Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

enerji kaynaklarının çevreye olan olumlu olumsuz etkileri nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Baraj Göllerinin Çevreye Olumlu Ve Olumsuz Etkileri Nelerdir enerji kaynaklarının çevreye
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 24      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Enerji Kaynaklarının Çevreye Olan Olumlu Olumsuz Etkileri Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Enerji Kaynaklarının Çevreye Olumlu ve Olumsuz Tesirleri

  Olumsuz Etkileri

  Bugün fosil yakıtların etraf ve insan sıhhati açısından yarattığı negatiflikler her geçen gün katlanarak artmaktadır. Fosil yakıtlar yakıldığında altı sera gazının açığa çıkmasına kapı aralar. Bunlardan en belirleyici olanları karbondioksit (CO2) ve metandır. Diğerleri ise kükürt, partikül madde, azotoksit, müessese ve küldür Güneş, gün doğumundan gün batımına kadar atmosfere ısı ve ışık vermektedir. Natürel döngünün devam etmesi için bu ısının tekrar uzaya verilmesi gerekmektedir. Oysa fosil yakıtların yanması neticesi ortaya çıkan CO2 ve metan gazı bünyelerinde ısı tutma özelliğinden dolayı ısının bir bölümünü atmosferde tutmaktadır Böylelikle dünya ısınmaya başlamakta ve abuhava değişiklikleri olmaktadır. Bugün tüm dünyanın enerji tüketiminde büyük ölçüde bağımlı olduğu enerji kaynakları yenilenemez nitelikte olan fosil kaynaklardır Bu fosil kaynakların çevreye verdikleri zararlarda bilhassa şehirlerdeki hava kirliliği olmak üzere tüm tabii ortam üzerinde kendini hissettirmekte ve bu negatifliklerin en üye indirilebilmesi içinde çareler aramaktadır .

  Ancak daha yoğun şekilde kullanımı olmayan ve çevre üzerindeki tesirleri yeterince değerlendirilmemiş olan yenilenebilen enerji kaynaklarının çevresel tesirleri üzerinde ayrı ayrı durulmaktadır Fakat tamamının ortak istikametleri canlılara, tabiata,havaya ve suya verdikleri zararlardır.Yenilenebilir enerji kaynakları canlılar ve atmosfer üzerinde zarar veren tesirlere sebep olmaktadır.


  Olumlu Etkileri

  İnsanların ihtiyaçlarının karşılanmasında ve gelişmesinin sıhhatli olarak sürdürülmesinde ihtiyaç duyulan olan enerji bilhassa endüstri, konut ve eriştirme gibi sektörlerde kullanılmaktadır.
  Nüfus artışına, endüstrinin gelişmesine paralel olarak kurulan büyük ölçekli enerji imalat ve çevrim sistemleri ekolojik balansı ehemmiyetli ölçüde etkiledikleri gibi sınırlar ötesi tesirleri de beraberinde getirmektedir.

  Bugünün enerji kaynakları yenilenemeyen enerji kaynakları (kömür,
  petrol, doğalgaz ve nükleer enerji) ve yenilenebilen enerji kaynakları
  (odun, nebat atıkları, tezek, jeotermal enerji, güneş, rüzgar, hidrojen, hidrolik,gelgit ve dalga enerjisi) şeklinde sınıflandırılmaktadır.
  Diğer taraftan gelecek nesiller için fosil yakıt yataklarından, kömürün 250 sene petrolün ise 50 sene sonra tükeneceği düşünüldüğünde bunların yerine yeni enerji kaynaklarının ikame edilmesinin ne kadar gerekli olduğu ortaya çıkmaktadır .

  Enerji, ekonomik ve sosyal kalkınma için temel girdilerden birisi vaziyetindedir.Artan nüfus, şehirleşme, sanayileşme, teknolojinin yaygınlaşması ve refah artışına paralel olarak enerji tüketimi kaçınılmaz bir şekilde büyümektedir.Enerjinin en tasarruflu ve randımanlı bir şekilde kullanılması gerekmektedir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. güneş yüzü

  kısaltılmış yazı çok güzel oldu, teşekkürler.


 5. tasaruf

  bu yazı daha çok olumlu yönlerinden bahsediyo ve olumlu da yapdığınız için teşekkür ederim


 6. Aslıgül

  Harikaymiş azicik kisaltirsaniz süper olur ben kisaltarak yazdim


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri