Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

erzurumun kültürel özellikleri nedir , erzurumun kültürel özellikleri nelerdir , erzurum ilinin kültürel özellikleri Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Marmara Bölgesinin Kültürel Özellikleri, Marmara Bölgesine
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 65      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Erzurumun kültürel özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurumun kültürel özellikleri

  Doğudan Anadolu'ya uzanan yollar üzerinde bulunan kentte, çağlar boyu yinelenen nüfus hareketleri bir yandan yöreye yeni kültürlerin gelmesini sağlarken, bir yandan yörede meydana gelen savaşlar sonucunda geçmiş kültürlerin ortadan kalkmasına sebep olmuştur.Erzurum çok eski zamanlardan bu yana süregelmiş tarih ve kültür katmanlarını bir arada barındırır.Selçuklu dönemi Türk-İslam kültürü, Türklerin göçebelik dönemi kültürü ve İran kültürü bunların en belirginleridir.Günümüz Erzurum Kültürü'nün temelleri büyük ölçüde Osmanlı döneminde oluşmuştur.Yöredeki savaşlar Erzurum halkının din ve milliyetçilik çevresinde bütünleşmesine yol açmıştır.1950 ye kadar geçen dönemde kent oldukça yavaş gelişmiş, alt yapı hizmetlerinin yetersizliği o dönemde yöre halkımım gelenek ve göreneklerine daha sıkı bağlanmasına ve kırsal kesimin eski yaşam biçimlerini devam ettirmelerine sebep olmuştur.Daha sonraki dönemde, tüm Türkiye'de yaşanan kırda kente yoğun göç olgusu Erzurum'da da yaşanmıştır.ulaşım ağının gelişmesi, tarıma yeni tekniklerin katılması, sanayileşme ve kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması, yeni kültür öğelerinin toplumsal yaşama katılmasını hızlandırmıştır.Bu oluşum kendisini bu etmenlerin yoğunlaştığı kent ve ilçe merkezlerinden daha yoğun göstermiş, kır ve kent kültürünü birbirinden ayırmıştır.çekirdek aileye yönelim, kent tipi, evler, giyim kuşam farklılıkları bu ayrıma örnek olarak sıralanabilir.
  Doğu Anadolu Bölgesinin kuzeydoğu kesiminde yer alan il, 25.066 km karelik alnıyla bu bölgenin en büyük, Türkiye'nin ise 4. büyük ilidir.

  ilin deniz seviyesinden yüksekliği 1859 m dir. Merkez ilçesinin alanı 7000km karedir. ülke topraklarını %32 sini kaplayan il, 39-55 kuzey enlemleri,41-16 doğu boylamları üzerinde bulunur.

  Çoruh Fırat ve Aras havzalarının başlangıç noktasında yer alan il, kuzeyde Rize ve Artvin, batıda Bayburt ve Erzincan, güneyde Bingöl ve Muş, doğuda Kars, Ağrı ve Ardahan, kuzeybatıda ise Trabzon ile komşudur.%64 ünü dağların kapladığı il topraklarının kısıtlı bir kısmı tarıma elverişlidir.il topraklarının %68 i çayır ve mera olarak kullanılırken, ancak %8 inde bitkisel üretim yapılmaktadır.

  Erzurum 1990 yılındaki 848201 lik nüfusuyla Türkiye'nin 20.büyük ilidir.Erzurum'un nüfus yoğunluğu km kare başına 72kişiğ olan Türkiye ortalamasının çok gerisinde km kare başına 34 kişidir.İlin tarihi İpek Yolu üzerinde olması, tarih boyu önemli bir yerleşim alanı ve ticaret merkezini olmasını sağlamıştır.Bu özelliğinden dolayı bir çok tarih ve kültür katmanını içinde barındırır.

  İlin yer yüzü şekilleri doğu batı yönünde uzanan kıvrım dağlar egemendir.Türkiye'nin en dağlık ve engebeli yöresinde bulunan bir başka hakim yeryüzü karakteri yüksekliği 2000m yi aşan yaylalardır.Erzurum Fırat nehrinin başlangıcı olan Karasu ırmağının yukarı havzasında kendi adı ile anılan geniş Erzurum Ovası, güney doğusundaki Palandöken Dağları'nın eteklerinde kuruludur.İl topraklarının %12 si yayla54 ü ise ovadır.Ovalar daha çok Karasu ve Aras Nehirleri'nin oluşturduğu vadilerle sınırlanmıştır.İl topraklarını adeta parçalayan irili-ufaklı bir çok dağ arasında, dik ve derin vadiler vardır.Akarsu bakımından zengin olan il, buna karşın göl bakımından zengin değildir.İlin önemli akarsuları Karasu ve Aras Nehir'leri ile Tortum ve Oltu çaylarıdır.En önemli gölü ise Tortum Gölü'dür.

  İlin büyük bir bölümü step alanlarla kaplıdır.dağ yamaçları ve tepeler,bozkır görünümünde otlaklardır.otlak alanlar çok olmasına rağmen, verimlilikleri azdır.Erzurum iline düşen yağışın azlığı çok eski dönemlerden beri tahrip olması ve sürekli otlatmanın sonucu dağ yamaçları ve tepelerdeki meralar azalmıştır.1900-2000m deki ormanın doğal alt sınırıdır.

  Oltu, Şenkaya ve Olur yörelerinde sarıçam ve meşe ormanları yoğundur.Çoruh Vadisinde Yusufeli'ne doğru gidildiğinde sarıçam ormanlarının içinde ladinlerede rastlanmaktadır.İlin batı ve güney kesimlerinde hiç orman yoktur.Sadece Aşkale ve Tercan arasında bataklık meşe formasyonlarına rastlanılabilir.Yüksek plato ve yaylalarda nemliliğin yüksek olması sebebiyle otlatma için büyük önem taşır.İl yüzölçümünün yalnızca 58.9 u ormanlık alanla kaplıdır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Eren Kaya

  Gerçekten çok yararlı olmuş. Ellerine sağlık...


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri