikinci olarak da AP parlamenterlerinin her birinin Türkiye görüşleri ve oy verme sırasındaki gelgitler.

  SORU: Türkiye’nin durumunun diğer ülkelerin durumundan farkı nedir?

  BRAGHİROLİ: Aslında parlamentodaki ülkelerin üyelerinin siyasi görüşleri anlamında oldukça düzenli bir oy dağılımı vardır. Yani kararlar alınırken herkes kendi görüşü doğrultusunda kararlar verir, o yönden bakar. Ama söz konusu Türkiye olunca, üyelerin kafası karışıyor; hele de lobilerin etkisiyle ve özellikle son dakikalarda. Türkiye'deki siyasi gelişmeler de kararları değiştirmeye yetiyor.

  SORU: Ne anlamda?

  BRAGHİROLİ: Örneğin, üyelik konusunda Cumhuriyet Halk Partisinin yaklaşımının daha hevesli olmak yerine daha tutucu, hükümete göre daha fazla Türklüğü savunuyor olması. Ayrıca iktidarın bir yandan daha Avrupa yanlısı görünürken diğer yandan farklı yönlere yönelmesi, üyelerin Türkiye’nin katılımı konusunda ayrı gruplara bölünmesine yol açıyor.

  SORU: Türkiye’deki bireysel faktörlerin de oy vermede etkisi görülüyor mu?

  BRAGHİROLİ: Evet. Araştırmamda Türk insanının cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi gibi faktörlerinin etkisini ele aldım. Üyeliğe Türkiye yönünden bakacak olursak; ilk ve orta eğitim düzeyindeki insanlar AB’ye katılım konusunda son derece isteksiz. Ama üniversite eğitimi almış olanlar ve özellikle bu düzeydeki kadınlar, Türkiye’nin üyeliğinin önemine dikkat çekiyor. Yani ülkenin genelindeki AB isteksizliği biraz eğitim düzeyinden ve AB’nin faydalarını bilemediklerinden kaynaklanıyor. Türkiye karşıtı parlamenterler de eğitim düzeyini koz olarak kullanıyor tabii.

  SORU: Peki diğer faktörler ne kadar etkili?

  BRAGHİROLİ: İdeolojik eğilimler de tabii ki önemli ama uluslararası ilişkilerde ülkenin vizyonu da önemli etken. Mesela Türkiye halen laik görünümlü düşünülüyor, ayrıca NATO’ya üye ve eskisi kadar olmasa da halen ABD’nin müttefiki. Ve ABD, Türkiye’nin üyeliği konusunda son derece ısrarcı olsa da bu AP üyelerine olumsuz etki yapıyor.

  SORU: Peki Türkiye’nin bir NATO ülkesi ve ikinci büyük ordusu olduğu gerçeği düşünülürse bu paradoksa yol açmıyor mu?

  BRAGHİROLİ: Son dönemde Türk dış politikasının “Yeni Osmanlıcı” bir eğilime girdiği açıkça gözlenebilir, benim de görüşüm bu yönde. Türkiye kültürel, siyasi ve ekonomik ilişkileri doğrultusunda İran, Suriye, Rusya gibi ülkelerle sıkı ilişki kuruyor. Rusya ilk kez Türkiye’ye NATO ve Amerika’dan daha yakın. Avrupa da Türkiye’nin bölgedeki etkisini artık hissediyor ve Orta Doğu’dan gelecek tehlikelere karşı onları koruyan bir karakol olarak gördükleri Türkiye’nin, artık kendilerine siper aldığını hissediyorlar. Bu da Avrupa Parlamentosundaki Türkiye karşıtları için iyi bir “ret” kozu doğuruyor.

  SORU: Dini parlamenterler oyları etkileyebiliyor mu?

  BRAGHİROLİ: Türkiye’nin üyeliğine karşı çıkan parlamenterlerin önemli bir kısmına göre AB, Hristiyan birliğidir ve bu yüzden Türkiye’nin burada yeri yoktur. Türkiye’nin Hristiyan olmayışı tabii ki karşı çıkmak için bir sebep olabilir ama şu anki küreselleşme düzeninde bu saçma bir neden olur.

  SORU: Son dönemde, İstanbul’daki bir üniversitede yeni araştırmalarınızdan bahsettiniz.

  BRAGHİROLİ: Evet. En çok ilgimi çeken sonuç da farklı milletlerden parlamenterler arasındaki Türkiye’ye destek seviyesiydi. Almanya ve Fransa gibi güçlü Türk azınlığın yaşadığı ülkelerin parlamenterleri, Türkiye’nin üyeliğini asla istememektedir. Bunun gerekçesi, aksini istemeleri durumunda kendi seçmenlerinden oy alamama kaygısı taşımalarıdır. Oysa yine önemli Türk azınlığa sahip Hollanda ve Bulgaristanlı parlamenterler Türkiye’nin üyeliğine son derece sıcak bakmaktadır.

  SORU: Türkiye’deki insanların halen üyelik umudu var mı peki?

  BRAGHİROLİ: Görüşmelerin uzun uzadıya sürüyor olması, yani yolun görünmüyor oluşu Türk kamuoyunda bir yılgınlığa ve şüpheciliğe yol açtı. Türkler bu uzun yolun sürdürülebilir olduğunda şüpheliler ve “Ekonomik anlamda iyi bir gelişme sağlıyoruz, kendimizi 5-6 yıl öncesine oranla daha güçlü hissediyoruz, önemli petrol ve gaz kaynaklarının merkezi halindeyiz, genç ve dinamik bir nüfusa sahibiz. Bu nedenle AB üyeliğine kabul edilmezsek kesinlikle gözyaşı dökmeyiz” diyorlar.


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri