Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Ağaç dikmenin faydaları nelerdir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Ağaç dikmenin sevabı Ağaç dikmenin önemi nedir Ağaç dikmenin yararları Ağaç gifleri, Işıltılı Ağaçlar, Hareketli Ağaçlar,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Ağaç dikmenin faydaları

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  AĞAÇ DİKMENİN FAYDALARI

  İslam dini ağaç dikmeye büyük önem vermiş ve bunun bir sadakayı cariye olduğunu beyan etmiştir.Peygamberimiz(SAV) bir hadisi şeriflerinde ”Kim insanların meyvesinden ve gölgesinden istifade ettiği bir ağacı dikerse,ondan istifade edildiği müddetçe onu diken kişiye sadaka sevabı yazılır” buyurmuştur.Unutmayalım ki insanların hayırlısı insanlara faydalı olandır.

  Ağaç insan için çok önemlidir.Evimizin eşiğinden,çocuğumuzun beşiğine,hatta mezar tahtasına kadar ağaca muhtacız.Ağaç yurdumuzun yeşilliğe bürünmesini sağlar,Üzerinde yeşil olmayan toprak ise çoraktır. Başa güzellik veren nasıl saç ise,toprağa güzellik veren de ağaçtır.Bu bakımdan tarlalarımızın sınırlarını,evlerimizin bahçelerini ağaçlandırmak gerekir.

  Peygamberimiz(SAV) kentlerin,köylerin etrafına ağaç dikmeyi öğütlemiştir.Hatta Medine şehrinde GABE adında bir koruluk meydana getirmiş ve buradan ağaç kesmeyi yasaklamıştır.Ağaç bir mezarın başına dikilirse,kabirde bulunan kişinin günahlarının affına sebep olur.Bir gün Peygamberimiz(SAV) bir kaç arkadaşı ile giderken yolda iki tane mezara rastlarlar.Arkadaşlarına “Bu iki mezar içinde bulunanlar azap içindedirler. Bana iki tane hurma fidanı getirin” buyurur.Arkadaşları iki tane fidan getirince birini bir kabrin başına birini de diğer kabrin başına diker, sonra da” Bu fidanlar yaş kaldığı müddetçe bunlara azap olmayacaktır” buyurur.Bu sebeple mezarlığa ağaç dikmek öteden beri bir dini gelenektir.Hatta mezarlıktaki ağaçları kimse kesmek istemez.Çünkü onları kesenin başına bir musibet geleceğine inanılır.Çünkü ağaç yaş kaldığı müddetçe kabir içinde bulunan kişinin günahlarının affına sebep olur.

  Peygamberimiz(SAV) ağaç dikmenin önemini belirtmek için “Kıyamet kopacağı zaman bile elinizde bir fidan varsa ve bu fidanı ,kıyamet kopmadan önce yetiştirebilecekseniz durmayın ağaç dikin” buyurmuştur Ayrıca “Dikilen ağacın meyvesinden ve gölgesinden insanlar hatta diğer bütün canlılar faydalandığı sürece onu dikenin sevap defteri kapanmayacak ,kendisi ölüp gitse de Allah katında derecesi yükselmeye devam edecektir.” Allah elçisinin bu açıklamasında dinimizin ağaç dikmeye ve yetiştirmeye ,onu korumaya verdiği önemi açıkça görmekteyiz.

  İnsan ağaçlık bir yere ,ormana girdiği zaman sanki lisanı hal ile bütün ağaçlar şöyle seslenir.Sakın bize kıymayın,bizi kesmeyin,bize acıyın,size pek çok faydamız var. Eğer bizi keserseniz toprak çoraklaşır.Yağmurlar sert yağar ve toprağı alıp götürür.

  Ormanların pek çok faydası vardır.Çünkü orman yurdun su dengesini sağlar.İklimi yumuşatır.Yağmurların sert yağmasını,toprağın akıp gitmesini önler.Hele ormanın içine girilince renk renk çiçeklerin güzelliği ve onların kokuları insana bir haz verir.İnsanların dert ve sıkıntılarını giderir.İnsanı rahatlığa kavuşturur. İşte ormanın içindeki bu duyguya kapılma insanda hem ağaç sevgisini pekleştirir,hem de ağacı koruma duygusunu geliştirir.

  Atalarımızın” Yaş kesen baş keser” sözü ormana ve ağaca verilen önemi gösterir.Hatta Fatih Sultan Mehmet’in “Ormanlardan bir dal kesenin başını keserim” sözü de ağaca verilen önemi göstermektedir.Ayrıca ağaç çocuğumuzun beşiği,kapımızın eşiği, ve çorbamızın kaşığıdır. Hatta sabahları okuduğumuz gazetenin,çocuklarımızın kitap ve defterlerinin okuduğumuz Kur’an-ı Kerimin temel maddesi de ağaçtır.

  Şu halde ormanlarımızı koruyalım.Onları yakıp,kül etmeyelim.Bilelim ki orman yanınca sadece ağaçlar değil,orman içinde bulunan tüm canlılar da yok olmaktadır.Bu bakımdan orman yakmak çok büyük günahtır.Milli servetimiz olan ormanlarımızı korumak her insanın görevidir.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri