Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İbadetlerin , desteklediği güzel davranışlar nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Güzel davranışlar nelerdir Güzel davranışlar ile ilgili atasözleri Dinimizin güzel diye nitelendirdiği davranışlar
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  İbadetlerin, desteklediği güzel davranışlar

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  İman-İbadet ilişkileri  Harun Yozgat

  Bilindiği gibi, İslam dini, iman, ibadet ve ahlak gibi üç esasa dayanır.Bunlar birbirlerine bağlı ve birbirlerini tamamlayan, destekleyen esaslardır. İman, ibadet ve ahlakın da temelidir. İbadet, ahlak ve güzel davranışlar ise; imanın alametleri, işaretleri, dışa yansıyan yönleridir.
  Namaz,oruç,hac ve zekat gibi ibadetler, dinimizin direği Müslümanların ve Müslümanlığın temel taşlarıdır. Bu ibadetlere devam eden müslüman, hem imanın isbat eder, güçlendirir ve hemde ahlakını güzelleştirir.
  Kuran-ı kerim’de yüce ALLAH:
  “Ey Muhammed kitaptan sana vahyaknı oku, namaz kıl, şüphesiz namaz insanı hayasızlıktan ve fenalıktan alıkor. ALLAH: anmak ne büyük şeydir, ALLAH yaptıklarınızı bilip. “buyurmaktadır.
  İbadetlerle imanın nuru daha güzel parlar. ALLAH sevgisi kalplere daha güçlü bir şekilde yerleşir. İbadetleri yaratan, yaşatan, rızk ve en koruyan yüce ALLAH’ı tanımayan O’nun nimetlerine karşı şükür görevi yerine getirmeye vesile olur. Kişiyi ALLAH’ın yasaklarından kaçınmaya yöneltir.
  Eğer bir müslüman imanı ve ibadetleri, onu iyiliğe, güzelliğe yöneltmiyorsa, O kişi, iman ve ibadetin gerçek zevkine kavuşamamış demektir. Kişiyi gerçek imana, gerçek faziletlere kavuşturmayan ibadetler şekli almaktan öfke geçemez ve ALLAH katında biyik bir değer taşımaz.
  Fert ve toplum hayatında her türlü kötülüğün kaynağı ALLAH unutmaktır. ALLAH’ı tanımayan O’nun emirlerine uymayan insandan her türlü fenalık beklenir. İbadetler ise, insanı böyle bir felaketten, yani ALLAH’ı unutmaktan korur. İbadet;duyarak kalbini ve bütün varlığını ALLAH’a vererek, huşü ile ALLAH’ın huzurunda durmak ve O’nu hatırlamaktır.
  İbadetlerimizin, kalplerimizdeki imanın alametleri, gıdası ve cilasıdır. Dünya nimetlerine şükürdür. ahretin ebedi nimetlerine ulaşma yoludur. Mü’min ve bütünlük sembolüdür.
  Müslümanlar; oruç,hac,namaz ,zekat ve kurban gibi ibadetlerle kardeş olduklarının şuuruna varırlar. İbadet hayatı olmayan müminin imanı kupkuru kalır. İbadetlerimizin iman hayatımıza canlılık ve güç kazandırır.
  İmansız ibadet ve amelin hiçbir kıymeti olmadığı gibi, ibadetsiz bir imanı’da korumak çok zordur.
  Zirayi hayat yolculuğu; insana ALLAH’ı unutturaca, kişiyi yaratandan uzak kıştıracak, şeytanın tuzağına düşürecek, ALLAH sevgisini kalplerden silecek engelle doldurur. Çünkü o, düşünecek, çalışacak, kazanacak toplum fertleri ile sıkı ilişkiler içinde olacaktır.
  Günlük hayatta insanı yolundan şaşırtacak sayısız olaylar vardır. İnsanı bunlardan kurtaracak, yaradan yüce ALLAH ‘a yöneltecek bir disiplin gereklidir. İşte bunu ibadetlerimiz sağlar. Günde beş defa ALLAH’ın huzuruna çakan insan yaradanını unutmaz. O’nu sever, o’na karşı daima sorumluluk duygusu içinde düzenler. İbadetlerimiz adeta kalplerimiz içine yerleşen bir çeşit bekçileridir.
  İman bir ışığa benzer.Amel onun koruyucusudur. İman bir ağaca benzer. Amel onun suyu, güneşi ve gıdasıdır. Camı kırılan fener nasıl sönmeye mahkumsa; suyu, güneşi ve gıdası kesilen ağaç, nasıl kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalırsa, ibadetlerle beslenmeyen, korunmayan iman da öylece sönme ve yok olmatehlikesi ile karşı karşıya kalır.
  İbadetten maksatı; ruhu maddenin tesirinden kurtarmak, onu güzel huylarla bezeyip nefes hakim kılmaktır. İnsan, ruhunun emrine uydukça yükselir. Bedeninin emrine gittikçe melekleşir, hatta melekleride aşar. Kalp ve ruh, kötü hislerin barınağı ise; o insan, hayvandan da aşağı düşmüş ve cehennemin çukuruna yuvarlanmıştır.
  İmanımız dualarımız ibadetlerimiz ve güzel ahlakımız bir bütündür. Bunlar bir bütünlük içinde birbirlerini tamamladıkları sürece moralimiz yükselir, mutluluğumuz artar, hayat sevincimiz güçlenir. Bu manevi değerlere ulaşan kişiler, içinde yaşadıkları toplumla da ahenk içinde olurlar. Böylesi kişiler, çevrelerinde kırgınlıklara, uygunsuzluklara, çekememezliğe ve çıkar çekişmesine sebep olmazlar.
  Geçimsizlik, hırsızlık, bölücülük yaparak kendilerinin ve toplumların huzurunu yok eden davranışlarda bulunmazlar. Özellikle namaz ve oruç gibi vakitli ibadetlere devam eden Müslümanların şuurunda zaman disiplini oluşur. Temellikten, uyuşukluktan kurtulurlar. Temizlik içinde, düzenli ve sağlıklı bir hayat yaşarlar. Her müslüman, inancı inancı, ibadetleri ve güzel davranışları ile bu güzel hedeflere ulaşmak için çalışmalıdır.
  Ne mutlu imanı ve ibadetleri ile ruhunu zenginleştirenlere… 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri