Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

salih amelle ilgili hikayeler , salih amel hikayeleri , salih amel hakkında hikayeler eklermisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Salih Amel Nedir? Salih Amel İle
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 39      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Salih Amel İle İlgili Hikayeler

  Sponsorlu Bağlantılar
  salih amelle ilgili hikayeler,
  salih amel hikayeleri,salih amel hakkında hikayeler eklermisiniz


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Salih Amel Nedir?
 3. Salih Amel İle İlgili Örnekler
 4. Salih Amel Ne Demek
 5. Salih Amel ve Önemi
 6. Salih Amel Vaaz
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Allah salih amel işleyenleri sever
  ALLAH SALİH AMEL SERGİLEYENLERİ SEVER

  19/96: ... İman edip salih amel işleyenleri, Rahman sevgili kılacaktır. 98/7,8: İman edip salih ameller işleyenler, yaratıkların en hayırlılarıdır. Onların Rableri katındaki ödülleri... And Cennetleridir...

  Cenâbı Allah, insanın hayrına ve mutluluğuna katkıda bulunacak hizmet sergileyenleri sever. Onlar, hem iman etmiş ve hem de salih amelde bulunarak, Allah katında yaratılmışların en hayırlıları olma yüceliğine erişmişlerdir.

  Salih ameller ile ilgili ne gibi çalışmalar örnek verilebilir? Geçmişte de günümüzde de birçok misaller vardır. Allah rızası için yapılan; okul ve hastaneler, çeşmeler veya ibadet yeri bulunmayan bir bölgede inşa edilen camiler, insanların hayrı ve mutluluğu için ne büyük birer hizmettir. Geçmişte ve zamanımızda Vakıf, ÇocukEsirgeme Kurumu, Kızılay Deneği gibi hayır ve iyilik kuruluşlarını kuran ve işleten zatlar, muhakkak ki Cenâbı Allah'ın sevgili kullarıdır. İslâm Dünyasına yüce bir Kur'ân'ı Kerîm Tefsiri kazandıran büyük müfessir merhum Elmalı'lı Hamdi Yazır'ın insanlığa olan hizmeti nekadar büyüktür. Büyük İslâm alimi Prof. Dr. Hayrettin Karamanın, dini konularda yazmış olduğu birbirinden değerli birçok kitapları, vermiş olduğu konferanslar ve yaptığı televizyon programları ile insanların dini bilgilerle aydınlanması için göstermiş olduğu gayret ve çalışmalar hep salih ameldir.

  Topluma yararlı ilmî ve içtimaî içerikli değerli kitaplar yazanlar ve öğretenler de insanlara büyük hizmetler yapmaktadırlar. Türkiyede çevre sorunlarına parmak basan, önlem alınması için alâkalıları ve vatandaşları uyaran, çevre dostu Hayrettin Karacan'ın bu hizmetleri, insanların hayrı ve mutluluğu için değil midir? Para, pul, şöhret değil de insanlara faydalı olmak için çalışan, fakirden para almadığı gibi ilaç bile veren bir doktor da, muhakkak ki salih amel sergilemektedir. Maddî menfaat düşünmeden, öğrencilerine sevgi ile yaklaşan, onların faydalı bir insan olarak yetişmeleri için özveri ve gayret gösteren bir öğretmen de, insanların hayrı ve mutluluğuna katkıda bulunmaktadır. Ülkesinin ve şehir halkının hep hayrı ve mutluluğu için, doğru karar ve tatbikatlarla hizmet eden bir başbakan, bir milletvekili, bir belediye başkanı mutlaka salih amel sergilemektedir. Bu yüce insanlardan daha nice örnekler verilebilir. Kur'ân'a göre eğer iman da etmişlerse, sonsuz kurtuluş ve mutluluğa erenler onların ta kendileridir.

 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. KAYSER KIZIN HİDAYETİ

  İbrahim Havas Hazretleri,gönül dünyamızı aydınlatan altın silsilenin önemli bir halkasıdır. Hazret,bir sene hacca gitmek niyetiyle yola çıkar. Yol boyunca kulağına "İbrahim Havas" diye gaipten
  bir kadın sesi gelir ve gayri ihtiyari olarak Mekke tarafına değil de İstanbul'a doğru gider. Şehre girer ve orada kapısının önünde insanların toplandığı yüksek bir köşk görür. Daha sonra oradakilerden Rum Kayseri'nin kızının delirmiş olduğunu ve çaresi için doktorlarını topladığını öğrenir.
  Aslında,Kayser'in kızı bir vesileyle Barnaba İncil'ini okumuş ve orada Efendimiz'le alakalı hakikatleri öğrenerek ihtida etmiş;papazlar ise "ruhuna şeytan girdi ve delirdi" gibi düşüncelerle onun yakılmasına karar vermişlerdir.
  İbrahim Havas Hazretleri,"Ben prensesi tedavi edebilirim" diyerek onun yanına yaklaşır ve daha sonra aralarında şöyle bir konuşma geçer:
  -Ey İbrahim Havas! hoş geldiniz!
  -(İbrahim Havas Hazretleri,hayret dolu ifadelerle) Beni nereden tanıyorsunuz?
  -Canımı,canana teslim etmek istedim ve Hak Teala'dan sevdiği bir kulunu yanıma göndermesini niyaz ettim. "Üzülme,yarın sana İbrahim Havas dostum gönderilir" buyuruldu.
  -Hastalığınız nedir?
  -Gerçeği buldum ve ihtida ettim. Bu sebeple halime delilik,ban da deli dediler.
  -Bizim diyara gelmek ister misiniz?
  -Sizin diyar neresidir?
  -Mekke,Medine ve Kabe gibi mukaddes beldeler
  -Sağ tarafına bak!
  Sağ tarafına bakan İbrahim Havvas Hazretleri,bir düzlükte Mekke,Medine ve Beytü'l-makdisi karşısında görür. Az sonra prenses,"Vakit yaklaştı,istek ve arzu haddi aştı" deyip,kelime-i şehadet getirerek ruhunu Rahman'a teslim eder.
  Kayser'in kızı,bütün debdebe ve ihtişamın yaşandığı bir saray ikliminde yetişmiştir. Onun bunları elinin tersiyle itip terk etmesi,kanatlanıp uçmasına yetmiştir.  ---------------------------------------------------------------------------------
  OTUZ SENEDE NELER ÖĞRENDİN?

  "Şakîk-ı Belhî hazretleri talebesi Hatim-i Esam'a sordu: Otuz senedir benden ilim tahsil ediyorsun? Neler öğrendin?
  " Sekiz şey öğrendim efendim.
  " Neymiş bu sekiz şey?
  " Birincisi, halka baktım,herkes kendine bir arkadaş, birdost seçmiş. Herkesin dostu,kabre kadar arkadaş oluyor. Definden sonra çekip geliyor. Dü
  şündüm, ben öyle bir dost bulmaluyım ki, devamlı arkadaşım olsun, kabirde de beni yalnız bırakmasın. Böyle bir arkadaş ise ancak sâlih amel olurdu. Ben de onu seçtim.
  "Güzel seçmişsin. Diğerleri ne?
  "İkincisi, halka baktım, çoğu nefsine esir olmuş. Hâlbuki Kur'ân-ı kerîmde, nefsine hâkim olan kimsenin yerinin Cennet olduğu bildirilmektedir. Kur'ân-ıkerîmin hak olduğunu bildiğim için nefsime esir olmadım, onunla mücâdele edip Hakkın emrine boyun eğmek mecburiyetinde bıraktım.
  "Allah seni mübarek etsin!..
  Üçüncüsü, halka baktım, dünyanın fâidesiz meşgalesi içine boğulmuş didinip duruyorlar. Bir şey kazandık zannederek onunla seviniyorlar. Hâlbuki Kur'ân-ı kerîmde, insanların kazandıkları ne kadar çok olursa olsun tükeneceği, fakat Allah'ın indindeki-lerin ise bakî olduğu bildirilmektedir. Senelerdir kazandıklarımın tükenmemesi için, âhıret azığı olarak hep bakî kalmak üzere Allah'ın indine emânet ettim. Ya'nî dine hizmet eden müesseselere ve diğer hayır hasenata verdim.
  " Çok güzel etmişsin.
  "Dördüncüsü, halka baktım, kimisi şerefi akrabasının çokluğunda görüyor, kimisi kibirlenmekle şeref sahibi olacağını zannediyor, kimisi sülâlesi ile iftihar ediyor. Hâlbuki Kurân-ı kerîmdeen şereflilerin takva sahihleri olduğu bildirilmektedir. Ya'nî bütün haramlardan kaçarak Allahemrine uymaktır. Ben de takvasahibi olmayı seçtim.
  "Çok güzel...
  " Beşincisi, halka baktım, bazısı mal ve makam sevgisi yüzünden birbirine haset ve buğz ediyorlar. Hâlbuki taksimatın ezelde sabit olduğunu ve bunu kimsenin değiştirmeğe gücünün yetmiyeceğini bildiğim için hiç kimseye haset etmedim. Hak Teâlâ-nın taksimatına razı oldum. Kimseye buğz etmeden helâlinden kazanmağa çalışdım.
  " Ne iyi yapmışsın ve ne iyi söylüyorsun.
  " Altıncısı, halka baktım,bazılan nefsânî garaz ve şeytanî vesveseler yüzünden birbirine düşmanlık ediyor. Hâlbuki Allahü Teâlâ, "Şeytan sizin düşmanınızdır." buyuruyor. Şeytanı kendime düşman bildim. Onun hilesine düşmemeğe çalıştım. Alla-hın emrine uyarak doğru yolda yürümeğe gayret ettim.
  " Güzel etmişsin ey Hatim.
  " Yedincisi, halka baktım.
  Bazısı dünyalık ihtiyâçlarını kazanmak için nefsine esir düşerek haram ve şüpheli şeylerden kaçamıyorlar. Halbuki Kur'ân-ı kerîmde her canlınınrızkının Allahü teâlâya ait olduğu bildirilmektedir. Ben de yeryüzündeki canlılardan birisiyim. Allahın benim de rızkımı tekeffül ettiğinibildim. Bu bakımdan harama el uzatmadım. Rızkımın helâl yoldan gelmesine çalıştım.
  " Güzel etmişsin.
  " Sekizincisi, halka baktım.Kimi malına mülküne, kimi mesleğine, kimi sanatına, kimi bileğine güveniyor. Kimi diplomasına, kimi oğluna kızına, kimi
  kendine bırakılan mirasa güveniyor. Hâlbuki herkesin güvendiği bir şey vardır. Hâlbuki Kur'ân-ı kerîmde, tam bir tevekkül ile Allah'a güvenip dayanan kimseye Rabbimizin kâfi geleceği bildirilmektedir. Sebeplere sarılaraktam bir tevekkül ile AJlah'a itimat edip O'na güvendim.
  "En güzelini yapmışsın ey Hatim. Allah seni muvaffak etsin. Hakîkaten dört kitapta mevcut olan ilim ve ma'rifetin bu sekiz temel üzerinde bulunduğunu gördüm. Bu sekiz usûl ile ameleden kimse dünya ve âhıret saadetini kazanmış olur. 11. Misafir Üye

  OTUZ SENEDE NELER ÖĞRENDİN? çok güzel Allah sizlerden razı olsun mubarek insanlar


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri