Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

kamu oyun un yerel yönetimler üzerindeki etkisiyle ilgili gazete haberi lazım bana bu konuda yardım stiyorum Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Kamuoyunun Yerel Yönetimler Üzerindeki
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 42      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  kamuoyunun yerel yönetimler üzerindeki etkisi gazete haberi

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  İşte sorularla Yalçın Beyaz

  CHP Ankara Milletvekili Dr. Tekin Bingöl, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a TBMM'nin en uzun önergesini Melih Gökçek'in ekibinden Yalçın Beyaz'a için verdi.

  Bingöl sorularından önce bir anlatım yapıyor:

  "Geçtiğimiz günlerde kamuoyunda büyük yankı uyandıran bir adli olaya Büyükşehir Belediyesi ve onun

  yan kuruluşu olan Bel-Pa'nın da adı karışmıştır. Milyonlarca liralık bütçeye sahip olan Bel-Pa'nın, yaşanan olaylardan sonra istifasını sunmuş olan eski Genel Müdür'ü Yalçın Beyaz'ın, resmi nikahlı eşinden 4 çocuğu olmasına ve Bengidar Kübra Cengiz ile de yasalarımıza göre kanuna aykırı olmasına rağmen, imam nikahlı bir beraberliği olmuş ve bu beraberliğin sona ermesi sırasında memur maaşına sahip olan Yalçın Beyaz'ın, bahsi geçen kişiye iki ev satın almasının yanında bir milyon lira da nakit para ödediği anlaşılmıştır. Elbette, memur maaşına sahip vatandaşlarımız geçim sıkıntısı çekerkenYalçın Beyaz'ın bu denli büyük bir malvarlığına sahip olması kafalarda soru işareti yaratmıştır.

  Ulaşılan bilgilere göre, Belediye Başkanlığı döneminde görevi kötüye kullanmak suçundan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı ve 11 ay 20 gün hapis cezasına mahkum olduğu, zimmet suçundan da Ankara 12. Asliye Ceza Mahkemesi'nce bir yıl hapis cezasına çarptırıldığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, Beyaz hakkında 1999-2004 yıllarında başkanlığını yürüttüğü Öz Ahi Kent Kooperatifi'nde yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle de çeşitli davalar açılmıştır. Bu konuda davası hala süren Beyaz'ın, 6 milyon liralık tazminat davası devam etmektedir.

  Beyaz bunca yaşanan olaydan sonra istifasını sunmuştur ve eski kurumu hakkında şahsi konularından dolayı en ufak bir leke getirmek istemediğini belirtmiştir. Bu olaylar üzerine, sekreterinin kendisinden tehditle 500 bin lira ve 500 bin liralık senet gasbettiği iddiasıyla savcılığa da başvurmuştur.

  İLGİNÇ İSİMLER

  Ayrıca Yalçın Beyaz'ın şöförü bahsi geçen paranın nasıl temin edildiğini de ayrıntılı olarak anlatmıştır. Buna göre Faruk Özalkan, Beyaz'ın kendisine telefon açtığını, Tunca Döviz'den 400 bin lira alacağını, oraya gittiği zaman paranın hazır edileceğini ve aldığı 400 bin lira değerinde olan 245 bin Euro'yu Beyaz'ın imam nikahlı eşi ile yaşadığıBalgat'taki ikinci evine götürmesi gerektiğini belirtti. Ardından eksik kalan 100 bin liralık meblağı ise yine Beyaz'ın ettiği telefon doğrultusunda, 30 bin liralık kısmının Beyaz'a ait olduğunu ve kendisinde bulunduğunu, Eskişehir Yolu'ndaki Çatkaya Emlak'ın sahibiHasan Çatkaya'dan 40 bin lira aldığını ve Sincan'da ticaret ile uğraşan işadamı Namık Tan'dan 30 bin lira alarak tamamladığını söyledi. Bu süreçte kimsenin, buna kızı Esma da dahil olmak üzere, telaşlı olmadığını da ekledi."

  Bingöl, "bu bağlamda..." diyerek Atalay'a yönelttiği soruları şöyle sıralanıyor:

  BAKANA ZOR SORULAR

  "1- Kamuoyunda büyük yankı uyandıran bu adli vakanın giderek bir çığ gibi büyümesi vatandaşın yerel yönetimlere ve ilgili kuruluşlara olan güvenini sarsmıştır. Çünkü daha önceden hakkında 'yüz kızartıcı' suçtan dolayı dava açılmış ve hüküm verilmiş bir kişinin, bu bilgi dahilinde böylesi önemli bir makama atanması hukuka aykırı olduğu gibi atama yapan kişinin görevini suistimal etmesi anlamına gelmektedir. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan Melih Gökçek; bu derece yüz kızartıcı suç işlemiş olan, hakkında hüküm bulunan ve adı yolsuzluklara karışan Yalçın Beyaz'ın Genel Müdür olarak atanmasını, hangi şartlara ve hangi konuya istinaden yapmıştır?

  2- Yalçın Beyaz, Etimesgut Belediye Başkanlığı görevine getirilmeden önce ve sonra Bel-Pa Genel Müdürü olmadan önce ve sonra mal beyanında bulunmuş mudur? Bu beyanların tarafıma bildirilmesi mümkün müdür?

  ATANIRKEN DENETLENDİ Mİ?

  3- Atamayı gerçekleştiren kişi ve ataması yapılan Yalçın Beyaz hakkında hukuki bir işlem yapılması düşünülmekte midir?

  4- Benzer kurumlarda, benzer olayların da yaşanabileceğini düşünerek, yüksek kademede göreve atanan kişilerin atamaları herhangi bir denetlemeye tabi tutulmadan mı yapılmaktadır?

  5- Yalçın Beyaz hakkında ilgili makama atanmasından önce herhangi bir adli sicil araştırması yapılmış mıdır? Yukarıda bahsi geçen yüz kızartıcı suçlarda kaynaklı hükümlere rağmen bu kişinin ilgili makama atanması neden gerçekleştirilmiştir?

  6- İlgili kişi, Bel-Pa Genel Müdürü olarak görev başındayken mal beyanında bulunmuş mudur? Bulundu ise, mal beyanında gözlenebilecek olan yüksek artışların memur maaşı ile gerçekleşmeyeceği aleni iken, bu konuyla ilgili herhangi bir soruşturma gerçekleştirilmiş midir? Mal varlığında ki bu denli yüksek artışın sebepleri görev başında iken araştırılmadığına göre, bu şahsın bu mal varlığını gayrı resmi yollardan elde etmesi ve etmesini sağlayanların hakkında hukuki bir işlem gerçekleştirilecek midir?

  BEYAZ'IN ŞOFORÜ

  7- Mal beyanındaki artışın sebebi yönünde bir soruşturma gerçekleştirilmemesi, kamu kaynaklarının israfının önlenmesi amaçlı denetim mekanizmasının bilerek saf dışı bırakılması anlamına mı gelmektedir?

  8- Yalçın Beyaz'ın şöförünün verdiği bilgilere dayanırsak, böylesi önemli bir kurumun başında bulunan kişinin kuruma bağlı bir başka çalışanı kendi kişisel işleri için çalıştırması etik midir? Bahsi geçen kişinin istifasını sunmuş olması, bu konunun etiğe aykırı olduğu sebebiyle incelenmesi gereğini ortadan kaldırmakta mıdır? Kurum çalışanlarının kişisel işler için çalıştırılması konusunda bir inceleme yapılacak mıdır? İlgili kişinin kişisel çıkarları için çalıştırdığı diğer kurum çalışanlarının olup olmadığı araştırılacak mıdır?

  MELİH GÖKÇEK'LE İLİŞKİSİ

  9- Yalçın Beyaz'ın şöförü olan Faruk Özalkan'ın, bahsedilen meblağları aldığı kişiler olanHasan Çatkaya ve Namık Tan'ın, Büyükşehir Belediyesi ve Bel-Pa ile bugüne dek gerçekleştirdiği ticari ilişkilerden ve kazandıkları ihalelerden edindiği toplam meblağ ne kadardır? Bahsi geçen kişilerin, Yalçın Beyaz ve Melih Gökçek ile gerçekleştirdiği ticari ilişkiler var mıdır? Faruk Özalkan tahsil ettiği yüksek meblağları neye istinaden etmiştir? Bu meblağları veren kişiler ise kendisine hangi sebeplerle ve ne tür ilişkilere dayanarak bu ödemeleri yapmıştır?

  10- İlgili kişilerin Yalçın Beyaz'a bu denli yüksek meblağlarda tutarları bir kalemde hem de nakit olarak ödemelerinde Büyükşehir Belediyesi ve Bel-Pa ile iş ilişkisi içerisinde olmalarının etkisi nedir? Yalçın Beyaz'ın Büyükşehir Belediyesi ve Bel-Pa ile iş ilişkisi dahilinde olan kişilerden ne maksatla alındığı belli olmayan böylesine yüksek tutarları alması etik midir? Yalçın Beyaz'ın bu mal varlığına nasıl ulaştığı konusunda bir inceleme ve soruşturma yapılacak mıdır? Yalçın Beyaz'ın istifa etmesi bu denetim mekanizmasını etkileyecek midir? Yalçın Beyaz'ın istifa etmesi yaşanan olayların gayri ahlaki ve hukuk dışılığının ortaya çıkmasına engel olacak mıdır?

  ZENGİN BİR KİŞİ Mİ

  11- İçişleri Bakanı olarak, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ndeki bu kirli ilişkilerin tüm yönleriyle ortaya çıkarılması için bugüne kadar 'koruma zırhı' altındaki Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, kamuoyunun yerel yönetimlere karşı azalan güven duygusunu yeniden sağlamlaştırabilmek için Bakanlığınızca soruşturma açılmasını sağlayacak mısınız? Yoksa Melih Gökçek'in zaten zengin bir kişi olduğu iddiası ile savunduğu bu şahsın, Genel Müdürlükten istifası ve Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı idari soruşturma ile yetinecek misiniz?

  hurarsiv.hurriyet.com.tr
  Yalçın BAYER
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  bence yararlı birer bilgi


 5. emiyra

  teşekkürler ödevimde çok yardımcı oldunuz


 6. Kayıtsız Üye

  harikaaaaaa ödevimi neeredeeyse bitirdim


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri