Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Anne babaların çocuk ları sevmesi , çocuk ları ne kadar mutlu etmektedir? Açıklayınız. Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Anne Ve Babalar Çocukları İçin Hangi Özverilerde
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Anne babaların çocukları sevmesi, çocukları ne kadar mutlu etmektedir?

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Bebek dünyaya geldikten sonra hem anne hem de baba çocuklarıyla kurdukları sevgi bağıyla onu kuşatırlar. Anne babaların çocukları ile oynamaları, konuşmaları, onların beslenme, temizlik gibi gereksinimlerini karşılamaları çocukları geleceğe hazırlar.
  Aile içinde sıcak ve destekleyici bir ortam oluşturan anne-babalar, çocuklarına kardeşleriyle
  ve ebeveynleriyle daha doyurucu ilişkiler kurmaları için cesaret verirler. Karşılıklı sevgi ve saygının olduğu bir aile ortamından çocuklar olumlu yönde etkilenir.
  Anne ve babanın çocuklarına , “uygun olan davranışı” ya da neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğretebilmek için çaba gösterirler. Anne-baba çocuğundan yaşı ve yeteneklerine uygun bazı isteklerde bulunur. Bu istekler çocuklar tarafından bazen sıkıcı bulunsa da, bunların kendi gelişimleri için önemli olduğunu bilmelidir.
  Anne babalar, ailenin koruyucu şemsiyesidir. Çocuklar sevgiyle oluşturulmuş güvenli ortamda sağlıklı bir şekilde büyür. Ebeveyninin sevgisini ve fedakarlıklarını gören çocuklar, onlara sevgi ve saygıyla bağlanırlar.
  Bazen aile içinde ilgilerimiz ve isteklerimiz birbiriyle çatışır. Birinin isteği, diğerine ters düşer; anlaşmazlık ve çekişmeler meydana gelir. Böyle durumlarda yaş ve akıl olarak daha olgun olan anne babanın arayı bulması ve işi tatlıya bağlaması aileyi birbirine daha da yakınlaştırır.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Babanın ilgisi ve sevgisi çocuk için çok önemli

  Sosyal, politik ve ekonomik alandaki değişimler geleneksel ailenin çekirdek aileye dönüşmesine neden oluyor.
  Çalışan anne sayısının artmasıyla aile içinde eşlerin üzerine düşen görev ve sorumluluklar değişiyor. Çocuğun bakım, beslenme ve sağlığı gibi konularda artık babalar da önemli rol alıyor. Ancak babanın ilgi ve sevgisinin çocuk için ne derece önemli olduğu birçok aile tarafından bilinmiyor. Oysa babanın ilgisi çocuğun gelişimi açısından çok önemli. Yeterli ilgi ve sevgiyi gösteren baba, evladının zeka, kişilik ve sosyal gelişimine büyük katkı sağlıyor. Uzmanlar baba ilgisinin çocuğun zeka gelişimini yüzde 25-30'lara varan oranlarda artırdığını belirterek, onlara evlatlarıyla daha sık beraber olmalarını tavsiye ediyor. Artı Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi, anne-babalara verdiği eğitim seminerleriyle onları çocuklarıyla yakından ilgilenmeye hazırlıyor. Merkezin 'Değişen Dünyada Baba Olabilmek-Farklı Çocukların Babalarının Etkileşimli Eğitimi' konulu seminerine katılan Arif Can, aldığı eğitimden sonra oğluyla daha çok ilgileniyor. Evde sürekli televizyon izlemek yerine, evladıyla vakit geçiriyor. Böylece 9 yaşındaki Oğuzhan da mutlu oluyor.

  3. sınıfa giden çocuğuna daha fazla zaman ayırdığını söyleyen Can, "Oğlumla sohbet ediyor, derslerine yardımcı olmaya çalışıyorum. Birlikte oyun oynuyoruz. Tank, ev gibi çeşitli maketler yapıyoruz. Bir şeyler üretmek onu inanılmaz mutlu ediyor. Kendine güveni artıyor. Oğlumun her gün yeni şeyler başardığını gördükçe ben de mutlu oluyorum." diyor. Baba Can, Oğuzhan'la daha bilinçli iletişim kurduğunu anlatarak şöyle devam ediyor: "Önceden oğlumun yaramazlıklarına hemen kızıyor, aşırı tepki gösteriyordum. Artık sinirlerime hakim olabiliyorum. Onu anlıyor ve tolerans gösteriyorum. Ben anlayış gösterdikçe bir süre sonra o da şımarmaktan vazgeçiyor. Böylece daha iyi anlaşıyoruz."

  Artı Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi Psikoloğu Aygül Çalış, temel, ailede atıldığı için ilk beş yılın çocuk gelişimi açısından oldukça önemli olduğunu belirtti. İlgili bir babanın, evladının kişilik, zeka, cinsel kimlik, sosyal, zihinsel ve duygusal gelişimine büyük katkıda bulunduğunu ifade eden Çalış, "Babanın kurduğu olumlu ilişki çocuğun girişimci, kendine güvenen ve özgür düşünen bir kişiliğe sahip olmasını sağlıyor. Böylece çocuk kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenerek sosyal hayatta daha başarılı oluyor." diye konuştu. Çalış, aşırı otoriter baba tavrının ise çocuğu içine kapanık, güvensiz ve korkak bir hale getirdiğini vurguladı.

  İlgili baba olmak mı istiyorsunuz?
  Çocuğunuza karşı anlayışlı olun.
  İhtiyaç duyduğu ilgi ve sevgiyi gösterin.
  Çocuğunuza karşı sıcak bir gülümsemeyi ondan esirgemeyin.
  Onu kucaklayın ve birlikte oyun oynayın.
  Yanağına bir öpücük kondurun.
  Sıkıntılarını büyük bir ilgiyle dinleyin.
  Her türlü problemine içtenlikle yardım etmeye çalışın, geçiştirmeyin.
  Evladınızın görüşlerine saygı gösterin.
  Ona da söz hakkı verin.
  Ailedeki kararları hep beraber alın.

  Çocuğuna ilgi gösteren baba da gelişiyor

  Baba-çocuk ilişkisi, babanın gelişimini de olumlu etkiliyor. Çocuğuyla ilgilenen ve ileşitim kuran baba, sağladığı doyumla duygusal olarak rahatlıyor. Hayat daha anlamlı hale geliyor. Kendine güven duygusu artıyor. Şefkat, sabır, sevgi ve hoşgörü duyguları gelişiyor. Kendi babasını anlaması kolaylaşıyor ve ilişkileri düzene giriyor. Hormon düzeyi artıyor.

  Babanın ilgisi ve sevgisi çocuk için çok önemli hakkinda aciklamalar Babanın ilgisi ve sevgisi çocuk için çok önemli konusunda bilgiler.


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri