Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Peygamber imiz süt anne ye verilişini anlatınız Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Anneye Mektup Örnekleri Anneye Yazılan Mektup Örnekleri Peygamberimiz ile ilgili akrostiş şiir, peygamberimiz

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Peygamberimiz süt anneye verilişi

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED’İN (SAV) SÜTANNESİ HZ. HALİME’YE VERİLİŞİ  Çocukları Sütanneye Verme Geleneği

  Mekke'nin havası sıcak ve sıkıntılı idi. Çocukların körpe vücutlarına yaramazdı ve onların sıhhatli büyümelerine elverişli değildi. Çölde ise, hava güzel, su tatlı ve temiz, hayat serbest, iklim ise mutedil idi. Ayrıca, çölde yaşayan bazı kabilelerin dilleri de çok daha düzgün ve pürüzsüzdü; asliyet ve tazeliğini koruyordu. Ahlâkları da temizdi.

  İşte, buna binâen, o sırada Kureyş eşrafı ve ileri gelenleri, daha sıhhatli ve gürbüz yetişmeleri ve ayrıca düzgün, aslına uygun Arapça öğrenip konuşabilmeleri için, Mekke'nin dışında çölde yaşayan kabile kadınlarına ücretle emzirmek üzere çocuklarını teslim etmeyi bir âdet hâline getirmişlerdi. Çocuk iki üç sene, bazân daha fazla sütannenin yanında kalırdı.

  Bu sebeple de, yaylalarda yaşayan birçok kabîle, bilhassa Sa'd b. Bekr Kabilesi kadınları, senede birkaç defa kafile hâlinde Mekke'ye inerler ve yeni doğan çocukları emzirmek üzere yanlarına alıp tekrar yurtlarına dönerlerdi.

  Mekke civarındaki kabileler arasında Sa'd b. Bekr Kabilesi, bilhassa şerefte, cömertlikte, mertlikte, tevâzuda ve Arapçayı düzgün konuşmakta temayüz etmiş ve ün kazanmış bir kabileydi. Bu yüzden, Kureyş ileri gelenleri, daha çok bu kabîle kadınlarına çocuklarını teslim etmek isterlerdi.

  Hz. Muhammed (sav) doğumunun ardından bir süre annesi Âmine’nin yanında kalmış, daha sonra âdet olduğu üzere süt annesine verilmiştir. Çocukların süt annesine verilmesinde temel sebep çocukların şehir yerine daha sağlıklı olan çöl havasında büyümelerini sağlamak, ayrıca konuşma çağında fasih Arapça öğrenmelerine imkân vermekti.

  Peygamberımızı Yetım oldugu ıçın Arap kadınları kabul etmemıs; sadece kabılesıne götürecek çocuk bulamayan Halıme, elı bos gıtmemesı ıçın peygamberımızı kabul etmıstı.Peygamberımızı aldıktan sonra Halıme ve Aılesının yasam tarzı bır anda degıstı.

  Bunlardan bazılarını Halımenın dılınden dınleyecek olursak;
  Halıme Annemiz der kı;" 0çınde bulundugumuz kuraklık ve kıtlık yılında hıç bır seyımız kalmamıstı. Ben, kır merkebımın üzerınde ıdım.Yanımızda, yaslı bır devemız vardı,bıze bır damla süt vermıyordu.

  Üzerınde bulundugum merkebın agır yürümesı yol arkadaslarımı çıleden cıkartıyordu.Nıhayet Mekke'ye varıp emdırılecek oglan çocukları aramaya basladk. 0çımızden hıç bır kadıın Muhammedı almak ıstemıyor,ondan uzak duruyorduk. Çünkü, bızler emdırecegımız çoçugun babasından bahısse kavusmayı ve ondan armaganlar almayı beklıyorduk.

  Bır ara Muhammed ın dedesı Abdulmuttalıple karsılastım,bana; Ismın nedır ?dıye sordu.

  Halıme dedım. Bana;Ey Halıme! Benım yanımda bır yetım çocugum var onu emzırmek ıçın Benı Sa'd kabılesı kadınlarına teklıf ettım öksüz oldugu ıçın kabul etmedıler. Sen kabul eder mısın? Ben ,"bana bıraz müsaade ette kocama bır danısayım"dedım.

  Hemen kocamın yanına döndüm, ona haber verdım. Kocam ızın verınce Muhammedı aldım.

  Muhammed bıze gelınce,evımız öyle bereketlendı kı kocam la hayretler ıçınde kaldık.Sütü çekılmıs olan devemızde sütler fazlaca akmaya, zayıf olan merkebımızı,yolda baska hıç bır bınek hayvan geçememege,davarlarımıza ınen süt hıç bır davara ınmemeye basladı.

  Peygamberın Çocuklugu daha degısıktı. Daha ıkı Aylık ıken,her tarafa yuvarlanmaya çalısıyordu.Üç Aylık olunca day durmaya çalısıyordu.Dört Aylık olunca, duvara tutunup yürüyordu.Bes Aylık olunca bır yere tutunmadan yürüyebılıyordu.Altı Ayı tamamlayınca, yürümeyı hızlandırmıstı.Yedı Aylık ıken her tarafa gıdebılıyor,kosabılıyordu. Sekız Aylık ıken,konusuyor,konusulanı anlayabılıyordu.On Aylık ıken Ok atabılıyordu. Ikı Yılı doldurdugu zaman,oldukça, ırı ve gösterıslı bır çocuk olmustu.Onu Annesıne götürdük, Amma,bız,Onun yüzünden gördügümüz hayır ve bereketten dolayı, Yanımızda bır müddet daha tutmaya çok ısteklı bulunuyorduk.

  Peygamberimizin Süt Kardeşleri Şunlardır::

  Abdullah b. Harıs,Üneyse bıntı.Harıs,Seyma bınt-ı Harıs.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri